Jubileusz 35-lecia Krajowej Izby Gospodarczej

28 lutego w Warszawie spotykaliśmy się w gronie założycieli, członków, przyjaciół aby świętować Jubileusz 35-lecia Krajowej Izby Gospodarczej. Pod hasłem „Przyszłość jest Wspólnotą” obchodziliśmy wyjątkowe święto polskiej przedsiębiorczości.

W tym roku mija 35 lat od powstania Krajowej Izby Gospodarczej. Za nami wiele lat sukcesów, a przed nami jeszcze więcej pracy na rzecz polskich przedsiębiorców. Cel, który przyświeca nam od początku istnienia pozostaje niezmienny: promować i wspierać polską gospodarkę. Andrzej Arendarski, Prezydent KIG
Z kolei Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Marek Kłoczko podkreślił rolę jaką ciągle do odegrania ma samorząd gospodarczy w Polsce i w Europie. Dzień przed Jubileuszem właśnie w Warszawie, w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej odbyły się posiedzenie liderów Eurochambres, czyli Europejskiego Związku Izb Przemysłu i Handlu, zrzeszającego ogólnokrajowe izby gospodarcze w całej Europie. Tym samym jubileusz miał wymiar zarówno krajowy jak i europejski, a Krajowa Izba Gospodarcza pokazała, że pojęcie wspólnoty rozumie bardzo szeroko.

Z naszego wieloletniego już doświadczenia, wynika, że tylko poprzez świadome i solidarne działania, jesteśmy w stanie nie tylko wychodzić naprzeciw wyzwaniom współczesności, ale również to co jest zagrożeniem przekuwać w naszą przewagę. To właśnie we wspólnocie myśli, interesów, doświadczeń i narracji widzimy receptę na dzisiejsze trudności, z którymi borykamy się jako przedsiębiorcy, obywatele, czy po prostu jako ludzie. Marek Kłoczko, Prezes KIG
Podczas konferencji „Przyszłość jest Wspólnotą” nie zabrakło znamienitych gości: przedstawicieli władz państwowych, przedsiębiorców, myślicieli, naukowców oraz przyjaciół, którzy przez wszystkie te lata wspierali Krajową Izbę Gospodarczą. W otwarciu konferencji wystąpił między innymi Vladimir Dlouhy, Prezydent Eurochambres, a z ramienia polskiego rządu do gości jubileuszu zwrócił się Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk.






Co dalej z Europą? Co z gospodarką?
Gościem specjalnym wydarzenia był laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii – Daron Acemoglu. Przed wystąpieniem gościa specjalnego wydarzenia odbyły się trzy panele.
Pierwszy zatytułowany „Geopolityka, bezpieczeństwo, migracje” moderowany był przez Marka Belkę. W dyskusji uczestniczyli: Jamil Anderlini, Kevin Allen, Jagoda Grondecka oraz Can Kuterdem. W drugiej debacie paneliści wspólnie rozważali scenariusze dla Europy, w ramach dyskusji: „Co po Europie Węgla i Stali? W poszukiwaniu nowej narracji”. Moderatorem był Witold Orłowski a głos w dyskusji zabrali: Karel Lannoo, James Waterworth i Wiktor Janicki. W ostatniej dyskusji pod tytułem „Czas Sztucznej Inteligencji” moderowanej przez Edwina Bendyka wzięli udział: Jacek Dukaj, Marcin Kosiński, Dota Szymborska i Jakub Turowski.
Zwieńczeniem całego dnia dyskusji i debat była prelekcja noblisty Darona Acemoglu, która dotyczyła najważniejszych wyzwań ekonomicznych współczesnego świata. Uczestnicy Jubileuszu Krajowej Izby Gospodarczej mieli unikatową okazję wsłuchać się w słowa światowej sławy ekonomisty, który nagrodzony noblem został za pracę dotyczącą wpływu instytucji na budowanie dobrobytu.
Panele dyskusyjne uzupełniliśmy wywiadami przeprowadzonymi podczas Jubileuszu. Ich efekty, wraz z relacjami z paneli, prezentujemy Państwu poniżej.
Europa ma ogromny potencjał, tylko nie potrafiła dotąd przekuć go w działanie. O ile Stany Zjednoczone są dziś stolicą innowacji, to UE stała się Doliną Krzemową biurokracji, ten trend trzeba pilnie odwrócić.
Jamil Anderlini, redaktor Politico

Geopolityka, bezpieczeństwo, migracje
Paneliści: Jamil Anderlini, Kevin Allen, Jagoda Grondecka oraz Can Kuterdem
Często słyszę pytanie o ryzyka związane z rozwojem nowych technologii. Uważam, że powinnyśmy pytać, szczególnie w Europie o to, co nam grozi w związku z ich brakiem – podkreślił i dodał, że Stany Zjednoczone są liderem innowacji, które potem kopiują Chiny, a jedyne co robi Europa – to reguluje.
Jakub Turowski, dyrektor ds. polityki publicznej Meta w Europie Środkowo-Wschodniej

Stoimy dzisiaj w obliczu bardzo szybko zmieniającej się sytuacji geopolitycznej, którą można byłoby postrzegać jako kryzys. Jestem jednak głęboko przekonany, że w każdym kryzysie tkwi również pewna szansa.
Wiktor Janicki, prezes zarządu AstraZeneca Pharma Poland










Polski biznes w centrum uwagi podczas spotkania Eurochambres
Głos polskich przedsiębiorców był słyszalny nie tylko podczas Jubileuszu, ale również dzień wcześniej, podczas posiedzenia liderów Eurochambres. Specjalnymi gośćmi spotkania był Marek Radzikowski z zarządu Banku PKO BP oraz Andreas Maierhofer – CEO T-Mobile Polska.
Wiceprezes Radzikowski podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat ekspansji polskich firm na rynkach zagranicznych oraz mechanizmom wsparcia udzielanym tym firmom przez Bank PKO BP.
Z kolei szef T-Mobile Polska Andreas Maierhofer skupił się na wyzwaniach europejskiej przedsiębiorczości i wzajemnych oczekiwaniach uczestników życia gospodarczego.

Posiedzenie Eurochambres
Spotkanie z udziałem Marka Radzikowskiego z zarządu Banku PKO BP oraz Andreasa Maierhofera, CEO T-Mobile Polska
Działamy dla polskich przedsiębiorców
35 lat aktywności Krajowej Izby Gospodarczej to konkretne osiągnięcia – nie tylko KIGu jako instytucji, ale przede wszystkim firm, które otrzymały nasze wsparcie lub korzystały z naszych usług. To między innymi dzięki działalności KIG polskie firmy obecne są na zagranicznych rynkach w Afryce, Azji czy Ameryce Południowej. Od początku istnienia KIG zmieniło się wiele – zwłaszcza w gospodarce, choć dzisiejsze problemy polskich przedsiębiorców nie są w gruncie rzeczy aż tak różne od tych sprzed trzech dekad. Polskie firmy wciąż potrzebują doświadczonego i merytorycznego wsparcia. To co się zmienia: to wyzwania. Dlatego Krajowa Izba Gospodarcza niezmiennie dostosowuje swoje usługi do oczekiwań przedsiębiorców.
Wsparcie eksportu jest od początków jednym z filarów działań Krajowej Izby Gospodarczej. Jednak współcześnie eksportować można też poprzez Internet wykorzystując narzędzia e-commerce. Dlatego też od dwóch lat KIG prowadzi platformę cross-border.pl, która znacząco ułatwia polskim przedsiębiorcom, zwłaszcza MŚP, wchodzenie na europejskie rynki – mówi Karolina Opielewicz, Członkini Zarządu Krajowej Izby Gospodarczej.
Mówiąc o współczesnych wyzwaniach i możliwościach rozwoju, Opielewicz zwraca też uwagę na rozbudowaną ofertę wsparcia przedsiębiorców w zakresie zielonej transformacji. Członkini Zarządu Krajowej Izby Gospodarczej podkreśla jednocześnie:
Wszystkie te duże projekty, które pomagają przedsiębiorcom sprostać nowoczesnym wyzwaniom, realizujemy w partnerstwach z dużymi firmami lub organizacjami. Jest to kolejny przejaw tego jak wspólnotowe działanie odpowiada na realne potrzeby.
Przyszłość jest Wspólnotą. Dlatego warto działać wspólnie – z Krajową Izbą Gospodarczą.









Partnerzy








Patronat honorowy

Partner technologiczny

Patroni medialni


Kontakt dla mediów