Powrót    |    2024-09-24

Stopa bezrobocia wynosząc w końcu sierpnia 5,0% była taka sama jak miesiąc wcześniej

Czerwona lampka na rynku pracy. Bezrobocie rośnie

Główny Urząd Statystyczny podał zaskakujące dane o rynku pracy w Polsce. Pomimo tradycyjnego letniego spadku bezrobocia, w sierpniu 2024 roku odnotowano jego wzrost. Liczba bezrobotnych zwiększyła się o 6,9 tys. osób w porównaniu do lipca, choć była nieco niższa niż rok wcześniej.

W sierpniu liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 100,3 tys. wobec 107,1 tys. w lipcu i 103,3 tys. w sierpniu roku 2023. Jednoczenie w sierpniu z rejestrów bezrobocia wyrejestrowano 93,4 tys. osób wobec 103,9 tys. w lipcu oraz 103,2 tys. w sierpniu roku 2023. Ofert pracy pojawiło się na przestrzeni sierpnia 79,8 tys. wobec 96,9 tys. w lipcu i 95,2 tys. przed dwunastoma miesiącami.

Stopa bezrobocia wynosząc w końcu sierpnia 5,0% była taka sama jak miesiąc wcześniej. W sierpniu obserwowany jest często spadek stopy bezrobocia. Jednocześnie stopa bezrobocia okazała się być taka sama jak przed rokiem (podobnie było w lipcu). W okresie od października 2021 do czerwca 2024 stopa bezrobocia za każdym razem okazywała się niższa niż przed rokiem. Poziom stopy bezrobocia w sierpniu był zgodny z naszą prognozą i konsensusem rynkowym.

Dlaczego bezrobocie wzrosło? Ekspert KIG wskazuje możliwe przyczyny

Zdaniem Piotra Soroczyńskiego – Głównego Ekonomisty KIG, sierpień to okres, w którym zazwyczaj statystyki bezrobocia poprawiają się. Na rynek pracy wciąż działa pozytywnie krzepnący popyt na pracowników sezonowych w budownictwie, rolnictwie i usługach turystycznych. W dodatku na statystyki bezrobocia powinna pozytywnie oddziaływać obserwowana w gospodarce poprawa koniunktury. Tymczasem bezrobocie ponownie wzrosło. Najprawdopodobniej jest to efekt skumulowany niedawnych informacji o zwolnieniach grupowych w wielu firmach, jak również wzrostu od lipca poziomu płacy minimalnej – co prawdopodobnie skutkowało zwolnieniami w małych firmach w niewielkich ośrodkach. Niestety we wrześniu sytuacja na rynku pracy może ponownie ulec pogorszeniu. Niestety w sierpniu sytuacja na rynku pracy może ponownie ulec pogorszeniu.

Prognoza na kolejne miesiące

Na podstawie prezentowanych danych o poziomie bezrobocia można szacować, jakie GUS w swoich kalkulacjach przyjmuje aktualnie wartości liczby pracujących i aktywnych zawodowo. Liczba pracujących wynosząc około 14 674 tys. osób była w sierpniu niższa niż przed rokiem o 194 tys. tj. 1,30%. Aktywnych zawodowo było w końcu sierpnia 15 446 tys. osób – około 204 tys. i 1,30% mniej niż przed rokiem. Dane te, choć nieco lepsze niż w lipcu, wciąż źle prezentują się na tle tych z czerwca – kiedy to poziom zatrudnienia był jeszcze wyraźnie wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Sierpniowe dane (wciąż asezonowe) są przyczynkiem do utrzymania rewizji ścieżki zmian sytuacji na rynku pracy sprzed miesiąca. Istnieje ryzyko, że wrzesień również nie przyniesie typowych sezonowych spadków bezrobocia, a wręcz jego wzrost. Typowe dla miesięcy jesiennych pogorszenie na rynku pracy może być większe od zakładanego na ten rok. W konsekwencji dla końca grudnia oczekujemy stopy bezrobocia na poziomie 5,1% – 5,2% przy liczbie bezrobotnych rzędu 790 – 800 tys. osób.

Kontakt

Raport KIG potwierdza. Polska gospodarka na dobrej drodze Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej opublikowali raport, w którym przedstawiono m.in. szczegółową analizę dynamiki PKB w Polsce za drugi kwartał 2024 roku, potwierdzając wcześniejsze prognozy dotyczące przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Konsumpcja i inwestycje napędzają wzrost, a perspektywy na kolejne lata są obiecujące. PKB w II kw. 2024 r. wzrósł […]

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie I-VIII 2024 roku GUS przedstawił szczegółowy obraz sytuacji gospodarczej w branżach w Polsce za okres I – VIII 2024 roku. Dane te pozwalają na ocenę, które sektory gospodarki radzą sobie najlepiej, a które zmagają się z trudnościami. Sektory związane z inwestycjami, takie jak […]

Eksperci KIG, w swoim najnowszym comiesięcznym przeglądzie województw, podkreślają zróżnicowanie sytuacji gospodarczej w poszczególnych regionach kraju Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń-sierpień 2024 Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane dotyczące sytuacji gospodarczej w poszczególnych województwach Polski w okresie od stycznia do sierpnia 2024 roku. Raport ukazuje zarówno pozytywne tendencje, jak i wyzwania, z […]

Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl