Misja gospodarcza do Afryki Północnej
Zakończyła się kolejna misja Krajowej Izby Gospodarczej do Afryki Północnej. Przedstawiciele 10 firm wzięli udział w serii spotkań i wydarzeń biznesowych w Algierii i Tunezji. Tak duża skala przedsięwzięcia nie była by możliwa gdyby nie partnerzy i lokalne izby, z którym KIG od lat współpracuje.
KIG od wielu lat prowadzi aktywnie działania na rynkach afrykańskich. Po raz kolejny wsparliśmy polskich przedsiębiorców w nawiązaniu kontaktów z partnerami biznesowymi na rynkach Afryki Północnej. Celem misji była prezentacja polskiej oferty eksportowej i inwestycyjnej oraz nawiązanie kontaktów z potencjalnymi partnerami biznesowymi na rynku algierskim i tunezyjskim.
„Krajowa Izba Gospodarcza jest największą, wiodącą organizacją pozarządową wspierającą ekspansje zagraniczną polskich firm. Istotnym narządzeniem budowania pozycji na rynkach zagranicznych i promowania eksportu towarów, usług i inwestycji zagranicznych są misje gospodarcze. Służą one nawiązywaniu bezpośrednich, osobistych relacji, których nie zastąpią żadne inne formy kontaktów. Misje to relacje, misje to prestiż, misje to skuteczność„
– Andrzej Szumowski, Dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą, KIG.
Algieria, czyli biznesowa brama do Afryki
Spotkania biznesowe zainaugurowane zostały 19 maja 2024 udziałem polskich przedsiębiorców w Algiersko-Polskim Forum Gospodarczym. Dodatkowo KIG i CACI – Chambre Algérienne de Commerce et d’Industrie zorganizowały wspólnie I posiedzenie Algiersko-Polskiej Rady Biznesu Joint Business Council.
Podczas spotkań w Algierii podkreślano pozytywny klimat w relacjach polsko-algierskich oraz zmiany w ustawodawstwie algierskim, które powinny wpływać na dynamikę współpracy biznesowej. Odbyły się również bezpośrednie rozmowy B2B polskich i algierskich przedsiębiorców oraz równolegle spotkania w algierskich instytucjach rządowych jak również z firmami sektora prywatnego.
Algieria, dzięki swojemu położeniu w centralnej części Afryki Północnej, jest bramą pozwalającą na swobodny dostęp do innych krajów całego regionu i dąży do zwiększenia eksportu na rynki państw afrykańskich. Dzięki zasobom naturalnym, należy jednocześnie do grona najbogatszych krajów kontynentu, posiadając 10. największe na świecie złoża gazu, i pozostaje w czołówce poza unijnych eksporterów do UE. Biorąc również pod uwagę bogate złoża ropy naftowej i ambitne projekty produkcji „zielonego” wodoru z OZE, a także geograficzną bliskość Europy, kraj ten naturalnie staje się jej ważnym partnerem w zakresie zmniejszania zależności energetycznej – podkreśla Janusz Wiśniewski, przewodniczący Rady KIG, który przewodniczył misji polskich przedsiębiorców do Afryki
– podkreśla Janusz Wiśniewski, przewodniczący Rady KIG, który przewodniczył misji polskich przedsiębiorców do Afryki
Warto zaznaczyć, że to już kolejny raz na przestrzeni ostatnich 24 miesięcy kiedy Krajowa Izba Gospodarcza wraz z przedsiębiorcami odwiedza Algierię. W samym 2022 roku aż dwukrotnie KIG zorganizowało misję przedsiębiorców do tego kraju. Tegoroczny wyjazd, podobnie jak poprzednie cieszył się dużym zainteresowaniem.
Tunezja – nowe otwarcie
Po wielu latach przerwy w ramach misji KIG do Tunezji odbyło się Polsko – Tunezyjsko Seminarium Promocyjno – Gospodarcze. w Tunisie, podczas którego przedstawione zostały możliwości współpracy biznesowej i inwestycyjnej a uczestnicy misji mieli możliwość indywidualnych spotkań z partnerami z Tunezji. Polscy przedsiębiorcy mieli również okazję do spotkania z przedstawicielami pozarządowej organizacji gospodarczej Tunisia Africa Business Council – TABC, specjalizującej się w promocji współpracy gospodarczej pomiędzy Tunezją a państwami kontynentu afrykańskiego.
Stosunki między Tunezją a Polską powinny nabrać nowej dynamiki gospodarczej i handlowej
– zadeklarował prezes Konfederacji Przedsiębiorstw Tunezji CONECT Aslan Ben Rejeb podczas Tunezyjsko-Polskiego Forum na rzecz promocji handlu i gospodarki.
Forum zakończyło się uroczystym podpisaniem Memorandum pomiędzy KIG i CONECT.
Z kolei 23 maja 2024 odbyło się w Forum Gospodarcze w Sousse przygotowane przez Izbę Przemysłowo – Handlową Regionu Centre we współpracy z Ambasadą RP w Tunisie i Konsulatem Honorowy RP w Sousse.
Współpraca tunezyjskich i polskich podmiotów gospodarczych może ułatwić dostęp do rynku afrykańskiego, zwłaszcza że Tunezja wzmocniła swoją pozycję w Afryce przystępując w październiku 2017 r. do Wspólnego Rynku Afryki Wschodniej i Południowej (COMESA), co stanowi około 500 mln konsumentów oraz ratyfikowała umowę o przystąpieniu do Kontynentalnej Afrykańskiej Strefy Wolnego Handlu (AfCFTA) w lipcu 2020 r., która obejmuje 54 państwa członkowskie z Afryki.
– podkreślił Néjib Mellouli, Prezes Izby w Sousse otwierając Forum
Najważniejszym punktem forum były spotkania b2b pomiędzy tunezyjskimi firmami i ich polskimi odpowiednikami. Odbyło się około pięćdziesiąt spotkań B2B, które umożliwiły zbadanie różnych ścieżek współpracy i partnerstwa.
Partnerstwo Izb kluczem do sukcesu polskiego eksportu
Zwieńczeniem wizyty w Sousse była ratyfikacja umowy o współpracy pomiędzy KIG i Izbą Przemysłowo – Handlową Regionu Centre, której celem jest wzmocnienie współpracy pomiędzy obiema izbami handlowymi oraz ułatwienie relacji biznesowych pomiędzy podmiotami gospodarczymi obu krajów.
Przypadająca w tym roku 65 rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych, między Polską a Tunezją, stanowi solidną bazę traktatową łączącą oba kraje, która jest bardzo dobrym narzędziem do pogłębienia relacji dwustronnych, w tym gospodarczych
– podkreśliła Ambasador RP w Tunezji Justyna Porazińska podczas spotkań w Tunisie i Sousse.
W 2021 roku w Afryce rozpoczęła się wymiana handlowa w ramach nowej Afrykańskiej Kontynentalnej Umowy o Wolnym handlu /African Continental Free Trade Agreement AfCFTA/, dzięki której kontynent ten ma szansę stać się do 2030 roku największą strefą wolnego handlu na świecie, z potencjałem rynkowym obejmującym 1,3 mld konsumentów.
Wkrótce kolejne kierunki afrykańskie w ramach misji KIG i możliwość nawiązania kontaktów dla polskich przedsiębiorców, w tym w Maroku i Mauretanii w październiku 2024.
Kontakt
Tegoroczna misja do Afryki Północnej charakteryzowała się silną reprezentacją polskich firm z sektora: rolno-spożywczego
(maszyny rolnicze, import owoców), weterynaryjnego, produkcji przemysłowej (wyroby metalowe i konstrukcje ze stali nierdzewnej), projekty logistyczne oraz usługi prawne
Program gospodarczy realizowany był dniach 19-23 maja 2024 w Algierze, Tunisie i Sousse we współpracy z algierskimi i tunezyjskimi partnerami instytucjonalnymi KIG przy wsparciu Ambasad RP w Algierii i w Tunezji oraz Zagranicznego Biura Handlowego PAIH. W organizację spotkań misji zaangażowane były także Ambasada Algierii i Ambasada Tunezji w Warszawie.
Biuro Współpracy z Zagranicą
Agnieszka Salamończyk
tel. 22 630 97 73
e-mail: asalamonczyk@kig.pl
Elżbieta Wojtas
tel. 22 630 97 52
e-mail: ewojtas@kig.pl