Powrót    |    2024-12-03

W listopadzie Dyrektywa CSRD w polskim porządku prawnym stała się faktem. KIG szacuje, że do 2026 r. niemal 100 000 polskich firm otrzyma zapytania o kwestie ESG.

Co trzeba wiedzieć o nowych przepisach i wynikających z nich wymogów?
Kto będzie weryfikował poprawność raportów zrównoważonego rozwoju?
Dlaczego ujawnianie danych ESG to kwestia także dla sektora MŚP nienotowanych na giełdzie?

Już 17 grudnia ekspertki ESG odpowiedzą na najważniejsze pytania związane z raportowaniem ESG.

 

21 listopada Sejm przyjął ustawę implementującą unijną dyrektywę CSRD do polskiego porządku prawnego. Wymóg raportowania ESG stał się faktem. W ramach nowych przepisów zmieniono szereg istniejących ustaw: o rachunkowości, o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym.

O wymogach dla firm wynikających z dyrektywy CSRD opowiedzą ekspertki ESG, członkinie Komitetu KIG ds. ESG: adwokatka ‒ Agnieszka Skorupińska, oraz biegła rewidentka – Anna Ławniczak. Moderatorką webinaru będzie Katarzyna Chmielewska z Krajowej Izby Gospodarczej.

Raportowanie zrównoważonego rozwoju to wielka zmiana dla firm

Aktualnie szacuje się, że pod formalny obowiązek raportowania podlegać może ponad trzy tysiące polskich firm. Dodatkowo Biuro Polityki Gospodarczej KIG estymuje, że w latach 2025-2026 zapytanie o kwestie ESG otrzyma prawie 100 000 firm. Te liczby pokazują skalę zmian, jaka przetoczy się przez polski krajobraz biznesowy w najbliższym czasie. Jak się przygotować do nowych wyzwań?

Organizator:

Krajowa Izba Gospodarcza

Lokalizacja:

online

Kiedy:

17 grudnia 2024,  godz. 10:00

Opłaty:

udział bezpłatny

Kontakt: komunikacja@kig.pl

Podczas webinaru dowiesz się:

Dyrektywa CSRD – pierwsze spółki będą raportować już w 2025 r.

Zgodnie ze zmianami do ustawy o rachunkowości docelowo duże jednostki i duże grupy kapitałowe oraz mali i średni emitenci z rynku regulowanego będą publikowali informacje niezbędne do zrozumienia wpływu ich działalności na kwestie środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego.

Obowiązek sprawozdawczości będzie wprowadzany stopniowo. Pierwszą grupę stanowią największe jednostki, które już mają doświadczenie w sprawozdawczości ESG. W dalszej kolejności obowiązek raportowania, w uproszczonym zakresie, obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa, które są emitentami. Duża część jednostek zobowiązanych do sporządzania sprawozdawczości ESG będzie miała możliwość zwolnienia w przypadku ujęcia ich w sprawozdawczości skonsolidowanej sporządzanej przez jednostkę dominującą.

Dyrektywa CSRD obejmie na początek największe firmy – w 2025 r. ok. 150 dużych spółek giełdowych, a w 2026 r. roku również duże prywatne przedsiębiorstwa nienotowane na giełdzie (rok później dołączą do nich małe i średnie spółki giełdowe). Jednak unijne regulacje wkrótce mogą też wpłynąć na znaczącą część małych i średnich prywatnych firm, które są dostawcami czy podwykonawcami firm zobowiązanych do raportowania.

Chcesz wiedzieć więcej o raportowaniu ESG? Sprawdź ofertę szkoleń

Chcesz wdrożyć ESG w organizacji i nie wiesz od czego zacząć? Dowiedz się więcej

Poznaj Ekspertki webinaru

Wcześniej partnerka prowadząca praktykę prawa ochrony środowiska i ESG w kancelarii Rymarz Zdort Maruta. Przez wiele lat prawniczka i partnerka w kancelariach międzynarodowych w Departamentach Energetyki i Projektów.

Jest adwokatem z ponad piętnastoletnim doświadczeniem zawodowym. Doradza przedsiębiorstwom w aspektach regulacyjnych, postępowaniach sądowych, projektach inwestycyjnych oraz w aspektach środowiskowych transakcji nieruchomościowych, transakcji fuzji i przejęć oraz procesów finansowania. Specjalizuje się w polskim i unijnym prawie ochrony środowiska, zasobów naturalnych, regulacjach procesu inwestycyjnego, regulacjach z zakresu ESG oraz pozyskiwaniu funduszy unijnych.

Jako doradca skutecznie doradzała m.in. spółkom z sektora energetycznego, chemicznego, budowlanego, gospodarki odpadami, FMCG, wodociągowego i kanalizacyjnego, odnawialnych źródeł energii, górniczego, samochodowego, odzieżowego, nieruchomościowego oraz spożywczego.

Koordynowała doradztwo prawne przy realizacji wielu skompilowanych projektów inwestycyjnych.

Agnieszka jest także przewodniczącą Grupy roboczej ds. stosowania Taksonomii przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz wiceprzewodniczącą Komitetu ds. ESG przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Jest również członkiem grupy wspierającej prace nad projektem europejskich standardów zrównoważonego raportowania (ESRS) dla giełdowych małych i średnich przedsiębiorstw przy EFRAG. Agnieszka jest wykładowcą w Szkole ESG oraz na Studiach Podyplomowych ESG w Budownictwie.

Agnieszka jest od wielu lat uznawana w międzynarodowych oraz polskich rankingach rynku prawniczego, takich jak: Chambers and Partners (Band 1), The Legal 500 (RisingStar) oraz Rzeczpospolita (Liderka).

Przez wiele lat zdobywała doświadczenie zawodowe w działach księgowości międzynarodowych firm. Potwierdzeniem posiadanej wiedzy w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych jest uzyskany certyfikat Ministra Finansów.

Doświadczenie zawodowe w pracy biegłego zdobywała w międzynarodowej firmie audytorskiej, gdzie kierowała pracą zespołu przeprowadzającego badania i przeglądy sprawozdań finansowych.

Od 10 lat związana z UHYECA Audyt Sp. z o.o. Posiada praktyczną wiedzę i bogate doświadczenie w zakresie badania sprawozdań finansowych zgodnie z Ustawą o Rachunkowości, jak i Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSR/MSSF). W trakcie swojej pracy zawodowej zajmowała się również sporządzaniem pakietów konsolidacyjnych oraz realizowaniem projektów Due Diligence. Od wielu lat audytuje sprawozdania finansowe spółek z zagranicznym kapitałem, spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych czy spółek notowanych na New Connect.

Jako doradca zaprojektowała i wdrożyła proces przygotowania informacji niefinansowych dla spółki notowanej na GPW. Wspierała też klienta w kolejnych latach raportowania niefinansowego w zakresie zbierania danych.

Wykładowca i autor publikacji w tematyce związanej z rachunkowością, księgowością oraz ESG, zrównoważonym raportowaniem/raportowaniem niefinansowym.

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku Finanse i Rachunkowość.

W 2022 roku ukończyła Studia podyplomowe na kierunku „ESG w praktyce” realizowanych przez Sopocką Akademię Nauk Stosowanych.

Od 2022 roku członkini międzynarodowej grupy w UHY International–ESG SIG, która zajmuje się przygotowaniem standardów audytu sprawozdań zrównoważonego rozwoju dla członków sieci UHY oraz pakietu wsparcia w zakresie przygotowania sprawozdań zrównoważonego rozwoju dla klientów.