Powrót    |    2025-07-03

Największa izba gospodarcza w Polsce powierza strategiczne pozycje kobietom. Funkcję dyrektorki generalnej i szefowej zarządu obejmuje Karolina Opielewicz, drugą członkinią zarządu zostaje Agnieszka Durlik. Obie liderki od lat z zaangażowaniem działają w ramach KIG na rzecz lepszych warunków prowadzenia biznesu w Polsce ‒ pod kątem kierunków jego rozwoju oraz kreowania przyjaznego otoczenia prawnego. 

Krajowa Izba Gospodarcza mocno stawia na kobiety na kluczowych stanowiskach. Świadczy o tym na przykład fakt, że ponad 50% stanowisk dyrektorskich i kierowniczych należy do kobiet. Od początku swojej działalności KIG dba o odpowiednie proporcje w reprezentacji władz, zwłaszcza jeżeli chodzi o udział przedstawicieli regionów, branż czy izb bilateralnych. W nowo powołanym zarządzie zasiadają Karolina Opielewicz, Agnieszka Durlik oraz Marek Kamiński

Od lewej: Karolina Opielewicz, Marek Kamiński, Agnieszka Durlik


Karolina Opielewicz od lat jest szefową biura komunikacji i członkinią zarządu KIG. Wdraża innowacyjne projekty dla firm i udziela się w licznych gremiach eksperckich w Polsce i Brukseli. Agnieszka Durlik to z kolei dyrektorka generalna Sądu Arbitrażowego KIG. Jest to największa i najbardziej znana instytucja arbitrażowa w Polsce i w tej części Europy. Trzecim członkiem zarządu jest Marek Kamiński, dotychczasowy dyrektor finansowy Krajowej Izby Gospodarczej.

KIG z nową energią zapowiada świeże inicjatywy dla biznesu

KIG od 35 lat wzmacnia pozycję polskich firm na rynku polskim i zagranicznym. Reprezentując różne grupy i branże Krajowa Izba Gospodarcza stwarza przestrzeń do koncyliacji różnych punktów widzenia i opinii. Dotychczasowe kierunki działania Izby będą kontynuowane, ale nowy zarząd zapowiada też nowe inicjatywy dla przedsiębiorców: 

– Otoczenie wokół nas rozwija się dynamicznie. Ma to duży wpływ na naszą pracę, otwiera także przed nami nowe perspektywy. Wierzę, że zmiana, która dokonała się w KIG, to nowe otwarcie. Mamy wiedzę, doświadczenie i narzędzia, aby dotrzymać kroku potrzebom przedsiębiorców. Chcemy przyjrzeć się ponownie naszym działaniom, inicjatywom, strategicznym programom, aby móc jeszcze lepiej odpowiedzieć na bieżące wyzwania i jeszcze lepiej wspierać firmy – mówi Karolina Opielewicz, dyrektorka generalna KIG.

Dobry klimat prawny jest niezbędny dla biznesu

Aby biznes mógł się rozwijać, niezbędny jest dobry klimat prawny w kraju. To domena Agnieszki Durlik. Pod jej kierownictwem Sąd Arbitrażowy stał się najbardziej uznanym i renomowanym stałym sądem polubownym w Polsce. KIG będzie kontynuowała swoją misję w obszarze kreowania przyjaznego dla rozwoju przedsiębiorczości otoczenia legislacyjnego.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę z wyzwań związanych z innowacyjnością i konkurencyjnością gospodarki. Podstawą odpowiedzialnego rozwoju powinny być takie warunki tworzenia prawa dotyczącego przedsiębiorców, w którym wszystkie strony są równoprawnymi uczestnikami dyskusji. W tym kierunku będziemy działać – podkreśla Agnieszka Durlik, członkini zarządu KIG. 

KIG z nowymi władzami

Nowy zarząd został powołany na kadencję 2025-2029 decyzją Rady KIG 3 lipca 2025 r. Zgodnie ze statutem Prezydium KIG wybrało również wiceprezesów organizacji, którzy kolejno reprezentują izby regionalne, branżowe oraz bilateralne. W wyniku wyborów na stanowiska wiceprezesów powołano: Andrzeja Szumowskiego, Bartosza Ryszkę i Wojciecha Koneckiego. Z kolei pierwszymi wiceprezesami KIG zostali: Jerzy Kwieciński i Leszek Rożdżeński.

Od lewej: Bartosz Ryszka, Andrzej Szumowski, Wojciech Konecki, Jerzy Kwieciński


Do prezydium KIG wybrano: Krzysztofa Bramorskiego, Andrzeja Mikulskiego, Jacka Piechotę, Pawła Babija, Stefana Kamińskiego, Janusza Kobusa, Rafała Machowiaka, Krzysztofa Niczyporuka, Janusza Turskiego, Tomasza Zielińskiego, Zenona Chodowca, Monikę Gotlibowską, Witolda Karczewskiego, Wojciecha Kruka, Damiana Muchę, Wiktora Pawlika, Kazimierza Pruskiego.

Przewodniczącym Rady został: Michał Krawczyk z Puławskiej Izby Gospodarczej. Na wiceprzewodniczących wybrano: Stefana Bekira Assanowicza i Macieja Jelenia.

Od lewej: Michał Krawczyk, Stefan Bekir Assanowicz, Maciej Jeleń

Jeszcze w czerwcu 2025 r. Walne Zgromadzenie Krajowej Izby Gospodarczej wybrało także swoich najwyższych przedstawicieli. Prezydentem KIG na kolejną kadencję został wybrany dotychczasowy prezydent i jeden z jej założycieli – Andrzej Arendarski. Funkcję prezesa KIG ponownie objął Marek Kłoczko. 

Andrzej Arendarski i Marek Kłoczko


Izba tworzy nowoczesne narzędzia i partnerstwa dla biznesu

KIG reprezentuje 168 organizacji członkowskich. Izba stawia sobie za cel wsparcie firm MŚP w budowaniu ich pozycji na rynku. Stąd tak liczne projekty poświęcone budowaniu biznesu za granicą i nakierowane na łączenie polskich firm z międzynarodowymi partnerami. W tym celu powstały też narzędzia pomagające wdrażać zrównoważony rozwój. KIG to również huby eksperckie. Zabierają one głos w kwestiach istotnych dla przedsiębiorców, od AI, technologie kwantowe i wodorowe, przez budownictwo, politykę klimatyczną po eksport. 

Polscy przedsiębiorcy mają swoje przedstawicielstwo międzynarodowe 

KIG aktywnie działa nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Jest członkiem europejskiej organizacji Eurochambres zrzeszającej izby z UE. Należy też do działającej w Paryżu International Chamber of Commerce. W ten sposób dba o interesy polskich przedsiębiorców na szczeblu unijnym i globalnym.



Krajowa Izba Gospodarcza jest największą niezależną organizacją biznesu w Polsce. Od 1990 roku aktywnie dba o polskich przedsiębiorców, reprezentując ich interesy w dialogu z administracją krajową i europejską. Zrzesza 168 izb i stowarzyszeń pracodawców, funkcjonuje w ramach europejskiej sieci izb handlowo-przemysłowych Eurochambres, jest członkiem Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu, współpracuje z izbami gospodarczymi na całym świecie.


Kontakt dla mediów

Katarzyna Wełpa

tel: 22 630 98 31

kom:  604 061 888

mail: kwelpa@kig.pl