Liczba bezrobotnych okazała się wyższa niż przewidywali eksperci

Czerwona lampka na rynku pracy. Bezrobocie rośnie

Pomimo sezonowych czynników sprzyjających zmniejszeniu bezrobocia, w lipcu odnotowano jego nieoczekiwany wzrost. Liczba bezrobotnych wzrosła o 3,2 tys. osób w porównaniu z czerwcem, co jest wyraźnym odbiciem od tendencji obserwowanych w poprzednich latach. Eksperci wskazują na szereg czynników, które mogły przyczynić się do takiej sytuacji, w tym zwolnienia grupowe i podwyżki płacy minimalnej.

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu lipca 2024. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 765,4 tys. osób i była o 3,2 tys. osób wyższa niż w końcu czerwca oraz o 17,0 tys. osób niższa niż przed rokiem. Dane te okazały się wyraźnie wyższe od naszej prognozy. W miejsce bowiem oczekiwanego typowo sezonowego spadku o około 10 – 15 tys. osób, miał miejsce asezonowy wzrost o 3,2 tys. osób.

W lipcu liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 107,1 tys. wobec 89,8 tys. w czerwcu i 102,1 tys. w lipcu roku 2023. Jednoczenie w lipcu z rejestrów bezrobocia wyrejestrowano 103,9 tys. osób wobec 104,3 tys. w czerwcu oraz 103,1 tys. w lipcu roku 2023. Ofert pracy pojawiło się na przestrzeni lipca 96,9 tys. wobec 98,2 tys. w czerwcu i 91,0 tys. przed dwunastoma miesiącami.

Stopa bezrobocia wynosząc w końcu lipca 5,0% była o 0,1 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej. Taki kierunek jest asezonowy. Typowo w lipcu obserwowany powinien być spadek bezrobocia. Jednocześnie stopa bezrobocia okazała się być taka sama jak przed rokiem, co jest wynikiem wyraźnie gorszym niż w czerwcu, kiedy to stopa bezrobocia była niższa niż przed rokiem o 0,2 pkt proc. Poziom stopy bezrobocia w lipcu był gorszy od naszej prognozy i od konsensusu rynkowego.

Ekspert ostrzega: Bezrobocie może dalej rosnąć

Zdaniem Piotra Soroczyńskiego – Głównego Ekonomisty KIG, lipiec to okres, w którym zazwyczaj statystyki bezrobocia wyraźnie się poprawiają. Na rynek pracy działa pozytywnie krzepnący popyt na pracowników sezonowych w budownictwie, rolnictwie i usługach turystycznych. W dodatku na statystyki bezrobocia powinna pozytywnie oddziaływać obserwowana w gospodarce poprawa koniunktury. Tymczasem bezrobocie wzrosło. Najprawdopodobniej jest to efekt skumulowany niedawnych informacji o zwolnieniach grupowych w wielu firmach, jak również wzrostu od lipca poziomu płacy minimalnej – co prawdopodobnie skutkowało zwolnieniami w małych firmach w niewielkich ośrodkach. Niestety w sierpniu sytuacja na rynku pracy może ponownie ulec pogorszeniu.

Na podstawie prezentowanych danych o poziomie bezrobocia można szacować, jakie GUS w swoich kalkulacjach przyjmuje aktualnie wartości liczby pracujących i aktywnych zawodowo. Liczba pracujących wynosząc około 14 543 tys. osób była w lipcu niższa niż przed rokiem o 323 tys. tj. 2,17%. Aktywnych zawodowo było w końcu lipca 15 308 tys. osób – około 340 tys. i 2,17% mniej niż przed rokiem. Dane te prezentują się drastycznie gorzej niż po czerwcu, kiedy to zmiany wskazywały na poziom zatrudnienia wyraźnie wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Lipcowe dane – mocno asezonowe – są przyczynkiem do rewizji ścieżki zmian sytuacji na rynku pracy. Istnieje ryzyko, że sierpień i wrzesień nie przyniosą typowych spadków bezrobocia, a wręcz jego wzrosty. Typowe dla miesięcy jesiennych pogorszenie na rynku pracy może być większe od zakładanego na ten rok. W konsekwencji dla końca grudnia oczekujemy stopy bezrobocia na poziomie 5,1% przy liczbie bezrobotnych rzędu 790 tys. osób.

Kontakt

Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej opublikowali raport, w którym przedstawiono szczegółową analizę dynamiki PKB w Polsce za drugi kwartał 2024 roku, potwierdzając wcześniejsze prognozy dotyczące przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Optymistyczne prognozy na przyszłość wskazują na dobrą kondycję polskiej gospodarki. Konsumpcja i inwestycje napędzają wzrost, a perspektywy na kolejne lata są obiecujące. PKB i jego składowe Ludność, rynek […]

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie I-VII 2024 roku Zatrudnienie i płace Zatrudnienie w całym sektorze przedsiębiorstw w okresie I-VII 2024 r. było o 0,4% niższe niż rok wcześniej i wyniosło średnio 6 510 tys. osób. W samym przemyśle zatrudnienie spadło r/r o 1,0% (do 2 726 tys. osób). W […]

Jak wynika z najnowszego „Comiesięcznego przeglądu sytuacji gospodarczej w województwach” przygotowanego przez ekspertów KIG, sytuacja gospodarcza w poszczególnych województwach Polski jest zróżnicowana Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń-lipiec 2024 Rynek pracy wykazuje stabilność, choć z wyraźnymi różnicami regionalnymi. Najniższe bezrobocie odnotowano w Wielkopolsce, co świadczy o dynamicznym rozwoju gospodarczym tego regionu. Z kolei […]

Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl