Gospodarowanie odpadami
Nowe obowiązki w zakresie zbierania i odzysku, w tym recyklingu odpadów opakowaniowych
Na mocy przepisów ustawy z 13 czerwca 2013 r. o gospodarowaniu opakowaniami i odpadami opakowaniowymi przedsiębiorcy wprowadzający na rynek środki niebezpieczne w opakowaniach są zobowiązani do zorganizowania systemu zbierania i zagospodarowania poprzez odzysk, w tym recykling odpadów z opakowań po produktach niebezpiecznych.
Analogiczny obowiązek dotyczyć będzie wprowadzających opakowania wielomateriałowe (art. 17, 18 oraz 25 nowej ustawy. Można szacować, że łączny obowiązek odzysku i recyklingu dla obydwu grup opakowań będzie sięgał w skali roku 2015 ok. 35 tys. ton, w tym ponad 90% obowiązku dotyczyć powinno opakowań wielomateriałowych.
Należy przyjąć, że problemem w najbliższych 2 – 3 latach będzie faktyczne zebranie tej masy odpadów opakowaniowych, przy czym o ile opakowania wielomateriałowe (głównie kartoniki po płynnej żywności) będą zbierane w ramach zbiórki selektywnej, o tyle pozostałe opakowania wielomateriałowe będą trudno identyfikowalne przez konsumenta i trudne do wydzielenia przez zbierającego. Podobnie rzecz się ma z odpadami niebezpiecznymi, co może wymagać budowy odrębnego systemu zbierania (poza strumieniem odpadów komunalnych). Obecnie w kraju nie funkcjonują specjalistyczne instalacje mogące w skali przemysłowej zapewnić recykling głównych rodzajów opakowań wielomateriałowych.
Jedynie w przypadku kartoników po płynnej żywności istnieją technologiczne możliwości przerobu ok. 20 tys. ton, ale w perspektywie 2 – 3 lat można doprowadzić do uruchomienia brakujących instalacji do recyklingu tych odpadów, które zapewnią oczekiwaną wydajność oraz faktyczny recykling frakcji materiałowych zawartych w tych opakowaniach.
W przypadku obowiązku odzysku sytuacja wydaje się lepsza w zakresie możliwości realizacji i wykorzystania bez specjalnych nakładów inwestycyjnych, ponieważ wraz z nowymi standardami gospodarowania odpadami komunalnymi rozwijać się będzie selektywna zbiórka opakowań wielomateriałowych, jak również ich zagospodarowanie w kierunku paliw alternatywnych z odpadów (RDF). W przypadku odpadów niebezpiecznych można obecnie mówić jedynie o ich wykorzystaniu w procesach odzysku, ponieważ istnieją w Polsce instalacje zdolne do spalenia tego typu odpadów z odzyskiem energii. Ponadto dzisiaj trudna do przewidzenia jest egzekucja obowiązków przez uprawnione organy, ale należy zakładać, że nowe obowiązki ustawowe będą egzekwowane, w tym włącznie z sankcjami finansowymi za brak realizacji. Wprowadzone w 2012 r. zmiany w ustawie o odpadach dodatkowo wzmacniają dotkliwość sankcji za brak realizacji ustalonych wymagań ustawowych.
Dokumenty do pobrania
Zaproszenie dla przedsiębiorcy zbierającego i przygotowującego odpady
Firmy-OiR-zaproszenie-KIG-2019.pdf
PobierzMŚ – obowiązek publicznych kampanii edukacyjnych
Obowiazek-rozliczenia-publicznych-kampanii.pdf
PobierzMŚ – odpady niebezpieczne – poziom odzysku i realizacja
MS-NN-poziom-odzysku-i-realizacja-1.pdf
PobierzRozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów na potrzeby ewidencji
Rozporzadzenie-w-sprawie-wzorow-dok.-na-potrzeby-ewidencji-z-2014.pdf
PobierzMŚ – wnioskowanie o DPR i DPO przez Porozumienie
Wnioskowanie-o-DPR_DPO-przez-porozumienie.pdf
PobierzPrzyłącz się do nas
W kompleksowy sposób realizujemy obowiązek odzysku i recyklingu odpadów za Ciebie
Korzyści płynące z dołączenia do Porozumienia przedsiębiorców
- Komplesowe rozwiązanie prblemu gospodarowania odpadami w Twoim przedsiębiorstwie
- Inicjowanie i realizacja stałej współpracy w zakresie zapotrzebowania na kompetencje oraz bieżącego dokształcania pomiędzy instytucjami edukacyjnymi i przedsiębiorstwami
- Identyfikacja obszarów badawczych, badania i monitorowanie zapotrzebowania na kompetencje w sektorze
Kontakt
Zespół Porozumień Przedsiębiorców Krajowej Izby Gospodarczej
ul. Trębacka 4, 00-074 Warszawa
Sekretariat
Kontakt dla przedsiębiorców wprowadzających
Kontakt dla firm zbierających i przetwarzających