Powrót    |    2025-04-25

Bezpieczeństwo energetyczne – dostępna energia w niskich cenach

„Polska Prezydencja w Radzie UE: „Bezpieczeństwo energetyczne – dostęp do energii w niskich cenach” – pod takim hasłem zorganizowane zostało 7 kwietnia br. w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej, Otwarte Posiedzenie Komitetu ds. Energii i Polityki Klimatycznej KIG.


W dobie gwałtownych zmian w globalnej polityce i gospodarce, zapewnienie Europie i Polsce bezpieczeństwa energetycznego, przestało być tylko postulatem, a staje się imperatywem. Przy czym słowo „bezpieczeństwo” powinno być rozumiane szeroko i obejmować nie tylko takie obszary jak infrastruktura, technologie, czy dostęp do surowców, ale  również takie kwestie jak ceny energii i jej dostępność, wpływające w istotnym stopniu na konkurencyjność gospodarczą. Z zadowoleniem przyjmujemy, że w ostatnim czasie instytucje europejskie podejmują szereg inicjatyw mających na celu m.in. zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego państw UE. Naszym zadaniem jest dbanie, aby proponowane rozwiązania były korzystne również z perspektywy polskich przedsiębiorców i konkurencyjności naszej gospodarki – mówi Marek Kłoczko, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

– Biorąc pod uwagę, że rolą państwa sprawującego prezydencję jest przygotowanie i uzgodnienie agendy działań Rady UE, poniekąd także Komisji Europejskiej na całą kadencję, Polska może mieć wpływ na kierunek i tempo prac wokół nowych regulacji UE związanych z polityką klimatyczno-energetyczną. Chcemy zwrócić uwagę na pewne aspekty, które mogą mieć wpływ na ceny energii i powinny być brane pod uwagę w trakcie wypracowania ostatecznego kształtu dyrektyw i rozporządzeń, a następnie ich implementacji na poziomach krajowychwyjaśnia prof. Stanisław Tokarski, Przewodniczący Komitetu ds. Energii i Polityki Klimatycznej KIG.

W spotkaniu uczestniczyło szerokie grono przedstawicieli świata gospodarki, administracji, nauki, energetyki, ochrony środowiska. Spotkanie otworzył Wojciech Konecki, Wiceprezes KIG. Prelekcje wygłosili m.in. Adrian Kondaszewski, Dyrektor Departamentu Spraw Międzynarodowych w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz Wojciech Tabiś, Prezes Agencji Rynku Energii S.A, który w swoim wystąpieniu skupił się na problematyce ceny energii (i jej składników) dla poszczególnych grup odbiorców, oraz kosztów jej wytworzenia.  Głos – poza przewodniczącym Komitetu, prof. Stanisławem Tokarskim, zabrali również Członkowie Komitetu ds. Energii i Polityki Klimatycznej KIG – Waldemar Szulc, Grzegorz Wiśniewski, Henryk Kaliś – którzy omawiali kwestie m.in. skutecznych mechanizmów zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego w okresie transformacji, sposobów zagospodarowania nadwyżek energii z OZE, czy wpływu cen energii i paliw na konkurencyjność przemysłu oraz oceny skuteczności proponowanych w ramach UE działań, mających na celu ograniczenie cen energii.

W podsumowaniu spotkania, Komitet Energii i Polityki Klimatycznej zaapelował do Rządu, aby w dalszych pracach nad już ogłoszonymi dokumentami UE, a także planowanymi – zwłaszcza na pierwsze półrocze – szczegółowymi regulacjami, zarówno na forum krajowym jak i europejskim, wziąć pod uwagę takie kwestie, jak m.in.:

  • konieczność kontynuowania programu inwestycyjnego w źródła odnawialne, zsynchronizowanego z uelastycznieniem sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, a także uelastycznieniem popytu;
  • przyspieszenie elektryfikacji sektorów, w szczególności ciepła;
  • zagrożenia wynikające z braku inwestycji w sterowalne niskoemisyjne źródła wytwórcze;
  • zrównanie we wszystkich państwach członkowskich zasad pomocy publicznej na dekarbonizację dla przemysłu i dla czystych technologii;
  • konieczność przeglądu systemu ETS (niezależnie od utrzymania kierunku dekarbonizacji) m.in. pod kątem współmierności systemu do działań podejmowanych przez globalnych konkurentów.

Szczegółowe postulaty wypracowane w trakcie Otwartego Posiedzenia Komitetu ds. Energii i Polityki Klimatycznej KIG zawarte zostały w dokumencie „BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE W PROGRAMIE POLSKIEJ PREZYDENCJI W RADZIE UE” – konkluzje po otwartym posiedzeniu Komitetu Energii i Polityki Klimatycznej KIG, 07.04.2025 r.

KONKLUZJE

Pobierz

Kontakt

Sprawdź także

Grzegorz Stańczak

Biuro Polityki Gospodarczej
e-mail: gstanczak@kig.pl
tel.: 22 630 96 12