Powrót    |    2024-08-06

Daron Acemoglu, Ekonomista, Laureat Nagrody Nobla

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2024 r. za przełomową pracę na temat kluczowej roli, jaką odgrywają silne instytucje w demokracji i dobrostanie kraju, ujętą w jego międzynarodowym bestsellerze „Why Nations Fail” (współautorem wraz z jego częstym współpracownikiem, Jamesem Robinsonem z Uniwersytetu w Chicago).

Profesor Instytutu MIT (najwyższy tytuł nadawany pracownikom wydziału) oraz członek z wyboru Narodowej Akademii Nauk, Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki, Towarzystwa Ekonometrycznego i Towarzystwa Ekonomistów Pracy. Jego praca naukowa obejmuje szeroki zakres dziedzin, w tym ekonomię polityczną, rozwój gospodarczy, wzrost gospodarczy, nierówności, ekonomię pracy i ekonomię sieci. Jest autorem pięciu książek, w tym „Dlaczego narody upadają” i „Wąski korytarz”.

Jako profesor ekonomii stosowanej na MIT, Daron dwukrotnie znalazł się na liście 100 najlepszych światowych myślicieli magazynu Foreign Policy, a także został laureatem nagrody Global Economy Prize przyznawanej przez Kiloński Instytut w 2019 roku. Otrzymał prestiżowy medal Johna Batesa Clarka za bycie czołowym ekonomistą poniżej 40. roku życia, nagrodę Nemmers w dziedzinie ekonomii, nagrodę BBVA Foundation Frontiers of Knowledge Award oraz stypendium Andrew Carnegie.


Kevin Allen, UNHCR Representative in Poland

Koordynator działań na rzecz uchodźców z Ukrainy. Przedstawiciel Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców w Rzeczypospolitej Polskiej.

Kevin J. Allen pełni obecnie funkcję Koordynatora działań na rzecz uchodźców z Ukrainy oraz Przedstawiciela Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) w Rzeczypospolitej Polskiej.
W ostatnich latach pan Allen pełnił kierownicze i dyplomatyczne funkcje w siedzibie UNHCR w Genewie, kierował odpowiedzią UNHCR na exodus uchodźczy Rohingjów z Mjanmy do Bangladeszu oraz pełnił funkcję Przedstawiciela UNHCR w Federalnej Demokratycznej Republice Nepalu oraz w Republice Tadżykistanu.

Wcześniejsze zadania UNHCR, w których brał udział pan Allen, obejmowały pracę w obozach dla uchodźców na pograniczu Kenii i Somalii, zarządzanie operacjami ochrony uchodźców w Afganistanie, zarządzanie reagowaniem kryzysowym w odpowiedzi na powodzie w Pakistanie oraz kierowanie działaniami prawnymi, rzeczniczymi oraz ochroną uchodźców w Meksyku, na Kubie, w Gwatemali, Salwadorze, Hondurasie, Nikaragui i Belize. Ponadto, pan Allen koordynował z Japonii projekty przygotowania kryzysowego z rządami państw, partnerami ONZ oraz organizacjami pozarządowymi w regionie Azji i Pacyfiku. Swoją służbę w Organizacji Narodów Zjednoczonych rozpoczął w Departamencie Operacji Pokojowych ONZ w Kosowie.

Przed wstąpieniem do ONZ, pan Allen służył w Korpusie Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, a następnie pracował jako wolontariusz w Amerykańskim Korpusie Pokoju w Republice Dominikańskiej. Później pracował jako adwokat w kancelarii prawniczej Williams & Connolly LLP w Waszyngtonie.
Pan Allen posiada tytuł doktora prawa uzyskany na Uniwersytecie Georgetown, ukończył podyplomowe studia w obszarze stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Chilijskim oraz studia licencjackie z historii dyplomacji na Uniwersytecie Boulder w stanie Kolorado.


Jamil Anderlini – Regional Director in Europe, POLITICO

Jamil Anderlini is POLITICO’s Regional Director in Europe. In this role, he is responsible for driving and implementing POLITICO’s strategy across the entirety of its European business, as well as elevating and strengthening the publication’s voice on the global stage.

Having previously managed POLITICO’s European newsroom as Editor-in-Chief, Anderlini’s extensive journalistic achievements and sharp strategic insights have shaped the publication’s success in Europe. With a deep understanding of both the editorial landscape and the rapidly shifting world of global politics, Anderlini oversaw POLITICO’s expansion across a variety of different markets alongside a unified newsroom strategy with the company’s American operations.

An award-winning journalist, editor, and published author, he joined POLITICO from the Financial Times where he spent six years as Asia Editor, Assistant Editor and member of the Editorial Board, overseeing all editorial coverage and strategy throughout Asia. He also previously held roles as Beijing Correspondent and Beijing Bureau Chief for the Financial Times, Beijing Correspondent for the South China Morning Post, and Chief Editor of the China Economic Review. In addition, Anderlini was named a Young Global Leader by the World Economic Forum in 2013.

A US and New Zealand native, Anderlini speaks fluent Mandarin.


Andrzej Arendarski, Prezydent Krajowej Izby Gospodarczej

Doktor nauk humanistycznych, współzałożyciel i prezes Krajowej Izby Gospodarczej od chwili jej powstania, od 2021 roku pełni funkcję prezydenta KIG. Pod jego kierownictwem KIG zdobyła powszechny autorytet i stała się autentycznym reprezentantem środowisk gospodarczych zrzeszając 160 organizacji, a poprzez nie kilkaset tysięcy firm.

W latach 2008-2016 obejmował stanowisko Wiceprezesa EUROCHAMBRES – Stowarzyszenia Europejskich Izb Przemysłowo-Handlowych z siedzibą w Brukseli, czym umocnił pozycję polskich przedsiębiorców na arenie międzynarodowej. W latach 2002 – 2003 jako prezes Tel-Energo S.A. oraz NOM Sp. z o.o. działał na rzecz liberalizacji polskiego rynku telekomunikacyjnego. W 1992 r. został powołany nas stanowisko Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą w rządzie Hanny Suchockiej. W latach 1989-1993 r. był posłem na Sejm RP. W latach osiemdziesiątych działał strukturach demokratycznej opozycji (działał w niezależnych strukturach oświatowych i wydawniczych, a także współtworzył Towarzystwo Gospodarcze w Warszawie oraz Akcję Gospodarczą).

Ekspert ekonomiczny i działacz gospodarczy. Jest członkiem wielu organizacji i stowarzyszeń krajowych i zagranicznych, których celem jest wspieranie rozwoju gospodarczego. Jest odznaczony wieloma wysokimi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi, m. in. Krzyżem Komandorskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Orderem Uśmiechu.


Vladmir Dlouhý, Prezes Eurochambres

Vladmir Dlouhý jest prezesem Eurochambres i byłym prezesem Izby Handlowej Republiki Czeskiej. Wykwalifikowany matematyk z doktoratem Czechosłowackiej Akademii Nauk i członek Międzynarodowej Grupy Doradczej Goldman Sachs International w Londynie. Zasiada w Grupie Nadzorczej Kooperativa, a.s. w Pradze oraz Česka Zbrojovka Group SE, przewodniczący Rady Doradczej Meridiam Infrastructure w Paryżu.

Od 1989 do 1990 był wicepremierem rządu czechosłowackiego. W czerwcu 1990 został wybrany do parlamentu federalnego i powołany na stanowisko Federalnego Ministra Gospodarki. W 1992 roku, po podziale Czechosłowacji, został ministrem przemysłu i handlu Republiki Czeskiej.

Profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk Społecznych Instytutu Studiów Ekonomicznych Uniwersytetu Karola w Pradze oraz członek Rady Dyrektorów Politechniki Czeskiej i Politechniki w Brnie. Do 2013 roku był członkiem Rady Międzynarodowych Nadzorców Illinois Institute of Technology.

Pan Dlouhý posiada dyplomy z ekonomii matematycznej i ekonometrii uzyskane w Szkole Głównej Handlowej w Pradze oraz statystyki matematycznej i prawdopodobieństwa na Uniwersytecie Karola. Posiada tytuł MBA uzyskany na Katolickim Uniwersytecie w Louvain oraz tytuł doktora Czechosłowackiej Akademii Nauk. Włada biegle językiem angielskim, hiszpańskim i rosyjskim, posługuje się językiem francuskim i niemieckim.


Wiktor Janicki, Prezes Zarządu AstraZeneca Polska

Prezes zarządu AstraZeneca Polska sp. z o.o., związany z branżą farmaceutyczną od 20 lat. Absolwent Wydziału Finansów i Bankowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Dołączył do branży farmaceutycznej w 2003 roku jako analityk finansowy, pełnił coraz bardziej odpowiedzialne funkcje, aby wkrótce zostać dyrektorem finansowym firmy Wyeth w Czechach i na Słowacji. W 2010 roku wrócił do Polski i rozpoczął pracę w Roche jako dyrektor finansowy, a w 2015 roku objął stanowisko dyrektora generalnego Roche Polska. W maju 2021 r. dołączył do AstraZeneca Polska.

Mocno wierzy, że wartości i prawdziwe partnerstwo napędzają zrównoważony biznes. Kieruje się dewizą zgodnie, z którą „główną funkcją przywództwa jest kreowanie nowych liderów, a nie kolejnych naśladowców” – chętnie angażuje się w działania mające na celu wspieranie przyszłych liderów i przedsiębiorców. Pasjonuje się zrównoważonym rozwojem i zwinnymi sposobami pracy, wierząc, że te tematy będą kształtować przyszłość społeczeństwa. W wolnym czasie uwielbia górskie wędrówki w Bieszczadach na rodzinnym Podkarpaciu.


Marek Kłoczko, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej

Urodził się w 1951 r. w Augustowie. W 1976 r. ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki w Budapeszcie (Węgry), a w 1979 r. na Wydziale Ekonomiki Produkcji SGPiS (obecnie SGH) w Warszawie. Od 1990 r. w Krajowej Izbie Gospodarczej: od 1990 roku Dyrektor Generalny KIG, od 1993 Sekretarz Generalny KIG, od 2014 Wiceprezes-Dyrektor Generalny, a od 2021 roku pełni funkcję Prezesa KIG.

Od 2015 roku jest Wiceprezesem Stowarzyszenia Izb Europejskich EUROCHAMBRES w Brukseli. Jest też Konsulem Honorowym Republiki Salwadoru w Polsce. Odznaczony wysokimi orderami Polski, Węgier, Litwy i Estonii.

Od 1990 r. w Krajowej Izbie Gospodarczej: od 1990 roku jako Dyrektor Generalny KIG, od 1993 Sekretarz Generalny KIG, od 2014 Wiceprezes-Dyrektor Generalny, a od 2021 roku pełni funkcję Prezesa KIG.


Can Kuterdem – Prezes Zarządu, Dyrektor Zarządzający Philip Morris w Polsce

Do Philip Morris International (PMI) dołączył w styczniu 2020 r. jako Wiceprezes ds. Strategii i Realizacji Programów w UE, który jest największym regionem PMI pod względem wolumenu i wartości. Z początkiem 2024 r. objął stanowisko Prezesa Zarządu i Dyrektora Zarządzającego Philip Morris w Polsce.

Jego dotychczasowa kariera zawodowa związana była z inżynierią, doradztwem strategicznym oraz branżą elektroniki użytkowej. Pracował m.in. dla Boston Consulting Group w Nowym Jorku, Samsung Global Strategy Group w Seulu czy Samsung Electronics w Stambule i Dubaju, gdzie pełnił funkcję Szefa Regionalnego Działu Elektroniki Mobilnej na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej na 23 rynki.

Absolwent Wydziału Inżynierii Środowiska na Middle East Technical University, ukończył także studia z zakresu inżynierii lądowej na North Carolina University. Uzyskał tytuł MBA na Duke University.


Karel Lannoo, Chief Executive Officer, Centre for European Policy Studies, Brussels


Chief executive of the CEPS, one of the leading independent European think tanks, Karel is managing a team of about 80 persons.

Specialised in financial regulation, European economic governance and single market issues, recent publications include a book on ‘Understanding Europe’ (in Dutch language), a task force report on financial sector policy for the von der Leyen II Commission, and various volume or review contributions.

Karel is a regular speaker at hearings of EU, national and international institutions, at international conferences and in executive programmes. He directs studies for national, multilateral and private sector organisations. His writings regularly appear in media. Karel is a member of company and foundation boards, and of advisory councils, including the Capital Markets Commission of the Dutch AFM, the capital markets supervisor.

Karel Lannoo holds a baccalaureate in philosophy (1984) and an MA in history (1985) from the University of Leuven, Belgium and obtained a postgraduate in European studies (CEE) from the University of Nancy, France (1986). He is fluent in Dutch, English, French and Spanish, with good notions of German


Krzysztof Paszyk, Minister Rozwoju i Technologii

Minister rozwoju i technologii. Prawnik, samorządowiec i parlamentarzysta. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2006 r. rozpoczął karierę samorządową i parlamentarną.


Dota Szymborska, Etyczka Nowych Technologii

Dota Szymborska, doktora etyki, posiada dwa tytuły magistra: z filozofii (ze specjalizacją w logice) oraz socjologii (stosowane nauki społeczne) uzyskane na Uniwersytecie Warszawskim. Jest akademiczką, wykładowczynią oraz prelegentką TEDx, której misją jest wprowadzanie nowych standardów etycznych do badań nad sztuczną inteligencją i jej zastosowań biznesowych. 

Wykładowczyni Uniwersytetu WSB Merito w Warszawie dzieli się ze studentami swoją wiedzą na temat praktycznych zastosowań teorii filozoficznych i socjologicznych, prowadzi autorskie wykłady i seminaria.

Od marca 2024 roku dr Szymborska jest aktywną członkinią GRAI – grupy roboczej ds. AI przy Ministerstwie Cyfryzacji. W 2024 roku znalazła się również w gronie TOP 10 Women in Data Science in Poland. Publikuje teksty etyczne w h’AI Magazine. Maratonka, triathlonistka, początkująca golfistka.


James Waterworth, Director EU Public Policy, Amazon

James Waterworth is Director of EU Public Policy at Amazon where he is responsible for the company’s interactions with the European Union institutions across a wide range of issues.

James has been active in policy and government affairs for more than twenty years in London and Brussels, initially in the telecoms sector for Cable & Wireless, Telefonica and Nokia before running a trade association for Internet companies and then joining Amazon.

He speaks English and French.