Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka // 8-15 kwietnia

19.04.2022

W tym śmiałym zestawieniu pokazujemy najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Będzie trochę o „Putinflacji”, czy embargu na rosyjski gaz. Zaczynamy!

Tygodnik dzień po dniu

Tygodnik dzień po dniu – przegląd wydarzeń – 8-15 kwietnia

Piątek 8 kwietnia

Sukces ma wielu ojców, inflacja też

„Putinflacja” – to nowy, ukuty przez premiera Morawieckiego termin, który wszedł do publicznej debaty na temat przyczyn inflacji.  Termin oczywiście jednoznacznie ma wskazywać kto jest odpowiedzialny za rosnącą inflację. Nie będziemy komentować politycznego słowotwórstwa ale przypomnimy tylko, że w ostatnich kilkunastu miesiącach w kontekście inflacji nazbierało się – zdaniem rządu i NBP –sporo „winowajców”. Portal konkret24 dokładnie ich wymienił: czerwiec 2021 – winne ceny paliw i wywozu śmieci; lipiec 2021 – winna presja płacowa; listopad 2021 – winny unijny komisarz; grudzień 2021 – winna Platforma Obywatelska; styczeń 2022 – winny Tusk i Europejska Partia Ludowa; luty 2022 – winna polityka klimatyczna UE. No i teraz mamy Putina.

 

Weekend 9-10 kwietnia

Mniej płaczących Niemców

Tragedia na polskim rynku motoryzacyjnym. Według danych za styczeń, import używanych aut do Polski spadł do poziomów nie notowanych od 8 lat. Szkoda tylko, że nie jest to efekt przestawienia się na nowsze modele ale skutek niedoborów używanych aut na rynkach europejskich. Pozytywna wiadomość jest taka, że im mniej sprowadzanych aut na naszym rynku tym więcej szczęśliwych, niemieckich emerytów. Ponoć zawsze płaczą, jak sprzedają polskim pośrednikom swoje leciwe auta.

 

Poniedziałek 11 kwietnia

Nie będzie gazu, nie będzie leków

Niemieccy przemysłowcy z różnych branż straszą wizjami potencjalnego embargo na rosyjski gaz. Do chóru dołączyli przedstawiciele branży farmaceutycznej, którzy alarmują, że wprowadzenie embarga na rosyjski gaz będzie zagrożeniem dla produkcji wielu ważnych leków, w tym także ratujących życie – donosi portal Deutsche Welle. Przemysłowcy straszą, że z powodu odcięcia rosyjskiego gazu może zabraknąć też ….. szczepionek. Nie wiemy, czy to do końca trafny argument. Na przykład w polskich magazynach już teraz zalegają preparaty przeciw COVID-19, a w perspektywie jest dostawa kolejnych za 6 mld zł od Pfizera. Polski rząd domaga się renegocjacji umowy z na dostawę kolejnych szczepionek— informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Wtorek 12 kwietnia

„Chrzczona” ropa sposobem na obejście embargo

Co to jest „mieszanka łotewska”? Nie są to cukierki z Wedla ale sposób obchodzenia w krajach Zachodu embargo na rosyjską ropę – o czym pisze „Dziennik” powołując się na informacje Bloomberga. To produkt, który zawiera mniej niż 50 proc. surowca z Rosji (reszta pochodzi z rynków nie objętych embargiem), dzięki czemu może być sprzedawany jako nierosyjski i nie powodować oskarżeń o wspieranie moskiewskiego reżimu. „Mieszanki” tworzą m.in. firmy w Niderlandach. Dodajmy, że Polska jest krajem o wieloletnich tradycjach mieszalniczych – u nas nazywa się to  „chrzczeniem”.

 

Środa 13 kwietnia

Bez kierowcy i bez świateł

To wydarzenie może mieć poważny wpływ na rozwój rynku samochodów autonomicznych. W San Francisco doszło do niecodziennego zdarzenia z udziałem autonomicznego auta – podczas próby zatrzymania przez policjantów, zamiast się zatrzymać – ponoć zaczęło przed nimi uciekać. Powodem, dla którego policja chciała zatrzymać niesforne auto było poruszanie się wyłączonymi światłami. Ciekawe jak zachowaliby się w podobnej sytuacji nasi funkcjonariusze. Złośliwi twierdzą, że przede wszystkim wlepiliby mandat z tytułem: „za niemanie świateł”.

 

Czwartek 14 kwietnia

Polska armia groźna dla pracodawców

Sporo zamieszania w środowiskach gospodarczych zrobił ostatnio temat nowej ustawy o obronie ojczyzny. Zakłada ona m.in. zwiększenie liczebności naszego wojska. Wielka armia jest na razie tylko na papierze ale już budzi strach ……u  pracodawców. W nowych przepisach znalazły się zapisy, które zabraniają zwalniania z pracy w trakcie odbywania służby nie tylko poborowych ale nawet ich małżonków.

 

Plus tygodnia

Nowy Ład będzie poprawiony i ponoć zniknie z niego sporo niekorzystnych dla przedsiębiorców rozwiązań. Plus, chociaż pamiętamy, że wcześniejsza wersja Ładu też miała być bardzo korzystna.

 

Minus tygodnia

Rosja wszystkimi możliwymi sposobami chce się wcisnąć na planowany szczyt G20 w Indonezji. Kiedy przedstawiciele najważniejszych gospodarek dali jasno znać, że nie chcą debatować w towarzystwie przedstawicieli Rosji, ta zaproponowała, że weźmie udział w spotkanie zdalnie. Upór godny komiwojażera. Jak nie drzwiami to oknem….

 

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.