Wyniki przemysłu we wrześniu 2024
Główny Urząd Statystyczny przekazał informacje o wynikach przemysłu we wrześniu 2024 roku. Produkcja sprzedana przemysłu okazała się o 9,0% wyższa niż w sierpniu br. i o 0,3% niższa w porównaniu z wrześniem 2023 roku (wtedy zanotowano spadek o 3,3% r/r). Sprzedaż w okresie I-IX 2024 r. wzrosła o 0,2% r/r.
Zgodnie ze zweryfikowanymi danymi za sierpień, produkcja przemysłowa spadła o 4,9% w ujęciu miesięcznym i była niższa o 1,2% w stosunku do wyników sprzed roku.
Dane roczne o produkcji przemysłowej we wrześniu br. okazały się nieco gorsze od oczekiwań rynkowych oraz prognoz KIG.
Po wykluczeniu wpływu czynników o charakterze sezonowym dane pokazują spadek produkcji sprzedanej przemysłu o 0,2% w stosunku do sierpnia br. oraz wzrost o 0,4% w porównaniu z wynikiem wypracowanym przed rokiem.
Na ogólny wzrost produkcji w ujęciu miesięcznym wpływ miały lepsze niż przed miesiącem wyniki w większości grup. Przetwórstwo przemysłowe zanotowało wzrost o 9,7%; górnictwo i wydobywanie o 7,8%; wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę o 1,2%. Jedynie w dostawie wody, gospodarowaniu ściekami, rekultywacji sprzedaż była taka jak przed miesiącem.
Produkcja sprzedana przemysłu w ujęciu rocznym była niższa niż przed rokiem w górnictwie i wydobywaniu (o 7,3%) oraz w przetwórstwie przemysłowym (o 0,3%). W porównaniu z wrześniem ub.r. wzrosty zanotowały natomiast: dostawa wody, gospodarowanie ściekami, rekultywacja (o 6,9%) oraz wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę (o 1,2%).
Ze szczegółowych danych GUS wynika, że we wrześniu, w porównaniu z sierpniem br., produkcja sprzedana (w cenach stałych) wzrosła w 24 (spośród 34) działach przemysłu. Lepsze niż przed miesiącem wyniki osiągnięto m.in w produkcji: pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 29,3%); komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 21,8%); maszyn i urządzeń (o 19,5%); urządzeń elektrycznych (o 19,3%); pozostałego sprzętu transportowego (o 17,1%); wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 11,7%); wyrobów z metali (o 11,0%); wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 9,9%). W porównaniu z sierpniem br. produkcja spadła w 10 działach, w tym m.in. w produkcji napojów (o 9,6%), w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) (o 5,4%).
Produkcja sprzedana przemysłu (w cenach stałych) we wrześniu spadła w ujęciu rocznym w 17 (spośród 34) działach przemysłu. W tej grupie znalazły się m.in.: wydobywanie węgla kamiennego i węgla brunatnego (spadek 21,0%); naprawa, konserwacja i instalowanie maszyn i urządzeń (spadek o 17,6%); produkcja urządzeń elektrycznych (spadek 15,7%); produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych (spadek o 5,7%); produkcja napojów (spadek o 4,4%); produkcja maszyn i urządzeń (spadek o 2,9%); metali (spadek o 2,1%); pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (spadek o 2,0%). W porównaniu z wrześniem ub. roku produkcja wzrosła natomiast w 17 działach, w tym m.in. w: produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 18,7%); w gospodarce odpadami; odzysku surowców (o 7,6%); produkcji papieru i wyrobów z papieru (o 7,4%); produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 6,7%); produkcji artykułów spożywczych (o 5,0%); wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 4,2%).
We wrześniu 2024 roku, spośród głównych ugrupowań przemysłowych produkcja w ujęciu rocznym spadła w przypadku: dóbr zaopatrzeniowych (o 2,6%) oraz dóbr inwestycyjnych (o 1,2%). Większa niż przed rokiem była natomiast produkcja dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (o 2,7%); dóbr konsumpcyjnych trwałych (o 2,3%) oraz dóbr związanych z energią (o 0,1%).
Ceny przemysłowe we wrześniu 2024 roku były niższe o 0,5% niż przed miesiącem (w sierpniu, zgodnie ze zweryfikowanymi danymi, odnotowano spadek również o 0,5% m/m) oraz o 6,3% niższe niż przed rokiem (w sierpniu br. według zaktualizowanych danych odnotowano spadek cen r/r o 5,5%)
W ujęciu miesięcznym ceny spadły w: górnictwie i wydobywaniu (o 1,0%), w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię (o 0,9%), w przetwórstwie przemysłowym (o 0,4%) oraz w dostawach wody i gospodarowania ściekami (o 0,1%).
Ceny w ujęciu rocznym spadły w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię (o 11,9%); górnictwie i wydobywaniu (o 8,9%) oraz w przetwórstwie przemysłowym (o 5,5%). W porównaniu z wrześniem ub.r. wzrosły natomiast ceny dostawy wody i gospodarowania ściekami (o 2,9%).