Powrót    |    2024-09-23

Sprzedaż w ujęciu nominalnym wzrosła o 0,9% w stosunku do lipca br.

Sprzedaż detaliczna w sierpniu 2024 roku

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o handlu detalicznym w sierpniu br. Sprzedaż w ujęciu nominalnym wzrosła o 0,9% w stosunku do lipca br. (wtedy dane m/m pokazywały wzrost sprzedaży o 1,5%) i była o 3,2% wyższa w ujęciu rocznym. Warto przypomnieć, że w lipcu br. sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ujęciu rocznym o 5,0%.

  • Sprzedaż detaliczna w okresie I-VIII 2024 r. wzrosła (w ujęciu nominalnym) o 4,2% r/r.
  • Statystyki sprzedaży detalicznej sporządzane w ujęciu cen stałych pokazują wzrost sprzedaży o 1,1% w ujęciu miesięcznym oraz wzrost o 2,6% w stosunku do analogicznego okresu 2023 roku.
  • Dane roczne okazały się niższe od prognoz KIG i oczekiwań rynkowych.

Dynamika sprzedaży detalicznej w sierpniu: analiza kategorii

Sprzedaż detaliczna w ujęciu miesięcznym (w cenach bieżących) wzrosła w kategoriach: żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 3,8%); prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach (o 1,9%); meble, rtv, agd (o 0,8%). Spadek sprzedaży odnotowano w przypadku: pojazdów samochodowych, motocykli, części (o 11,8%); pozostałych (o 3,3%); tekstyliów, odzieży i obuwia (o 1,1%); paliw (o 0,6%). Sprzedaż farmaceutyków, kosmetyków, sprzętu ortopedycznego pozostała bez zmian w stosunku do lipca br.

Na ogólny wzrost sprzedaży detalicznej w sierpniu (w cenach bieżących) w ujęciu rocznym złożyły się wyniki osiągnięte w kategoriach: pozostałe (wzrost o 15,8%); farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny (wzrost o 11,7%); pojazdy samochodowe, motocykle, części (wzrost o 11,1%); żywność, napoje i wyroby tytoniowe (wzrost o 3,6%); paliwa (wzrost o 1,9%). W stosunku do sierpnia 2023 roku spadła natomiast sprzedaż detaliczna: tekstyliów, odzieży, obuwia (o 14,9%); mebli, rtv, agd (o 4,6%); prasy, książek wraz z pozostałą sprzedażą w wyspecjalizowanych sklepach (o 0,2%).

Szacunki KIG wskazują na stabilność rynku detalicznego

Na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących dynamiki sprzedaży detalicznej szacujemy, że w sierpniu 2024 roku obroty w handlu detalicznym zrealizowane w placówkach zatrudniających powyżej 9 osób (określanych w sprawozdawczości jako sektor przedsiębiorstw) zamknęły się kwotą 81,516 mld PLN. Warto zaznaczyć, że kwota ta stanowi – według szacunków KIG – 75,0% obrotów handlu detalicznego w całej populacji przedsiębiorstw (zawierającej również podmioty zatrudniające do 9 osób, nieuwzględniane w publikowanych przez GUS miesięcznych statystykach sprzedaży detalicznej), które wyniosły ogółem w sierpniu br. 108,689 mld PLN (wzrost o 0,8% m/m i  1,8% r/r) – mówi Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG

Zgodnie z szacunkami KIG, w kwocie 81,516 mld PLN obrotów wypracowanych w sierpniu 2024 r. przez placówki zatrudniające powyżej 9 osób, największy udział w sprzedaży miała grupa żywność, napoje i wyroby tytoniowe (25,8% – 21,023 mld PLN). Kolejne były grupy: paliwa stałe, ciekłe i gazowe (14,6% – 11,888 mld PLN); pozostałe (9,7% – 7,882 mld PLN); meble, rtv, agd (7,5% – 6,078 mld PLN); farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny (7,4% – 6,009 mld PLN); pojazdy samochodowe, motocykle, części (6,8% – 5,580 mld PLN); tekstylia, odzież i obuwie (5,6% – 4,532 mld PLN); prasa, książki pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach (4,0% – 3,290 mld PLN).

E-handel: wzrosty rok do roku, ale spadki miesiąc do miesiąca

Wraz ze statystykami dotyczącymi sprzedaży detalicznej, GUS zaprezentował również dane o sprzedaży przez internet w sierpniu 2024 r. W porównaniu z lipcem br. sprzedaż w cenach bieżących spadła ogółem o 8,3% (w lipcu br. notowano wzrost o 8,4% m/m). Spadki zanotowano w niemal wszystkich grupach analizowanych przez GUS (największy w grupach: pozostałe – o 14,4% oraz pojazdy samochodowe, motocykle, części – o 14,3%). Wyjątkiem była kategoria „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach”, w której sprzedaż wzrosła m/m o 0,1%.

Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym (w cenach bieżących) wzrosła ogółem w sierpniu o 0,7% (przed miesiącem notowany był wzrost o 16,7% r/r). W porównaniu z sierpniem ub.r.  poprawa wyników widoczna jest prawie wszystkich grupach. Najsilniejsze wzrosty widoczne są w przypadku m.in.: pojazdów samochodowych, motocykli, części (o 28,7%); pozostałych (o 13,5%). Jedyną kategorią, która zanotowała spadek sprzedaży w ujęciu rocznym jest „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (spadek o 3,5% r/r).

Szczegółowe dane na temat handlu elektronicznego w czerwcu, uwzględniające również dane na temat wartości sprzedaży przez internet, zaprezentowane zostaną w publikacji KIG „Miesięcznik e-handel”.

Kontakt

Raport KIG potwierdza. Polska gospodarka na dobrej drodze Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej opublikowali raport, w którym przedstawiono m.in. szczegółową analizę dynamiki PKB w Polsce za drugi kwartał 2024 roku, potwierdzając wcześniejsze prognozy dotyczące przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Konsumpcja i inwestycje napędzają wzrost, a perspektywy na kolejne lata są obiecujące. PKB w II kw. 2024 r. wzrósł […]

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie I-VIII 2024 roku GUS przedstawił szczegółowy obraz sytuacji gospodarczej w branżach w Polsce za okres I – VIII 2024 roku. Dane te pozwalają na ocenę, które sektory gospodarki radzą sobie najlepiej, a które zmagają się z trudnościami. Sektory związane z inwestycjami, takie jak […]

Eksperci KIG, w swoim najnowszym comiesięcznym przeglądzie województw, podkreślają zróżnicowanie sytuacji gospodarczej w poszczególnych regionach kraju Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń-sierpień 2024 Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane dotyczące sytuacji gospodarczej w poszczególnych województwach Polski w okresie od stycznia do sierpnia 2024 roku. Raport ukazuje zarówno pozytywne tendencje, jak i wyzwania, z […]

Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl