Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

10.12.2021

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka, 3-9 grudnia

Piątek 3 grudnia

Przesuń te satelity bo nic nie widać

Choć coraz więcej mówi się o potrzebie współpracy nauki i biznesu, to pomiędzy tymi środowiskami nie brakuje rozmaitych tarć. Konflikty przeniosły się już do przestrzeni kosmicznej. Naukowcy z Brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego (RAS) krytykują Elona Muska. Powód? Budowana przez niego sieć satelitów telekomunikacyjnych Starlink może zasłonić dużą część nieba i utrudnić obserwacje astronomiczne. No i mamy dylemat – jak przy budowie domu na odludziu. Albo ładny widok albo brak zasięgu.

 

Weekend 4-5 grudnia

Kiedy wypada Czarny Piątek w Polsce?

W Polsce Czarny Piątek nastąpił w sobotę – informuje „Puls Biznesu”. We wszystkim musimy być oryginalni.

 

Poniedziałek 6 grudnia

Ile zarabia Święty Mikołaj

Media gospodarcze – jak co roku o tej porze – zajęły się tematem wynagrodzeń św. Mikołaja. Jak pisze „Rzeczpospolita”, osoby w mikołajowym przebraniu mogą liczyć na zarobki od 25 do nawet 150 zł netto za godzinę pracy. Warto zaznaczyć, że jest to coraz trudniejsze zajęcie, bo w dobie smartfonów św. Mikołaje muszą się mieć stale na baczności aby nie zostać sfotografowanym w jakieś nietypowej dla św. Mikołaja sytuacji. W sieci pojawia się coraz więcej zdjęć naszych bohaterów np. pijących piwo na ławce w parku. Nie mówiąc już o ubiegłorocznej historii z Wrocławia, gdzie św. Mikołaja przyłapano na słupie w trakcie kradzieży elementów trakcji tramwajowej. Potrzebował ich na prezenty?

 

Wtorek 7 grudnia

Interpretacje podatkowe schodzą na psy

Biuro rachunkowe może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup i utrzymanie psa – m.in. karmę, weterynarza i szkolenia – informuje portal prawo.pl.  Ale dotyczy to tylko zwierząt, które wykonują w firmie ważne zadania – np. pilnują dokumentów przechowywanych u księgowego. Tak przynajmniej wynika z interpretacji podatkowej wydanej na wniosek jednego z podatników. Niektórzy sugerują, ze był to żart (zarówno ze strony wnioskującego jak i urzędników wydających interpretację). Szkoda tylko, że w interpretacji nie wyjaśniono przy okazji jak rozliczyć straty z powodu pożarcia albo rozszarpania pilnowanych dokumentów przez rozzłoszczonego niewdzięczną funkcją psa.

 

Środa 8 grudnia

Teleinformatyczny dodatek

Prezydent podpisał ustawę, która przewiduje m.in. utworzenie Funduszu Cyberbezpieczeństwa. Będą z niego finansowane dodatki do wynagrodzeń pracowników administracji i służb zajmujących się cyberbezepieczeństwem. Nie mamy nic przeciwko nowym przepisom – być może zachęcą one do pracy zdolnych informatyków, którzy ze względu na poziom oferowanych zarobków raczej stronili od pracy „na państwowym”. Ale jak to często w przypadku aktów prawnych bywa, w nowych przepisach nie zabrakło urzędowej nowomowy. Przepisy mówią, że informatycy będą dostawać nie „zwykłe” dodatki do wynagrodzeń ale „świadczenia teleinformatyczne”. Ciekawe, czy później będą przechodzić na „teleinformatyczną rentę” albo „teleinformatyczną emeryturę”. Wszystko możliwe.

 

Czwartek 9 grudnia

Kawa rozpuszczalna z ekspresu

Pomimo tego, że w naszym kraju najczęściej pije się „rozpuszczalkę”, to Polska jest trzecim co do wartości rynkiem ekspresów do kawy w Europie – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Jego wartość w pierwszym półroczu 2021 r. wzrosła do 116,4 mln euro, za Niemcami (z 533 mln euro) i Francją (242,3 mln euro). Cieszymy się oczywiście z takich informacji choć śledząc doniesienia z rynku kawy (cena ziaren na światowych giełdach skoczyła w rok o blisko 100 proc.) zaczynamy się zastanawiać, kiedy na naszym rynku pojawią się ekspresy do kawy rozpuszczalnej.

 

Plus tygodnia

Naukowcy z Hongkongu ogłosili opracowanie stali nierdzewnej, która niszczy COVID-19 – pisze „Puls Biznesu” powołując się na agencję Bloomberg. Nowy materiał jest już testowany  przy wyrobie przycisków w windach, klamek czy poręczy. Wieści z Hongkongu zapewne śledzą z zapartym tchem sprzedawcy magnetycznych bransoletek leczniczych dostępnych w wielu rodzajach i o wielu różnych mocach na Allegro.

 

Minus tygodnia

Media obiegła informacja o rosyjskim przedsiębiorcy i właścicielu sieci przychodni o nazwie Omikron, który złożył pozew przeciwko WHO. Domaga się w nim zakazu używania nazwy Omikron wobec nowego wariantu COVID-19, ponieważ szkodzi to reputacji jego firmy. Ciekawe jaki będzie los tego pozwu. W kolejce czeka już tysiące właścicieli firm z „Alfą”, „Deltą” itd. w nazwie.

 

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.