Powrót    |    2024-11-22

PRZEWODNICZĄCY

Prof. Krzysztof Kurzydłowski

e-mail: kkurzydlowski@kig.pl

Zakres działania:

W ocenie wielu ekspertów ze świata nauki i biznesu jesteśmy świadkami rewolucji przemysłowej, związanej z dynamicznym wzrostem mocy sztucznej inteligencji (AI — Artificial Intelligence). Stworzenie i ciągły rozwój narzędzi AI przez takie firmy, jak Open AI, Microsoft, Alphabet (Google) i wiele innych, w szybkim tempie przesuwa granice technologiczne i trwale zmienia warunki funkcjonowania w wielu wymiarach działalności gospodarczej. Systematycznie jesteśmy informowani o nowych osiągnięciach w obszarach maszynowego nauczania, automatycznego generowania obrazów i tworzenia treści. W ciągu ostatnich kilku lat sztuczna inteligencja stała się jedną z technologii uznawanych za przełomowe i kształtujące przyszłe kierunki rozwoju gospodarki światowej.

Równolegle do dyskusji w wymiarach ekonomicznym i technicznym AI toczą się debaty dotyczące cyberbezpieczeństwa, kwestii prawnych (na przykład prawo do korzystania i własności danych stosowanych do trenowania modeli), etycznych (technologie deep-fake, prywatność, dopuszczalny zakres stosowania AI), a także dotyczących środowiska naturalnego (zapotrzebowanie na energię elektryczną wymaganą do zasilania infrastruktury obliczeniowej, emisje C02) i kwestii społecznych (edukacja, kompetencje zawodowe przyszłych pokoleń). Dowodzi to złożoności i wielowymiarowości kwestii sztucznej inteligencji.

W świetle szans związanych z implementacją narzędzi AI, Sztuczna Inteligencja została uznana za jedną z kluczowych technologii przez Stany Zjednoczone, Chiny i kraje Unii Europejskiej. Poszczególne kraje (np. Francja) w porozumieniu z przedstawicielami świata biznesu definiują krajowe strategie rozwoju AI. Wyzwaniem chwili jest intensyfikacja działań w zakresie implementacji narzędzi AI w Polsce.

Głównym celem działania Komitetu jest wniesienie wkładu w kształtowanie polityki gospodarczej, naukowej i społecznej związanej z technologią sztucznej inteligencji. poprzez opracowanie kompleksowej i ambitnej wizji dla Polski w świecie AI, odzwierciedlającej mocne strony kraju i najlepsze praktyki światowe. Zakładamy, że wizja ta będzie uwzględniać takie filary strategii AI jak:

W kolejnym kroku przewidywane jest stworzenie planu działania odnoszącego się do poszczególnych filarów strategii sztucznej inteligencji i ustanowienie mechanizmów regularnej oceny i dostosowywania strategii na bazie obserwowanych postępów w rozwoju AI w Polsce i na świecie. Rola Komitetu w kształtowaniu strategii dla sztucznej inteligencji będzie zatem wielowymiarowa. Jego działanie przyczyni się istotnie do przygotowania Polski do skutecznego i bezpiecznego korzystania z tej przełomowej technologii, będzie mieć wpływ na przyszłość technologiczną kraju.

Sekretarz:

Grzegorz Gajewski
tel. 606 481 593
e-mail: ggajewski@kig.pl