Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie I-X 2024 roku

Wyniki za okres styczeń-październik 2024
Eksperci KIG, w swoim najnowszym comiesięcznym przeglądzie branżowym, przedstawiają szczegółowe dane dotyczące kondycji poszczególnych sektorów polskiej gospodarki. Analiza danych za pierwsze dziesięć miesięcy 2024 roku ukazuje zróżnicowany obraz sytuacji w poszczególnych branżach. Niestety, ogólny trend nie jest optymistyczny.
Zgodnie z danymi GUS:
- Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła nieznacznie w okresie I-X 2024 r. (o 0,7% r/r), jednak zatrudnienie w tym sektorze spadło o 1,1%.
- Sektor budowlany nadal zmaga się z poważnymi problemami, notując spadek produkcji o 8,5% r/r.
Zatrudnienie i płace
Zatrudnienie w całym sektorze przedsiębiorstw w okresie I-X 2024 r. było o 0,4% niższe niż rok wcześniej i wyniosło średnio 6 503 tys. osób. W samym przemyśle zatrudnienie spadło r/r o 1,1% (do 2 720 tys. osób).
W okresie I-X 2024 roku zatrudnienie zmniejszyło się w takich branżach, jak m.in.: produkcja wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 6,2%); produkcja odzieży (o 5,7%); produkcja urządzeń elektrycznych (o 4,7%). Wzrost zatrudnienia zanotowały z kolei m.in.: produkcja pozostałego sprzętu transportowego (o 5,2%); zakwaterowanie i gastronomia (o 4,9%); handel hurtowy i detaliczny pojazdami samochodowymi oraz ich naprawa (o 4,9%).
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w okresie pierwszych dziesięciu miesięcy 2024 roku wyniosło 8 191 PLN i było wyższe o 11,3% niż przed rokiem (11,1% wyższe w samym przemyśle). W niemal wszystkich analizowanych przez GUS branżach (poza wydobywaniem węgla notującym spadek o 0,5%) płace wzrosły. Wśród branż o największych wzrostach znalazły się: budowa budynków (wzrost o 18,6%); produkcja wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (wzrost o 16,1%); administrowanie i działalność wspierająca (wzrost o 14,7%).
- Spadek zatrudnienia w przemyśle r/r o 1,1%
- Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w okresie pierwszych dziesięciu miesięcy 2024 roku wyniosło 8 191 PLN i było wyższe o 11,3% niż przed rokiem (11,1% wyższe w samym przemyśle)
- Najwyższe wynagrodzenia w okresie styczeń-październik 2024 roku odnotowano w branży „informacja i komunikacja” (13 510 PLN)
- Najniższe wynagrodzenia wypłacano m.in. w „produkcji odzieży” (5 306 PLN)
Najwyższe wynagrodzenia w okresie styczeń-październik 2024 roku płacono w takich branżach jak: informacja i komunikacja (13 510 PLN); wydobywanie węgla (12 846 PLN). Z kolei najniższe wynagrodzenia wypłacano m.in. w produkcji odzieży (5 306 PLN); zakwaterowaniu i gastronomii (6 067 PLN); produkcji wyrobów tekstylnych (6 188 PLN); produkcji mebli (6 194 PLN)
Produkcja i wydajność
- Wzrost produkcji przemysłowej w branżach: produkcja pozostałego sprzętu transportowego (wzrost o 17,3%); gospodarka odpadami, odzysk surowców (wzrost o 9,8%)
- Wydajność w przemyśle w okresie styczeń – październik 2024 roku wzrosła przeciętnie o 1,8% r/r
- Największe wzrosty odnotowano w przypadku m.in.: produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 11,5%); produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 10,6%); produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 10,6%)
- Największe spadki wydajności odnotowały m.in.: produkcja urządzeń elektrycznych (spadek o 18,4%); wydobywanie węgla (spadek o 13,4%)
Produkcja sprzedana przemysłu w okresie I-X 2024 roku wzrosła o 0,7% w ujęciu rocznym. Produkcja budowlana spadła o 8,5% r/r.
Wzrost produkcji przemysłowej w analizowanym okresie zanotowano w takich branżach, jak m.in.: produkcja pozostałego sprzętu transportowego (wzrost o 17,3%); gospodarka odpadami, odzysk surowców (wzrost o 9,8%). Z kolei spadki widoczne są m.in. w przypadku: produkcji urządzeń elektrycznych (o 22,2%); wydobywanie węgla (o 13,8%).
Wydajność w przemyśle w okresie styczeń – październik 2024 roku wzrosła przeciętnie o 1,8% r/r, a największe wzrosty odnotowano w przypadku m.in.: produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 11,5%); produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 10,6%); produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 10,6%). Z kolei wśród branż o największych spadkach wydajności znalazły się m.in.: produkcja urządzeń elektrycznych (spadek o 18,4%); wydobywanie węgla (spadek o 13,4%).
Zestawienie nie uwzględnia danych dla produkcji skór i wyrobów skórzanych oraz produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (GUS zaprzestał ich publikacji).
Dane na temat kondycji branż w pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku nie napawają optymizmem. Kondycja branż po dziesięciu miesiącach wciąż odbiega od formułowanych na początku br. optymistycznych oczekiwań. Na ogólny obraz całego sektora przedsiębiorstw negatywnie wpływa m.in. sytuacja w budownictwie, które nadal notuje mocne spadki w porównaniu z wynikami osiągniętymi w ubiegłym roku. Pozytywnym sygnałem może być z kolei wyższy od oczekiwanego wzrost produkcji przemysłowej w październiku.
Szczegółowe dane dotyczące stanu polskiej gospodarki – w podziale na branże – dostępne w formie kompendium, poniżej.
Eksperci KIG przedstawili najnowszą analizę kondycji polskiej gospodarki Comiesięczny Przegląd Makroekonomiczny to publikacja Krajowej Izby Gospodarczej, oferująca aktualną analizę i prognozy dla polskiej gospodarki. Raport zawiera szczegółowe dane dotyczące PKB, produkcji przemysłowej, rynku pracy i innych kluczowych wskaźników. Porównując bieżące wyniki z danymi z poprzednich miesięcy, prezentujemy pełny obraz dynamiki polskiej gospodarki. Nasze comiesięczne przeglądy […]
Dane GUS za styczeń 2025 roku pokazują mieszany obraz polskiej gospodarki. Spadek produkcji przemysłowej kontrastuje ze wzrostem w budownictwie. Różnice widać także na rynku pracy, gdzie zatrudnienie i płace zmieniały się w zależności od branży. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w styczniu 2025 roku. Zatrudnienie i płace Zatrudnienie w całym […]
GUS opublikował kompleksowy raport dotyczący kondycji gospodarczej województw w styczniu 2025 roku. Prezentowane dane ukazują zróżnicowanie regionalne, od dynamicznie rozwijających się obszarów, po te zmagające się z wyzwaniami. Zachęcamy do lektury „Comiesięcznego przeglądu sytuacji gospodarczej w województwach”, opracowanego przez ekspertów KIG Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń 2025 roku Główny Urząd Statystyczny zaprezentował […]

Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl