Misja do Tunezji na Targi SIAMAP, 24-28 września 2019 r.

08.08.2019

Misja do Tunezji na Targi SIAMAP w Tunisie  – szansa dla polskich firm z sektora rolno-spożywczego  zainteresowanych rynkiem Tunezji i państw Afryki Północnej i Środkowej.

Krajowa Izba Gospodarcza oraz Ambasada RP  w Tunisie zapraszają do udziału w misji gospodarczej na Targi SIAMAP w Tunisie. SIAMAP http://www.siamap.com to jedne z największych targów rolno-spożywczych w Afryce. Misja odbędzie się w dniach 24-28 września 2019 r.

Polskie firmy z sektora rolno-spożywczego w tym maszyn rolniczych, nawozów i przetwórstwa spożywczego oraz przetwórstwa rybnego, będą miały możliwość zaprezentowania się i odbycia spotkań b2b na stoisku polskim przygotowanym przez Ambasadę RP w Tunisie.  

Misja skierowana jest przede wszystkim do polskich producentów maszyn rolniczych i urządzeń do przetwórstwa rolno-spożywczego, producentów nawozów, pasz, firm z branży przetwórstwa rybnego, ponadto producentów paneli fotowoltaicznych i biomasy.

Udział rolnictwa w PKB Tunezji to ok. 8-11%. Sektor daje zatrudnienie ok. 15% ludności (w rzeczywistości, z uwagi na ukryte zatrudnienie, jest to ok. 25%). Z uwagi na udział tego sektora w gospodarce, Tunezja dokonuje dosyć dużych zakupów inwestycyjnych. Dotyczy to m.in. zakupu traktorów i kombajnów zbożowych, których zakup państwo – poprzez agencję APIA – refinansuje do 50% wartości.

Tunezja inwestuje również w maszyny rolnicze, wyposażenie przetwórni rolno-spożywczych, pasze etc.

Tunezja jest rynkiem średniej wielkości, który ma jednak potencjał jako hub dla dystrybucji w Afryce Północnej i Środkowej. Tunezja, na tle państw regionu, odznacza się raczej stabilną sytuacją wewnętrzną, dzięki czemu szereg firm współpracuje z Tunezyjczykami przy eksporcie m.in. do Libii, Algierii, Czadu, Nigru oraz Mali.

Tunezyjskie firmy (wzorem libańskich) często zajmują się dystrybucją na tych rynkach, co mogłoby być szansą do wykorzystania przez polskie przedsiębiorstwa.

Tunezja w tym roku została członkiem COMESA (Wspólny Rynek Afryki Wschodniej i Południowej) oraz ZLECAF (Afrykańska Strefa Wolnego Handlu). Jest również członkiem ECOWAS, porozumienia zrzeszającego państwa Afryki Zachodniej. Dzięki temu handel między Tunezją a państwami członkowskimi obu porozumień będzie odbywał się płynniej.

 

W programie misji m.in.:

  • udział w targach SIAMAP 2019 (w ramach polskiego stoiska z możliwością prezentacji własnej oferty promocyjnej)
  • spotkanie informacyjne dla polskich firm nt. sektora rolno-spożywczego i handlu międzynarodowego w tym sektorze w Tunezji
  • spotkania matchmakingowe w formule indywidualnych rozmów b2b, podczas targów SIAMAP w Tunisie
  • seminarium gospodarcze polsko-tunezyjskie z udziałem tunezyjskich partnerów biznesowych i organizacji otoczenia biznesu
  • wizyta w Sousse na zaproszenie Chambre de Commerce et d’Industrie du Centre i udział w Forum biznesu i spotkania b2b z lokalnymi partnerami

Zainteresowanych udziałem w Misji do Tunezji prosimy o wypełnianie formularza zgłoszenia, co pozwoli nam przekazać Państwu dalsze informacje logistyczno-kosztowe.

REJESTRACJA ON LINE

Partnerzy wydarzenia:

Ambasada RP w Tunisie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Relacja z polsko-tunezyjskiego Forum Biznesu w dniu 17 czerwca 2019 r.

Kontakt
Biuro Współpracy z Zagranicą
Agnieszka Salamończyk
tel: 22  630 97 73
e-mail: asalamonczyk@kig.pl

Elżbieta Wojtas
tel: 22  630 97 52
e-mail: ewojtas@kig.pl

 

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.