Jak wynika z najnowszego „Comiesięcznego przeglądu sytuacji gospodarczej w województwach” przygotowanego przez ekspertów KIG, sytuacja gospodarcza w poszczególnych województwach Polski jest zróżnicowana
Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń-lipiec 2024
Rynek pracy wykazuje stabilność, choć z wyraźnymi różnicami regionalnymi. Najniższe bezrobocie odnotowano w Wielkopolsce, co świadczy o dynamicznym rozwoju gospodarczym tego regionu. Z kolei najwyższa stopa bezrobocia występuje na Podkarpaciu.
Przemysł odnotował wzrost produkcji w skali kraju. Największy dynamizm wykazało województwo mazowieckie, co potwierdza jego pozycję jako głównego ośrodka przemysłowego w Polsce. W przeciwieństwie do przemysłu, sektor budowlany zmaga się ze spadkami produkcji. Najbardziej dotknięte tym zjawiskiem jest województwo zachodniopomorskie.
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji gospodarczej województw w okresie styczeń-lipiec 2024 roku
Najniższa stopa bezrobocia (na koniec lipca) występowała w województwie wielkopolskim (2,9%).
Najwyższy poziom płac w przemyśle zanotowano w województwie dolnośląskim (8 972 PLN), a w budownictwie – w mazowieckim (9 530 PLN).
Najwyższy wzrost produkcji przemysłowej w okresie I-VII br. osiągnięto w województwie mazowieckim (9,3% r/r), a w produkcji budowlanej w województwie lubelskim (8,2% r/r).
Bezrobocie
W końcu lipca 2024 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 765,4 tys. osób i była o 3,2 tys. osób wyższa niż w końcu czerwca oraz o 17,0 tys. osób niższa niż przed rokiem.
Stopa bezrobocia wynosiła w końcu lipca wyniosła 5,0% była o 0,1 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej. Wzrost bezrobocia w lipcu jest asezonowy – zazwyczaj w tym miesiącu statystyki bezrobocia poprawiają się.
Najwyższa stopa bezrobocia występuje w województwie podkarpackim (8,3%), a najniższa w województwie wielkopolskim (2,9%).
Wynagrodzenia w przemyśle i budownictwie
Przeciętne wynagrodzenie w okresie I-VII 2024 roku wyniosło średnio dla całego kraju 8 048 PLN w przemyśle i 7 824 PLN w budownictwie.
Wynagrodzenia w przemyśle wzrosły w ujęciu rocznym o 11,7%, a w budownictwie o 14,8%.
Dolnośląskie jest województwem z najwyższym poziomem płac w przemyśle (8 972 PLN), a mazowieckie w budownictwie (9 530 PLN). Z kolei najniższe wynagrodzenia w okresie styczeń-lipiec 2024 r. zanotowano: w przemyśle – w województwie warmińsko-mazurskim (6 987 PLN); w budownictwie – w województwie lubuskim (6 520 PLN).
Przemysł – produkcja i wydajność
Produkcja sprzedana przemysłu w okresie I-VII 2024 roku zwiększyła się w ujęciu rocznym w skali całego kraju o 0,6% r/r. Produkcja wzrosła w 6. regionach i spadła w kolejnych 10. Największy wzrost produkcji osiągnięto w województwie mazowieckim (o 9,3%), a największy spadek zanotowano w regionie dolnośląskim (o 12,5%).
Wydajność w przemyśle w pierwszych siedmiu miesiącach 2024 roku wzrosła przeciętnie o 1,6% r/r. Wzrosty odnotowano w połowie województw; pozostałe notowały spadki. Największy wzrost wydajności osiągnięto w województwie mazowieckim (o 7,7%). Z kolei największy spadek dotknął województwo dolnośląskie (o 10,7%).
Budownictwo – produkcja i wydajność
W okresie styczeń-lipiec 2024 roku produkcja budowlana spadła r/r w skali całego kraju o 2,1%. Spadek zanotowano w 11. województwach, a najbardziej widoczny jest on w zachodniopomorskim (o 45,5%). Wśród 5. województw ze wzrostem produkcji budowlanej w analizowanym okresie, na czele znalazło się lubelskie (wzrost o 8,2% r/r).
Wydajność w budownictwie w pierwszych siedmiu miesiącach br. spadła ogółem o 1,1% r/r. Spadki widoczne są w 8. województwach – największy w zachodniopomorskim (o 42,1%). Z kolei największy wzrost wydajności spośród 8. województw o dodatniej dynamice, widoczny jest w lubelskim (o 7,7%).
Rynek mieszkaniowy
W okresie I-VII br. roku oddano do użytku 114 175 mieszkań. Jest to wynik o 9,9% niższy niż przed rokiem. Największy spadek zanotowano w województwie wielkopolskim (o 26,3%), a najwyższy wzrost w województwie lubuskim (o 21,0%).
Szczegółowe dane dotyczące stanu polskiej gospodarki – w podziale na województwa – dostępne w formie kompendium, poniżej.
Comiesięczny przegląd sytuacji gospdarczej w województwach 28.08.2024
Comiesieczny-przeglad-sytuacji-gospdarczej-w-wojewodztwach-28.08.2024.pdf
Pobierz
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/2024.kig.pl/public_html/wp-content/themes/kig/template-parts/block-files-list.php on line 28
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/2024.kig.pl/public_html/wp-content/themes/kig/template-parts/block-files-list.php on line 29
Kontakt
Piotr Soroczyński
Główny ekonomista
Dyrektor Biura Polityki Gospodarczej
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl