Zrównoważony rozwój
Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie (VSME ESRS)
Zachęcamy do Zapoznania się z projektem dokumentu* Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie (VSME ESRS) przygotowanego przez unijną agencję ‒ EFRAG, a przetłumaczonego przez KIG na język polski.
Pobierz ESRS VSME po polsku*Czym są ESRS, czyli European Sustainability Reporting Standards
To inaczej standardy sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w obszarze środowiskowym, społecznym, zarządzania.
Obszary ESG ważne dla MŚP nienotowanych na giełdzie
MŚP nienotowane na giełdzie nie będą zobowiązane przez Unię Europejską do raportowania zrównoważonego rozwoju. Nie oznacza to jednak, że ESG nie dotyczy tych firm. Oto cztery przykładowe obszary, w których może się okazać, że zbieranie danych z zakresu ESG jest ważne także dla twojej firmy MŚP:
-
- Współpracujesz z przedsiębiorstwem zobowiązanym do raportowania zrównoważonego rozwoju (dostarczasz produkty lub usługi do dużych firm)
-
- Starasz się o wsparcie finansowe na preferencyjnych warunkach od pożyczkodawców/kredytodawców i inwestorów
-
- Chcesz przygotować swoją firmę do wdrażania zrównoważonego rozwoju
-
- Chcesz budować przewagę konkurencyjną oraz odporność w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej
Unijny dobrowolny Standard Sprawozdawczości ESG dla MŚP
Jak podaje EFRAG: „Niniejszy [projekt] Standardu obejmuje te same kwestie zrównoważonego rozwoju, co europejskie standardy sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESRS) dla dużych przedsiębiorstw. Opiera się on jednak na kluczowym pojęciu proporcjonalności, a zatem uwzględnia podstawowe cechy mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Mikroprzedsiębiorstwa mogą stosować tylko niektóre części niniejszego [projektu] Standardu […].”
Dlaczego warto?
- Wskazówki dla MŚP: Praktyczne wskazówki i porady, jak wdrożyć zasady ESG w Twojej firmie.
- Polskie tłumaczenie draftu dokumentu: Ułatwiony dostęp do najważniejszych informacji o ESG w języku polskim.
- Prognoza, jakie dane ESG mogą być przydatne: Wiedza z wyprzedzeniem, jakie dane musisz zbierać i analizować.
- Wsparcie w przygotowaniu do wdrożenia ESG: Pomoc w opracowaniu strategii ESG i planu wdrożenia.
- Dostępne za darmo: Skorzystaj z naszego wsparcia bez żadnych opłat.
- Regularne aktualizacje dokumentu zgodnie ze zmianami na poziomie unijnym.
Katarzyna Chmielewska
Kierownik ds. ESG i komunikacji
„Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła Projekt Dobrowolnych ESRS dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw Nienotowanych na Giełdzie na język polski jeszcze na etapie konsultacji publicznych, tak aby polscy przedsiębiorcy już teraz mogli być na bieżąco i bez przeszkód zapoznać się z treścią dokumentu. Polskie tłumaczenie zostało zweryfikowane przez ekspertów ESG z Altemis i Forum Odpowiedzialnego Biznesu.”
* Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie” to unijny projekt dokumentu. Jego ostatecznego kształtu eksperci spodziewają się po wakacjach.
Tłumaczenie opublikowane przez KIG ma charakter roboczy i nie jest oficjalnie zatwierdzonym dokumentem. Informacje zawarte w publikacji nie stanowią porady i nie powinny zastępować konsultacji z ekspertem. KIG wraz z ekspertami ESG nie ponoszą odpowiedzialności za przedstawione treści, ani za konsekwencje ich wykorzystania przez firmę.
Kontakt
Katarzyna Chmielewska
Kierownik ds. ESG i komunikacji
kchmielewska@kig.pl
lub skontaktuj się z naszym zespołem: esg@kig.pl
Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?
Darmowa konsultacja z ekspertem
Masz dodatkowe pytania o ESG? Skontaktuj się z naszym ekspertem: esg@kig.pl
Szkolenia ESG dla MŚP
Weź udział w szkoleniu bazowym ESG dla MŚP i zacznij wdrażanie zrównoważonego rozwoju i ESG w firmie.
Uczestnicy szkolenia zapoznają się z nowymi wymaganiami dla sektora MŚP ‒ mikro, małych i średnich firm wynikającymi z ich współpracy z dużymi firmami i instytucjami finansowymi – podmioty te mają obowiązek raportowania, jak wdrażają zrównoważony rozwój, z uwzględnieniem ich klientów i dostawców.
Podczas szkolenia zdobędziesz kluczowe informacje dotyczące m.in. tego, jak zaplanować i wdrożyć zrównoważony rozwój, jakie dane będą wymagane w ramach raportowania ESG i skąd je wziąć, jak przygotować organizację i przypisać odpowiedzialności w firmie.
Przybliżony zostanie także nowy Standard zarządzania zrównoważonym rozwojem dla MŚP przygotowany przez KIG – krótki instruktarz jak z niego korzystać. Elementem szkolenia jest sesja pytań i odpowiedzi
Sprawdź sam: https://szkolaesg.pl/eksperckie-szkolenie-bazowe-dla-msp/
Warto przeczytać:
Badanie dotyczące świadomości i gotowości na wdrażanie polityk zrównoważonego rozwoju w sektorze MŚP w Polsce
1410 polskich przedsiębiorców wzięło udział w realizowanym od września do grudnia 2023 r. badaniu Ministerstwa Rozwoju i Technologii dotyczącym świadomości i gotowości na wdrażanie polityk zrównoważonego rozwoju w sektorze MŚP w Polsce.
Celem projektu było określenie poziomu wiedzy na temat świadomości zmian wynikających z wymogów regulacyjnych w zakresie zrównoważonego rozwoju, gotowości na wdrożenie wymaganych zmian oraz poziomu zaawansowania MŚP w zakresie wdrażania nowych wymogów regulacyjnych, w tym Dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) czy Dyrektywy w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSDD).
ESG w sektorze MŚP
Celem badania zrealizowanego przez BGK w 2023 roku na próbie tysiąca polskich MŚP było pozyskanie informacji na temat działań podejmowanych przez polskie firmy w zakresie ESG i zrównoważonego rozwoju, a także barier, które realizację tych działań utrudniają. Badanie dotyczyło również tego, w jakim zakresie podejście do ESG jest zróżnicowane ze względu na wielkość przedsiębiorstw, branżę oraz obszar terytorialny, na którym funkcjonują.