Powrót    |    2024-12-19

GUS o płacach w listopadzie: Przeciętne uposażenie w listopadzie okazało się o 808,07 PLN wyższe niż przed rokiem

zatrudnienie i płace


Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2024

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2024.

Przeciętne uposażenie uległo zwiększeniu o 161,69 PLN do 8478,26 PLN tj. o 1,9%. Listopad zazwyczaj przynosi wzrost płac, w dodatku w ostatnich latach staje się on wyraźniejszy.

W płacach coraz mocniej dają o sobie znać ruchome części wynagrodzeń takie jak premie i nagrody. Dla listopada tego roku oczekiwano takiego właśnie sezonowego wzrostu. Okazał się on nawet nieco większy od prognozowanego przez rynek i przez nas.  

Płace w listopadzie

Przeciętne uposażenie w listopadzie okazało się o 808,07 PLN i 10,5% wyższe niż przed rokiem. Roczna dynamika płacy zwiększyła się z 10,2% w październiku. W jedenastu miesiącach roku płaca była wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego o 11,2%. Wypada przypomnieć, że w całym roku 2023 przeciętne uposażenie było wyższe niż w roku 2022 o 11,9%. 

W ostatnich kilku miesiącach wygładza się obserwowane w kilku wcześniejszych kwartałach silne falowanie rocznej dynamiki płac. Wynikało ono wtedy głównie z innego niż przed rokiem terminarza wypłat ruchomych części wynagrodzeń takich jak premie i nagrody. W kolejnych miesiącach oczekiwać należy stopniowego obniżania się rocznej dynamiki płac. Ustępuje bowiem część czynników zazwyczaj odpowiedzialnych za dynamizację płac. Wolniej postępuje zmiana struktury zatrudnienia (kiedy powstają nowe lepiej płatne miejsca pracy, a te mniej atrakcyjne są opuszczane przez pracowników).  

Zatrudnienie w listopadzie

Zatrudnienie w listopadzie okazało się o 4,3 tys. osób tj. 0,07% wyższe niż przed miesiącem i wyniosło 6462,7 tys. osób.

W porównaniu do stanu sprzed roku zatrudnienie było niższe o 31,3 tys. osób tj. o 0,48%. W ostatnich latach listopady zazwyczaj przynosiły wzrosty zatrudnienia (choć akurat nie w roku ubiegłym).

Tegoroczny wzrost wart jest jednak podkreślenia, ma bowiem miejsce po serii anormalnych spadków jakie miały miejsce w większości z kilkunastu ostatnich miesięcy. Trudno jednak już teraz przesądzać czy to zmiana trendu, czy też może jednak pojedyncza i odosobniona poprawa. 

Zatrudnienie wciąż pozostaje na poziomie wyraźnie niższym niż przed rokiem

To może być pochodną restrukturyzacji zatrudnienia w części przedsiębiorstw. Zwłaszcza tych dotkniętych słabszą koniunkturą w roku ubiegłym. Prawdopodobnie cześć z redukcji jest też efektem zmniejszania popytu na pracowników o najniższych kwalifikacjach – gdy ich produktywność jest niższa niż wymagana przy nowej wysokości płacy minimalnej. Roczna dynamika zatrudnienia w listopadzie wyniosła -0,48% wobec -0,55% w październiku. Przeciętnie w jedenastu miesiącach roku zatrudnienie było niższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego o 0,4%. Wypada przypomnieć, że w okresie I – XII 2023 zatrudnienie było przeciętnie wyższe niż przed rokiem o 0,3%.  

Prognoza na grudzień

W grudniu płace są zazwyczaj wyraźnie wyższe od notowanych w listopadzie. Więcej jest w nich ruchomych części wynagrodzeń, zwłaszcza że na statystyki działają szczególnie duże w tym okresie wypłaty w części branż. W tegorocznym grudniu płace wzrosną o 5,0%, podczas gdy przed rokiem wzrosły o 4,7%. W konsekwencji dwunastomiesięczna dynamika płac może ulec zwiększeniu i wynieść 10,8%.  

W przypadku poziomu zatrudnienia przyjmuje się, że grudzień przynosi lekki spadek – zazwyczaj na poziomie kilku tysięcy osób (choć w ubiegłym roku był tu niewielki wzrost). Tym razem oczekujemy spadku – na poziomie 2 tys. osób.  

Kontakt

Miesięczny obraz gospodarki – najnowsze wskaźniki i prognozy według KIG Polska gospodarka przyspiesza Wzrost gospodarczy, spadające bezrobocie i dodatnia dynamika produkcji przemysłowej wskazują, że polska gospodarka wychodzi na prostą po trudniejszych latach. Dla przeciętnego obywatela to sygnał większych szans na zatrudnienie, stabilniejszych dochodów i większej przewidywalności w planowaniu przyszłości. Dla firm i przedsiębiorców – to […]

Od dynamicznego rozwoju po stagnację – analiza danych GUS przez ekspertów KIG ujawnia, jak bardzo różni się kondycja gospodarcza polskich województw i jakie wyzwania stoją przed poszczególnymi regionami. Zachęcamy do lektury Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń – maj 2025 roku Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji gospodarczej województw w pierwszym kwartale […]

GUS podsumował pierwsze miesiące 2025 roku w gospodarce. Produkcja przemysłowa i budowlana nieznacznie wzrosły, ale zatrudnienie spadło. Wynagrodzenia nadal rosną, choć nie we wszystkich branżach widać poprawę. Mimo słabszych wyników w maju, rosnące zamówienia w przemyśle dają nadzieję na lepszą drugą połowę roku Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie […]

Główny Ekonomista KIG Piotr Soroczyński

Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl