Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej opublikowali najnowszy raport, w którym przewidują wzrost PKB o 2,9%. Oznacza to wzrost wartości nominalnej PKB do 3 611 mld zł (840 mld EUR). W 2025 roku tempo wzrostu ma przyspieszyć do 3,6%, a PKB ma osiągnąć poziom 3 868 mld zł (914 mld EUR). Raport KIG prognozuje również typowy dla tego okresu roku spadek bezrobocia, który ma utrzymać się do września, osiągając lokalne minimum.
PKB i jego składowe
- Produkt krajowy brutto zwiększył się o 2,0% r/r, po wzroście o 1,0% r/r w kwartale czwartym roku 2023. Wynik był lepszy od oczekiwanego przez rynek.
- W kolejnych kwartałach tempo wzrostu powinno utrzymywać się w przedziale 2,4% – 3,6%. Wzmacniać się będzie konsumpcja. Odnawiane będą zapasy.
- W całym roku 2023 dynamika PKB sięgnęła 0,2%.
- W ujęciu nominalnym PKB wyniósł 3 410 mld PLN (751 mld EUR).
Ludność, rynek pracy, płace i świadczenia
Mamy okres sezonowego spadku bezrobocia. W miesiącach wiosny i lata bezrobocie spada. Lokalne minimum przypadnie na wrzesień.
- W maju liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się o 20,5 tys. do 776,6 tys. osób. Stopa bezrobocia wyniosła 5,0%.
- W kwietniu stopa bezrobocia wynosiła 5,1%. Przed rokiem w maju stopa bezrobocia wynosiła 5,1%.
- Liczba pracujących w maju wyniosła około 14 755.
- Lokalne minimum przypadnie na wrzesień. Stopa bezrobocia spadnie do 4,7%, a liczba bezrobotnych do 730 tys. osób.
Bilans obrotów bieżących i jego główne składowe
Na początku czerwca Narodowy Bank Polski zaprezentował szacunkowe dane dotyczące bilansu płatniczego w kwietniu. Saldo rachunku obrotów bieżących w kwietniu 2024 było ujemne i wyniosło -241 mln EUR. W poprzednim miesiącu notowana była nadwyżka, która wyniosła 325 mln EUR. Przed rokiem notowano deficyt w wysokości -2 248 mln EUR.
Kontakt
Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej opublikowali raport, w którym przedstawili szczegółowy obraz polskiej gospodarki. Najnowszy raport zawiera kompleksowe dane dotyczące produktu krajowego brutto, rynku pracy, płac oraz bilansu obrotów bieżących. Analiza tych wskaźników pozwala na dokładną ocenę aktualnej sytuacji gospodarczej i sformułowanie prognoz na przyszłość. PKB i jego składowe Ludność, rynek pracy, płace i świadczenia Bilans […]
Eksperci KIG w swoim najnowszym comiesięcznym przeglądzie województw, podkreślają zróżnicowanie sytuacji gospodarczej w poszczególnych regionach kraju Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji gospodarczej województw w okresie styczeń-październik 2024 roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze dane płynące z opublikowanego raportu. Gospodarka województw. Analiza danych Bezrobocie W końcu października 2024 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 765,5 tys. osób […]
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie I-X 2024 roku Wyniki za okres styczeń-październik 2024 Eksperci KIG, w swoim najnowszym comiesięcznym przeglądzie branżowym, przedstawiają szczegółowe dane dotyczące kondycji poszczególnych sektorów polskiej gospodarki. Analiza danych za pierwsze dziesięć miesięcy 2024 roku ukazuje zróżnicowany obraz sytuacji w poszczególnych branżach. Niestety, ogólny trend […]
Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl