Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej opublikowali najnowszy raport, w którym przewidują wzrost PKB o 2,9%. Oznacza to wzrost wartości nominalnej PKB do 3 611 mld zł (840 mld EUR). W 2025 roku tempo wzrostu ma przyspieszyć do 3,6%, a PKB ma osiągnąć poziom 3 868 mld zł (914 mld EUR). Raport KIG prognozuje również typowy dla tego okresu roku spadek bezrobocia, który ma utrzymać się do września, osiągając lokalne minimum.

PKB i jego składowe
- Produkt krajowy brutto zwiększył się o 2,0% r/r, po wzroście o 1,0% r/r w kwartale czwartym roku 2023. Wynik był lepszy od oczekiwanego przez rynek.
- W kolejnych kwartałach tempo wzrostu powinno utrzymywać się w przedziale 2,4% – 3,6%. Wzmacniać się będzie konsumpcja. Odnawiane będą zapasy.
- W całym roku 2023 dynamika PKB sięgnęła 0,2%.
- W ujęciu nominalnym PKB wyniósł 3 410 mld PLN (751 mld EUR).
Ludność, rynek pracy, płace i świadczenia
Mamy okres sezonowego spadku bezrobocia. W miesiącach wiosny i lata bezrobocie spada. Lokalne minimum przypadnie na wrzesień.
- W maju liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się o 20,5 tys. do 776,6 tys. osób. Stopa bezrobocia wyniosła 5,0%.
- W kwietniu stopa bezrobocia wynosiła 5,1%. Przed rokiem w maju stopa bezrobocia wynosiła 5,1%.
- Liczba pracujących w maju wyniosła około 14 755.
- Lokalne minimum przypadnie na wrzesień. Stopa bezrobocia spadnie do 4,7%, a liczba bezrobotnych do 730 tys. osób.


Bilans obrotów bieżących i jego główne składowe
Na początku czerwca Narodowy Bank Polski zaprezentował szacunkowe dane dotyczące bilansu płatniczego w kwietniu. Saldo rachunku obrotów bieżących w kwietniu 2024 było ujemne i wyniosło -241 mln EUR. W poprzednim miesiącu notowana była nadwyżka, która wyniosła 325 mln EUR. Przed rokiem notowano deficyt w wysokości -2 248 mln EUR.
Kontakt
Eksperci KIG przedstawili najnowszą analizę kondycji polskiej gospodarki Comiesięczny Przegląd Makroekonomiczny to publikacja Krajowej Izby Gospodarczej, oferująca aktualną analizę i prognozy dla polskiej gospodarki. Raport zawiera szczegółowe dane dotyczące PKB, produkcji przemysłowej, rynku pracy i innych kluczowych wskaźników. Porównując bieżące wyniki z danymi z poprzednich miesięcy, prezentujemy pełny obraz dynamiki polskiej gospodarki. Nasze comiesięczne przeglądy […]
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie I-II 2025 roku Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie styczeń-luty 2025 roku. Produkcja sprzedana przemysłu spadła w analizowanym okresie o 0,9% r/r. W budownictwie produkcja wzrosła w ujęciu rocznym o 0,4%. Pełne dane prezentujemy poniżej. Zatrudnienie i […]
Od dynamicznego rozwoju po stagnację – analiza danych GUS przez ekspertów KIG ujawnia, jak bardzo różni się kondycja gospodarcza polskich województw i jakie wyzwania stoją przed poszczególnymi regionami. Zachęcamy do lektury Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń – luty 2025 roku Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji gospodarczej województw w okresie styczeń-luty […]

Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl