Zrównoważony rozwój

Gospodarka o obiegu zamkniętym

W GOZ produkty są projektowane z myślą o ponownym użyciu, naprawie i recyklingu. Zamiast wyrzucania zużytych przedmiotów, szuka się sposobów na ich naprawę, odnowienie lub przekształcenie w nowe produkty. Odpady są postrzegane jako cenne zasoby,

Gospodarka o obiegu zamkniętym to model produkcji i konsumpcji, który polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to możliwe. W ten sposób wydłuża się cykl życia produktów.

W praktyce oznacza to ograniczenie odpadów do minimum. Kiedy cykl życia produktu dobiega końca, surowce i odpady, które z niego pochodzą, powinny zostać w gospodarce, dzięki recyklingowi. Można je z powodzeniem wykorzystać ponownie, tworząc w ten sposób dodatkową wartość.

Takie podejście kontrastuje z tradycyjnym, liniowym modelem ekonomicznym, który opiera się na schemacie „weź – wyprodukuj – użyj – wyrzuć”. Model linearny opiera się na dużych ilościach tanich i łatwo dostępnych materiałów i energii. Elementem tego modelu jest także tzw. „planowana zużywalność”, czyli projektowanie produktów w taki sposób, żeby po określonym czasie przestały działać.

Kontakt

Katarzyna Chmielewska
Kierownik ds. ESG i komunikacji
kchmielewska@kig.pl

 

lub skontaktuj się z naszym zespołem: esg@kig.pl

 

Szkolenia GOZ