Spowolnienie w sektorze budowlanym: Dane GUS za sierpień 2024 r.
Słaby sierpień w budownictwie: GUS potwierdza spowolnienie
Sektor budowlany w Polsce przeżywa trudne chwile. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące produkcji budowlano-montażowej za sierpień 2024 roku przynoszą niepokojące informacje. Spadek produkcji o 9,6% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej jest najgorszym wynikiem od wielu lat i znacznie przewyższa wcześniejsze prognozy.
Kolejny miesiąc spadku. Analiza najnowszych danych GUS
Według danych GUS, produkcja budowlano-montażowa okazała się o 1,5% niższa niż miesiąc wcześniej i jednocześnie niższa o 9,6% niż w sierpniu ub.r. (wtedy produkcja notowała wzrost r/r o 3,5%). Przypomnijmy, że dane za lipiec pokazywały spadek produkcji budowlano-montażowej o 1,4% r/r. W okresie I-VIII 2024 roku produkcja budowlano-montażowa spadła o 6,4% r/r.
Dane GUS w ujęciu rocznym okazały się gorsze od prognoz KIG i oczekiwań rynkowych.
Inżynieria lądowa i wodna ciągnie w dół produkcję budowlaną
Według statystyk oczyszczonych z wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa w sierpniu 2024 r. była niższa o 7,5% niż przed rokiem oraz o 0,5% niższa w porównaniu z poprzednim miesiącem.
Dane w ujęciu miesięcznym pokazują spadek produkcji budowlano-montażowej w przedsiębiorstwach wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 5,5%) oraz zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 3,4%). W porównaniu z lipcem br. wzrosła natomiast produkcja w przedsiębiorstwach zajmujących się budową budynków – o 5,1%.
W porównaniu z sierpniem 2023 roku produkcja budowlano-montażowa spadła we wszystkich grupach. W jednostkach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej była niższa o 10,6%; wykonujących roboty budowlane specjalistyczne o 9,8%; a w przedsiębiorstwach zajmujących się budową budynków o 7,9%.
Ceny produkcji budowlano-montażowej w sierpniu br. były o 0,3% wyższe niż miesiąc wcześniej i jednocześnie o 5,3% wyższe niż w sierpniu 2023 roku. Przypomnijmy, że w lipcu br. zanotowano (według zaktualizowanych danych) wzrost cen o 0,4% m/m i 5,7% r/r.
Kontakt
Raport KIG potwierdza. Polska gospodarka na dobrej drodze Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej opublikowali raport, w którym przedstawiono m.in. szczegółową analizę dynamiki PKB w Polsce za drugi kwartał 2024 roku, potwierdzając wcześniejsze prognozy dotyczące przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Konsumpcja i inwestycje napędzają wzrost, a perspektywy na kolejne lata są obiecujące. PKB w II kw. 2024 r. wzrósł […]
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie I-VIII 2024 roku GUS przedstawił szczegółowy obraz sytuacji gospodarczej w branżach w Polsce za okres I – VIII 2024 roku. Dane te pozwalają na ocenę, które sektory gospodarki radzą sobie najlepiej, a które zmagają się z trudnościami. Sektory związane z inwestycjami, takie jak […]
Eksperci KIG, w swoim najnowszym comiesięcznym przeglądzie województw, podkreślają zróżnicowanie sytuacji gospodarczej w poszczególnych regionach kraju Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń-sierpień 2024 Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane dotyczące sytuacji gospodarczej w poszczególnych województwach Polski w okresie od stycznia do sierpnia 2024 roku. Raport ukazuje zarówno pozytywne tendencje, jak i wyzwania, z […]
Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl