Ceny żywności i energii wciąż podbijają inflację

Inflacja bazowa w Polsce ponownie wzrosła
Narodowy Bank Polski zaprezentował kalkulacje czterech mierników inflacji bazowej dla listopada 2024 roku. Pozwalają one decydentom i analitykom wyrobić sobie zdanie, jak wyglądałaby inflacja po odjęciu wpływu cen żywności i energii, cen administrowanych, czy cen, które w ostatnim czasie ulegały skrajnym zmianom.
Inflacja bazowa w listopadzie: Co pokazują dane NBP?
Najwięcej uwagi analityków przyciąga wskaźnik wykluczający wpływ cen żywności i energii. Dla listopada br. jego roczny indeks oszacowany został na 4,3%, wobec 4,1% w październiku. Skoro ceny ogółem były w listopadzie wyższe niż przed rokiem o 4,7% (a w październiku o 5,0%), to otrzymujemy informację, iż w listopadzie ceny żywności i energii (rozumiane łącznie) podbijały inflację (w nieco mniejszym stopniu niż w październiku).
Warto podkreślić, że miernik inflacji bazowej w formule wykluczającej ceny żywności i energii jest uważany za najlepiej odwzorowujący co się dzieje z cenami, na które ma wpływ polityka monetarna (tam, gdzie powinny działać zależności popyt/podaż/cena).
Drugim z przyciągających zainteresowanie analityków jest wskaźnik wykluczający ceny administrowane. Dla listopada br. jego roczny indeks oszacowany został na 3,2% wobec 3,5% w październiku. Skoro ceny ogółem były w listopadzie wyższe niż przed rokiem o 4,7%, a w październiku o 5,0%, to otrzymujemy informację, iż w ostatnich miesiącach ceny administrowane inflację ogółem podbijają.
W przypadku pozostałych dwóch mierników inflacji bazowej oczyszczających inflację z wpływu anormalnego czy gwałtownego przebiegu zmian części cen, czyli wskaźnika wyłączającego ceny najbardziej zmienne oraz wskaźnika w formule 15% średniej obciętej – pierwszy z nich utrzymuje się powyżej ogólnego wskaźnika wzrostu cen (5,3% wobec 5,3% w październiku) obniżając inflację, natomiast drugi miernik (4,4% wobec 4,5% w październiku) utrzymuje się poniżej ogólnego wskaźnika cen.
Kontakt
Miesięczny obraz gospodarki – najnowsze wskaźniki i prognozy według KIG Polska gospodarka przyspiesza Wzrost gospodarczy, spadające bezrobocie i dodatnia dynamika produkcji przemysłowej wskazują, że polska gospodarka wychodzi na prostą po trudniejszych latach. Dla przeciętnego obywatela to sygnał większych szans na zatrudnienie, stabilniejszych dochodów i większej przewidywalności w planowaniu przyszłości. Dla firm i przedsiębiorców – to […]
Od dynamicznego rozwoju po stagnację – analiza danych GUS przez ekspertów KIG ujawnia, jak bardzo różni się kondycja gospodarcza polskich województw i jakie wyzwania stoją przed poszczególnymi regionami. Zachęcamy do lektury Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń – maj 2025 roku Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji gospodarczej województw w pierwszym kwartale […]
GUS podsumował pierwsze miesiące 2025 roku w gospodarce. Produkcja przemysłowa i budowlana nieznacznie wzrosły, ale zatrudnienie spadło. Wynagrodzenia nadal rosną, choć nie we wszystkich branżach widać poprawę. Mimo słabszych wyników w maju, rosnące zamówienia w przemyśle dają nadzieję na lepszą drugą połowę roku Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie […]

Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl