Karnety ATA – od dziś wnioskujesz online

15.05.2024

Przedsiębiorcy mogą już wnioskować o karnet ATA przez internet. Krajowa Izba Gospodarcza wprowadza innowacyjny system e-ATA, zastępując tradycyjne, papierowe procesy składania wniosków o karnety ATA formą elektroniczną

Karnety ATA wystawiane są przez Krajową Izbę Gospodarczą. Zamiast przyjeżdżać do siedziby KIG w Warszawie, złożenie wniosku o karnet ATA od teraz odbywa się również online, co znacznie ułatwi prowadzenie działalności handlowej na skalę międzynarodową. Dzięki systemowi e-ATA, przedsiębiorcy mogą korzystać z wygody i oszczędności czasu, eliminując konieczność fizycznego wnioskowania przy użyciu papierowych dokumentów. 

Już niedługo, w kolejnym kroku – po potwierdzeniu gotowości przez wszystkie kraje Konwencji ATA możliwe stanie się także podróżowanie wyłącznie z elektronicznym karnetem np. w aplikacji mobilnej. Ta przełomowa zmiana ma na celu usprawnienie procedur związanych z karnetami, umożliwiając przedsiębiorcom szybsze i bardziej wydajne zarządzanie nimi.  

Karnet e-ATA będzie obsługiwany przez aplikację, która zapewnia intuicyjny interfejs oraz pełną funkcjonalność potrzebną do zarządzania karnetami. Podczas przekraczania granicy wystarczy pokazanie władzom celnym kodu QR z aplikacji mobilnej. Dzięki temu prostemu i szybkiemu procesowi, podróżujący będą mogli uniknąć zbędnych opóźnień i skomplikowanych formalności, co przyczynia się do wygody i bezpieczeństwa podczas podróży. Co więcej, system pozwoli na przechowywanie karnetów e-ATA w jednym miejscu – na koncie użytkownikatłumaczy Marek Bielski, Członek Zarządu KIG i Dyrektor Biura Legalizacji, Certyfikacji i Karnetów ATA.Karnet e-ATA to forma całkowicie bezpieczna dla użytkownika. Karnet jest szyfrowany i nigdy nie jest przesyłany w „otwartym formacie” w sieci – podkreśla Bielski.

 

Karnet ATA ‒ usprawnia czasową odprawę celną

Jest to specjalny międzynarodowy dokument celny, który umożliwia i usprawnia czasową odprawę celną towarów, wywożonych w celach akwizycyjnych i wystawienniczych, a także wyposażenia zawodowego. Karnet ATA eliminuje zawiłą procedurę celną związaną z odprawą czasową. Użytkownik karnetu nie musi wypełniać dokumentu SAD, deklaracji celnych, czy też składać depozytów na wszystkich przekraczanych granicach.

Posiadacz karnetu ATA ma upoważnienie do czasowego przywozu towarów na teren blisko 80 państw zrzeszonych w łańcuchu gwarancyjnym ATA, m.in.: do Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, USA, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, RPA, Arabii Saudyjskiej.

Chcesz wiedzieć więcej o korzyściach związanych z posiadaniem Karnetu ATA. Sprawdź!

Krok w modernizacji obszaru handlu międzynarodowego

Pilotażowy projekt karnetów e-ATA startuje 15 maja 2024 roku, a jego celem będzie przetestowanie nowego rozwiązania oraz zebranie opinii użytkowników w celu dalszego doskonalenia systemu. Wprowadzenie elektronicznych karnetów ATA stanowi kolejny krok w modernizacji obszaru handlu międzynarodowego, przynosząc korzyści dla wszystkich zainteresowanych stron.

 

Karnet e-ATA w 4 prostych krokach  

1. Odwiedź stronę KIG > zakładka „karnety ATA”

2. Wypełnij wniosek online 

3. Wyślij online 

4. Odbierz wniosek w dogodny dla siebie sposób
 

UWAGA: Podczas pilotażu pewna liczba karnetów ATA zostanie wydana zarówno w formie cyfrowej, jak i papierowej. Formalności celne należy dokonać przy użyciu papierowego karnetu ATA, ponieważ tylko ta forma karnetu jest prawnie ważna. Ponadto formalności celne będą przeprowadzane cyfrowo w celu przetestowania systemu karnetów ATA, podczas gdy odpowiednie administracje celne będą musiały aktualizować informacje w systemie w czasie rzeczywistym. Program pilotażowy jest ograniczony do niektórych krajów, wytypowanych urzędów celnych i wybranych klientów 

 


 

Kontakt

Biuro Legalizacji, Certyfikacji i Karnetów ATA
tel.: 22 630 97 36  I  22 630 97 12
e-mail: ata@kig.pl

 

Więcej >>> https://kig.pl/uslugi/karnety-ata-legalizacja-swiadectwa-pochodzenia-certyfikacja/

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.