Gospodarka wodna w Polsce: wyzwania i propozycje zmian
Spotkanie Komitetu Gospodarki Wodnej KIG z wiceministrem infrastruktury.
Spotkanie, które odbyło się w Ministerstwie Infrastruktury i stanowiło przestrzeń do wymiany opinii eksperckich, przedstawienia koncepcji zmian w projektach legislacyjnych i dyskusji nad kluczowymi dla nas zagadnieniami związanymi z gospodarką wodną w Polsce.
Przewodniczący Komitetu – Zbigniew Gieleciak wskazał na fakt, że aktualnie niezbędne staje się wypracowanie: „Modelu rozwoju gospodarki wodnej” jako zbioru wiedzy o najważniejszych praktykach sprawdzonych i wdrożonych w innych miastach, krajach i regionach oraz katalogu diagnoz, wzorców, metod, narzędzi i systemów zbudowanych w konsensusie z Interesariuszami gospodarki wodnej. Działania powinny wpisywać się w politykę rozwojową UE w tym politykę Niebieskiego ładu i uwzględniać nowe dokumenty prawne takie jak Ramową Dyrektywę Wodną i Dyrektywę Ściekową. Podstawą do budowania Modelu powinien być katalog zagadnień priorytetowych opracowany przez Ekspertów z branży, uwzględniający interesy zarówno zarządzających systemami zaopatrzenia w wodę jak i konsumentów.
Komitet wyraża nadzieję, że spotkanie jest początkiem owocnej współpracy, która doprowadzi do realnych przemian w gospodarce wodnej w Polsce i przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa dostaw wody dla obecnych i przyszłych pokoleń. Komitet Gospodarki Wodnej zadeklarował pełną gotowość do dalszej współpracy i wsparcia w podejmowanych przez Ministerstwo działaniach.
W ramach nawiązanej współpracy planowane są kolejne spotkania z Ekspertami Komitetu Gospodarki Wodnej, które będą skupiały się na tematach, wypracowanych jako wnioski z odbytego spotkania dotyczących:
- Transpozycji unijnych projektów legislacyjnych do prawa polskiego, w tym Dyrektywy Ściekowej,
- Opracowania modelu/strategii gospodarki wodnej z udziałem m.in. ekspertów, praktyków oraz osób odpowiedzialnych za legislację, co umożliwiłoby dogłębne omówienie kluczowych zagadnień i wypracowanie najlepszych rozwiązań.