ESG Standard
Transformacja w kierunku zrównoważonego rozwoju Przygotuj swoją firmę
ESG Standard to platforma typu one-stop shop dla firm z sektora MŚP: kompleksowe wsparcie w rozumieniu i wdrażaniu zrównoważonego rozwoju. Duże firmy o rozległych łańcuchach dostaw znajdą tu narzędzia do monitoringu swoich dostawców pod kątem ESG. Trwa etap pilotażowy projektu.
esgstandard.plDla kogo powstała strona www.esgstandard.pl
Platforma www.esgstandard.pl powstała z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach nienotowanych na giełdzie. Choć nie są one objęte formalnym wymogiem raportowania zrównoważonego rozwoju przez dyrektywę CSRD, mogą być zapytane o dostarczanie danych ESG przez swoich większych kontrahentów, zarówno z Polski, jak i innych krajów Unii Europejskiej. Duże firmy o rozległych łańcuchach dostaw znajdą tu narzędzie do analizy swoich dostawców pod kątem ESG.
Korzystając z platformy ESG Standard, zyskujesz możliwość poprawy konkurencyjności swojej firmy przez rzetelne wdrożenie zrównoważonego rozwoju, możliwość sprostania oczekiwaniom oraz wymaganiom rynkowym oraz pomoc w przygotowaniu do raportowania ESG.
Wejdź na stronę i zacznij działać z ESG Standard www.esgstandard.pl
Odwiedź profil na Linlkedin
Katarzyna Chmielewska
Kierownik ds. ESG i komunikacji
„Platforma esgstandard.pl to nasza odpowiedź na zapotrzebowanie firm, zwłaszcza sektora MŚP, na wiedzę i narzędzia ESG. Dzięki niej, polskie firmy mają dostęp do know-how w obszarze raportowania zrównoważonego rozwoju”.
Jakie materiały i narzędzia przedsiębiorcy znajdą na www.esgstandard.pl
Na stronie ESG Standard znajdziesz wiedzę i usługi, które pomogą w rozumieniu i wdrażaniu zrównoważonego rozwoju.
Wiedza prosto od ekspertów:
- Wytyczne Systemu Zarządzania Zrównoważonym Rozwojem dla MŚP a w przyszłości także Przewodnik do Wytycznych, przygotowane przez KIG i Altemis ze wsparciem Envipol
- 5 kroków. Jak wdrożyć ESG? Przewodnik od Forum Odpowiedzialnego Biznesu
- Tłumaczenie Projektu Dobrowolnych ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie przygotowane przez KIG, zweryfikowane przez ekspertów ESG z Altemis i Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Narzędzia:
- Platforma internetowa wspierająca przygotowanie wstępnego raportu ESG i zarządzanie danymi ESG od KIG i Findings
- Katalog firm i usług wspierających wdrożenie ESG w firmach – partnerstwo GoGreen i Altemis
- Już niedługo Kalkulator śladu węglowego organizacji (w opracowaniu) od KIG i Altemis
Od czego zacząć, aby wdrożyć zrównoważony rozwój w organizacji, zwłaszcza w sektorze MŚP? Jak zarządzać danymi ESG w firmie oraz jak monitorować swoich dostawców pod kątem ESG?
Na nowej platformie www.esgstandard.pl w jednym miejscu przedsiębiorcy znajdą bezpłatne materiały merytoryczne do pobrania oraz narzędzia, które pomogą im usprawnić zarządzanie zrównoważonym rozwojem. Projekt realizuje Krajowa Izba Gospodarcza we współpracy z partnerami. Trwa etap pilotażowy.
Warto przeczytać:
Badanie dotyczące świadomości i gotowości na wdrażanie polityk zrównoważonego rozwoju w sektorze MŚP w Polsce
1410 polskich przedsiębiorców wzięło udział w realizowanym od września do grudnia 2023 r. badaniu Ministerstwa Rozwoju i Technologii dotyczącym świadomości i gotowości na wdrażanie polityk zrównoważonego rozwoju w sektorze MŚP w Polsce. Celem projektu było określenie poziomu wiedzy na temat świadomości zmian wynikających z wymogów regulacyjnych w zakresie zrównoważonego rozwoju, gotowości na wdrożenie wymaganych zmian oraz poziomu zaawansowania MŚP w zakresie wdrażania nowych wymogów regulacyjnych, w tym Dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) czy Dyrektywy w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSDD).
ESG w sektorze MŚP
Celem badania zrealizowanego przez BGK w 2023 roku na próbie tysiąca polskich MŚP było pozyskanie informacji na temat działań podejmowanych przez polskie firmy w zakresie ESG i zrównoważonego rozwoju, a także barier, które realizację tych działań utrudniają. Badanie dotyczyło również tego, w jakim zakresie podejście do ESG jest zróżnicowane ze względu na wielkość przedsiębiorstw, branżę oraz obszar terytorialny, na którym funkcjonują.