Powrót    |    2024-11-04

ESG w centrum uwagi biznesu: Pierwszy GREENPACT European ESG Summit

Pierwszy GREENPACT European ESG Summit potwierdził, że raportowanie ESG będzie kluczowym czynnikiem decyzyjnym w biznesie, co podkreśla pilną potrzebę transformacji przedsiębiorstw w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Ponad 1300 osób spotkało się w ubiegłym tygodniu w Poznaniu, aby w gronie ekspertów rozmawiać o ESG, zrównoważonym rozwoju czy zielonej polityce Unii Europejskiej. Wszystko za sprawą pierwszej edycji kongresu GREENPACT European ESG Summit, będącego wynikiem współpracy Grupy MTP i Krajowej Izby Gospodarczej. Jednym z kluczowych wniosków płynących z wydarzenia jest to, że w ciągu najbliższych kilku lat raportowanie zrównoważonego rozwoju stanie się jednym z najbardziej istotnych czynników wyboru partnerów biznesowych, narzucając firmom konieczność transparentnego dzielenia się informacjami na temat realizacji działań w obszarze ESG.

Podsumowanie

Wśród ponad 1300 uczestników pierwszej edycji GREENPACT European ESG Summit znaleźli się przedstawiciele biznesu, administracji państwowej, agend międzynarodowych, a także naukowcy i aktywiści. To właśnie te osoby, przez dwa dni dyskutowały o tym, jak łączyć kwestie związane z dbaniem o środowisko i otoczenie społeczne z postępem gospodarczym.

Fotobueno

Kongres jest odpowiedzią na obejmujące państwa Unii Europejskiej regulacje z zakresu raportowania ESG, które to od 2025 roku swoim zasięgiem będą stopniowo obejmować kolejne spółki. W związku z tym, w ciągu najbliższych kilku lat raportowanie zrównoważonego rozwoju stanie się jednym z najbardziej istotnych czynników wyboru kontrahentów.

Zdecydowaliśmy o organizacji kongresu i zaangażowaniu w ten ważny temat naszych dotychczasowych partnerów i wystawców, a trzeba pamiętać, że rocznie organizujemy ponad 80 wydarzeń. Połączyliśmy siły z Krajową Izbą Gospodarczą i stworzyliśmy dobry produkt powiedział Filip Bittner, Wiceprezes zarządu Grupy MTP.

GREENPACT ma jednak nie tylko charakter biznesowy, ale i ważne w kontekście ESG zadanie edukacyjne. Zarówno Grupa MTP, jak i Krajowa Izba Gospodarcza widzą potrzebę edukowania przedsiębiorców odnośnie do wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju. Tym bardziej że implementacja unijnych dyrektyw może stanowić nie lada wyzwanie – nie tylko organizacyjne, ale również finansowe. Ministerstwo Finansów szacuje, że koszty dla firm objętych obowiązkiem raportowania ESG wyniosą ok. 8,7 mld zł w ciągu 10 lat.

Musimy wdrażać prawo unijne, ale i na jego temat edukować, bo jest bardzo skomplikowane. Nie da się przeczytać standardów raportowania, by móc raportować. Duże firmy wspierają się konsultantami, a co z małymi, średnimi i mikroprzedsiębiorcami? Są w łańcuchu dostaw, więc też mają obowiązek ujawniania pewnych informacji i to jest duże wyzwaniepowiedziała z kolei Karolina Opielewicz, Członkini zarządu Krajowej Izby Gospodarczej.

Warto wspomnieć, że od przyszłego roku obowiązek raportowania ESG (za rok obrotowy 2024) będą miały duże firmy, w tym spółki giełdowe, banki i zakłady ubezpieczeń, a także podmioty zatrudniające ponad 500 pracowników. Z kolei już od 2026 roku, wymogi zostaną rozszerzone na spółki zatrudniające ponad 250 pracowników, a od 2027 – również na małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na giełdzie.

Czy polskiej żywności grozi utrata rynków UE? Nowe wyzwania ESG i przygotowanie do przyszłości w kontekście zmian legislacyjnych

Ważnym elementem kongresu była konferencja pt. „Wpływ raportowania ESG w ramach dyrektywy CSRD na produkcję zwierzęcą”, zorganizowana przez Polską Izbę Produktu Regionalnego. Podczas tego wydarzenia szczegółowo omówiono nadchodzące przepisy unijne, ich potencjalny wpływ na producentów rolnych i firmy spożywcze oraz wyzwania związane z obliczaniem śladu węglowego, które dla wielu przedsiębiorstw będą jednym z pierwszych kroków dostosowawczych. Dyskusje koncentrowały się na nowych obowiązkach raportowych oraz możliwościach wyznaczania ambitnych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Fotobueno

Eksperci biorący udział w panelach dyskusyjnych odbywających się w ramach konferencji podkreślali znaczenie „zielonych finansów” jako inwestycji w przyszłość oraz transformacji rolnictwa, będącym istotnym dla konkurencyjności polskiej żywności. Omówiono współpracę między przetwórcami a rolnikami oraz przedstawiono dobre praktyki wsparcia zielonej transformacji, a także rolę administracji publicznej i instytucji otoczenia biznesu. Szczególną uwagę poświęcono również kwestiom gospodarki odpadami opakowaniowymi oraz nadchodzącej Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP), Systemowi Kaucyjnemu i unijnemu rozporządzeniu PPWR, które będą wymagać od firm spełnienia wymogów prośrodowiskowych. Podkreślano, że przemyślane opakowania mogą pomóc w ograniczeniu marnowania żywności, co przekłada się na niższe emisje CO2.

W kontekście działań proekologicznych, zwrócono także uwagę na rolę biogazowni i ich potencjalny wkład w redukcję śladu węglowego w łańcuchu dostaw żywności. Przedstawiono rozwiązania prawne, które mogą wspierać rozwój sektora biogazu, jak i apelowano o uproszczenie procedur administracyjnych i zwiększenie dostępu do finansowania.

Najlepsze raporty zrównoważonego rozwoju

W ramach GREENPACT European ESG Summit odbyła się również gala finałowa 18. edycji konkursu Raporty Zrównoważonego Rozwoju, organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono rekordową liczbę 87 raportów.

Wręczenie nagród zostało poprzedzone wystąpieniami gościń i gości specjalnych. Wśród nich znaleźli się: Saskia Slomp – CEO EFRAG, Kamil Jesionowski – Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów oraz dr hab. Piotr Wachowiak, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, przewodniczący jury konkursu.

Fotobueno

Nagrodę główną w kategorii raport zrównoważonego rozwoju uzyskała Grupa Kapitałowa LUG S.A., wyróżnienie: CCC S.A.; kategoria raport zintegrowany – nagroda główna: Orange Polska; kategoria raport w sektorze finansowym – nagroda główna: ING Bank Śląski S.A., wyróżnienia: ERGO Hestia, Grupa PZU; kategoria debiut – nagroda główna: Respect Energy Holding S.A.; kategoria nagroda internautów_ek: Allegro; kategoria raport organizacji pozabiznesowej – wyróżnienia: Uniwersytet Warszawski, Fundacja Dorastaj z Nami; nagroda Giełdy Papierów Wartościowych – Grupa Kapitałowa LUG S.A.

Startup Stage i Top Impactor 2024

Pierwsza edycja kongresu GREENPACT European ESG Summit była również okazją dla startupów na zaprezentowanie swoich innowacji technologicznych, które wspierają zrównoważony rozwój, neutralność klimatyczną, ochronę bioróżnorodności czy gospodarkę obiegu zamkniętego. Podczas tematycznej Startup Stage, która służyła połączeniu innowatorów z dużym biznesem i inwestorami, zostało przyznane wyróżnienie Top Impactor 2024. Tytuł ten został przyznany firmie Reco Fibre, która zajmuje się produkowaniem odzieży z naturalnych surowców pozyskanych z recyklingu.

Oprócz projektu Reco Fibre, wyróżnienie otrzymał także startup www.easysolar.app, zajmujący się produkcją oprogramowania PV, które jest zasilane sztuczną inteligencją. Dzięki Easy Solar, możliwe jest automatyczne przygotowanie projektu fotowoltaicznego i oferty – obydwa elementy generowane są przy wsparciu AI.

Kontakt z mediami

Katarzyna Wełpa

Dyrektor Biura Prezydenta KIG

e-mail: kwelpa@kig.pl