Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego w listopadzie br. Sprzedaż okazała się o 6,1% niższa niż w październiku br. i o 0,7% wyższa niż w analogicznym okresie 2023 roku. Warto przypomnieć, że w listopadzie ub.r. handel hurtowy notował spadek o 23,0% r/r.
Spadek sprzedaży hurtowej w listopadzie w ujęciu miesięcznym jest typowym zjawiskiem – zazwyczaj w tym miesiącu mamy do czynienia z korektą po przypadającym na wrzesień i październik intensywnym zaopatrywaniu się firm m.in. do sprzedaży w okresie przedświątecznym.
Warto również wspomnieć, że zgodnie opublikowanymi przez GUS badaniami koniunktury w grudniu, handel hurtowy zanotował największy spadek ogólnego wskaźnika klimatu koniunktury spośród analizowanych branż.
Na ogólny spadek sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym w listopadzie wpłynęły gorsze niż przed miesiącem wyniki w takich kategoriach, jak: wyroby tytoniowe (spadek o 20,6%); półprodukty i odpady pochodzenia nierolniczego oraz złom (spadek o 12,2%); agd, rtv, artykuły użytku domowego (spadek o 9,3%); niewyspecjalizowane (spadek o 6,5%); żywność (spadek o 5,9%); napoje alkoholowe i bezalkoholowe (spadek o 3,4%); kosmetyki i wyroby farmaceutyczne (spadek o 2,1%); narzędzia technologii informacyjnej i komunikacyjnej, maszyny, urządzenia i dodatkowe wyposażenie (spadek o 0,5%). Wzrosła natomiast sprzedaż realizowana na zlecenie (o 7,5%).
Sprzedaż w ujęciu rocznym wzrosła w kategoriach: realizowana na zlecenie (o 14,8%); narzędzia technologii informacyjnej i komunikacyjnej, maszyny, urządzenia i dodatkowe wyposażenie (o 6,3%); kosmetyki i wyroby farmaceutyczne (o 2,3%). W porównaniu z listopadem ub.r. spadła natomiast sprzedaż hurtowa: napojów alkoholowych i bezalkoholowych (o 18,5%); agd, rtv, artykułów użytku domowego (o 12,1%); niewyspecjalizowana (o 5,9%); wyrobów tytoniowych (o 5,1%); półproduktów i odpadów pochodzenia nierolniczego oraz złomu (o 3,6%); żywności (o 1,5%).
W listopadzie 2024 roku nowe zamówienia w przemyśle spadły w ujęciu rocznym o 4,9% (w październiku poziom zamówień notował spadek r/r o 2,6%). Poziom zamówień eksportowych był o 7,4% niższy niż przed rokiem (w październiku br. zamówienia eksportowe spadły o 3,9% r/r).