Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

13.12.2022

W tym śmiałym zestawieniu pokazujemy najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Będzie trochę o zachowaniach randkowiczów w dobie inflacji oraz o możliwym rozwoju polskiego rynku muzycznego za sprawą nominacji Jacka Kurskiego do Banku Światowego. Zaczynamy!

Dzień po dniu

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik

 

Piątek 2 grudnia

Tak czekałeś lecz nie przyszedł nikt…

Departament pomocy zagranicznej Komisji Europejskiej raczej niechętnie będzie wspominał zorganizowane niedawno „wirtualne przyjęcie”, którego celem było „zwiększenie świadomości tego, co UE robi na arenie światowej wśród osób w wieku od 18 do 35 lat, którzy korzystają z TikToka i Instagramu”. Dodajmy, że spotkanie zorganizowano w ramach  promocji inicjatywy Global Gateway (wielkiego planu inwestycyjnego UE w krajach rozwijających się) na stworzonej za 400 tysięcy euro platformie internetowej.  Ale wróćmy do tematu. Na owym „przyjęciu” pojawiło się…… 5 gości. Jak widać, zainteresowanie działaniami KE na arenie światowej jest przeogromne wśród internetowej młodzieży. Jest też dobra wiadomość. Dobrze, że spotkanie było wirtualne – przynajmniej poczęstunek nie wylądował na śmietniku.

 

Weekend 3-4 grudnia

Zmotoryzowani duchowni pod lupą internautów

Sporo dyskusji w Internecie wywołała sprawa związana z polityką rabatową naszego flagowego koncernu paliwowego. Kontrowersje wzbudziła informacja, że wśród klientów, którzy posiadając specjalną kartę rabatową mogą otrzymać zniżki na paliwo są również duchowni. Biuro prasowe koncernu najwyraźniej przejęło się cała sprawą i w komunikacie szczegółowo wyjaśniło o co chodzi z tymi zniżkami, tłumaczyło też, że z podobnych rabatów korzystają inne grupy oraz, że wszystko odbywa się zgodnie z umowami biznesowymi. Na miejscu koncernu odpowiedzielibyśmy krócej: owszem, płacą z rabatem, ale mogą tankować tylko chrzczone paliwo.

 

Poniedziałek 5 grudnia

Randka na pół

Kryzys zmusza konsumentów do oszczędności w wielu obszarach życia. Polskie media opisują publikacje z amerykańskiej prasy, która zauważyła, że rosnące ceny zmieniają zwyczaje randkowiczów. Zamiast romantycznej kolacji, coraz częściej decydują się na dzielenie rachunków w restauracji po połowie albo np. wybierają spacer. Statystyczna randka kosztuje w Stanach ponoć 98 dolarów. Zastanawiamy się, czy oszczędzanie na randkach to dobry pomysł.  Wydaje się, że czasem lepiej nie żałować pieniędzy na inwestycję w bliższe poznanie drugiej osoby – późniejsze straty wynikające z zaniedbań i oszczędności mogą być znacznie większe.

 

Wtorek 6 grudnia

Prawdziwie zaangażowani śpią w pracy

W nieużywanych pomieszczeniach biurowych w siedzibie Twittera pojawiły się łóżka z nową pościelą – informują media powołując się na amerykańskie źródła. Pracownicy obawiają się, że to sygnał oznaczający konieczność pracy po godzinach. Nowy właściciel – Elon Musk – już wcześniej mówił, że oczekuje od zespołu maksymalnego zaangażowania w pracę. Czy obawy pracowników są uzasadnione? To się okaże. My zaczęlibyśmy się naprawdę bać, gdyby w firmie pojawiły się paczki z pieluchomajtkami.

 

Środa 7 grudnia

Bank Światowy z nowym Alternate Executive Directorem

Bez większej przesady można powiedzieć, że jedną z najczęściej komentowanych wiadomości ekonomicznych ostatnich 7 dni była nominacja Jacka Kurskiego na stanowisko „Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie”. Nie będziemy oczywiście komentować tej nominacji, odnotujemy jedynie, że wielu z internautów zastanawia się, czy w związku z nominacją należy się spodziewać, że gwiazdą imprez organizowanych przez Bank Światowy będzie teraz Zenek Martyniuk.

 

Czwartek 8 grudnia

Miksologia wygrywa z czystologią

Dlaczego Polacy piją coraz mniej czystej wódki? – zastanawia się jeden z branżowych portali.  W poszukiwaniu odpowiedzi zwrócił się do przedstawiciela jednego z koncernów alkoholowych. Ten wyjaśnił, że obserwowany spadek sprzedaży czystych alkoholi to efekt dwóch trendów:  premiumizacji i miksologii. Choć terminy te brzmią jak z pogranicza nauki i astrologii, to ich znaczenie jest bardziej prozaiczne: konsumenci sięgają po alkohole z wyższej półki oraz coraz częściej piją alkohol w formie drinków i koktajli zamiast w „czystej” formie. Swoją drogą, ciekawe jak w języku naukowym można by określić spożywanie czystych alkoholi – może pureologią? I czy bardziej szkodliwe byłoby np. studiowanie miksologii czy pureologii….

 


 

Plus tygodnia

Jedna z największych stacji komercyjnych obchodziła swoje 30 lecie. Gratulujemy! Przy tej okazji nie obyło się jednak bez złośliwości. „Bez bloków reklamowych, to byłoby dopiero 20 lecie” – skomentował jubileusz znany (były) dziennikarz.

 

Minus tygodnia

Ostatnie zapowiedzi polityków, z których mogłoby wynikać, że Krajowa Grupa Spożywcza ma  ochotę przejąć sieć sklepów „Żabka”, powodują więcej zamieszania niż korzyści. Nie wiemy jak finalnie zakończy się ta sprawa, ale i tak uważamy, że KGS jeśli chce już coś kupować, to powinna przejąć Carrefoura we Francji albo Lidla w Niemczech, zamiast mieszać na własnym rynku.

 

 

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.