Nowa wizja – nowe drogi! Przed nami 9. Edycja Dyplomatycznego Otwarcia Roku

14.02.2024

Wkrótce relacja z wydarzenia


15 lutego już po raz kolejny przedstawiciele władz państwowych, samorządu terytorialnego, korpusu dyplomatycznego oraz przedsiębiorców i instytucji, spotkają się na zaproszenie Krajowej Izby Gospodarczej, w Centrum Olimpijskim, żeby tworzyć właściwy klimat oraz konkretne płaszczyzny współpracy w celu większej internacjonalizacji polskiej gospodarki

Przed nami 9. edycja Dyplomatycznego Otwarcia Roku

Ekonomiści zapowiadają rok 2024 jako czas wzmocnienia gospodarczego. Optymistyczne są również zapowiedzi Banku Światowego dla Polski, który prognozuje wzrost naszego PKB o 2,6 procent. Dla Krajowej Izby Gospodarczej jest to też czas na intensyfikację współpracy z dotychczasowymi partnerami, również z przedstawicielami misji dyplomatycznych akredytowanych w Polsce w celu promocji polskiej gospodarki i wprowadzania polskich firm na nowe rynki zagraniczne – zapowiadają eksperci KIG.

Potencjał polskiej gospodarki powinien wyrażać się przede wszystkim w zdolności do współpracy, zarówno tej wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Dyplomatyczne Otwarcie Roku to dobra okazja żeby pokazać możliwości naszej gospodarki, zaprezentować ją naszym zagranicznym partnerom. Polski przedsiębiorca wielokrotnie już dał się poznać jako ten, który wyprzedza światowe trendy i łatwo adaptuje się do zmian. Nasze firmy nie tylko są w awangardzie rozwoju, ale zasługują na to, żeby ich głos był słyszalny na innych kontynentachmówi Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

 

Nowe warunki wymagają nowej wizji dla całej polskiej gospodarki

Dyplomatyczne Otwarcie Roku to już tradycyjna inicjatywa Krajowej Izby Gospodarczej, która tworzy mniej formalną przestrzeń na spotkania i dialog między władzą, biznesem i dyplomacją. Jest to inicjatywa o tyle cenna i istotna, że polski eksport niezmiennie należy do głównych motorów naszego życia gospodarczego.

Rok 2023 był kluczowy pod wieloma względami. Zmiana rządu w Polsce i deklaracje koalicji rządowej o nowym otwarciu w relacjach zagranicznych, zwłaszcza z Unią Europejską. Z drugiej strony wciąż odczuwamy skutki ostatnich kryzysów i wojny u naszego sąsiada. Nowe warunki wymagają Nowej Wizji dla całej polskiej gospodarki. Patrzymy w przyszłość z optymizmem, ale nawet optymizm nie zwalnia nas z podejmowania nowych wyzwańmówi Jerzy Drożdż, dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą w Krajowej Izbie Gospodarczej.

Partnerzy Honorowi DOR 2024 

Potencjał gospodarczy Polski przyciąga Inwestorów

Poprzez prezentację polskiej gospodarki, a także potencjału polskich miast i regionów, uczestnicy wydarzenia mogą przekonać się o możliwościach współpracy z polskimi partnerami. Dyplomatyczne Otwarcie Roku stanowi również okazję do zaprezentowania walorów turystycznych, kulturalnych, a przede wszystkim potencjału inwestycyjnego Polski. Szczególnie cenna jest w tym zakresie ścisła współpraca z samorządami, która ma na celu rozwój regionalnej przedsiębiorczości oraz zachęcanie lokalnych firm do prowadzeniem biznesu na rynkach zagranicznych.

Dyplomatyczne Otwarcie Roku 2024 to znakomita coroczna okazja do dyskusji w tak szerokim i znamienitym gronie o międzynarodowej współpracy gospodarczej, realizowanej na wielu poziomach przez wiele różnych podmiotów, w tym jednostki samorządu terytorialnego. W Białymstoku stawiamy na jakość życia, wszechstronny rozwój i współpracę w różnorodnych dziedzinach. Jesteśmy dynamicznym i nowoczesnym miastem, dbającym o zrównoważony rozwój. Nasz potencjał zapewnia bogatą ofertę kulturalną i rekreacyjną. Infrastruktura i kapitał ludzki zachęcają inwestorów do lokowania w Białymstoku swoich projektów biznesowych. „Dyplomatyczne Otwarcie Roku” to spotkanie, które daje możliwość bliższego poznania się, wymiany poglądów i doświadczeń. Warto tu być i wziąć w nim aktywny udział potwierdza Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski – Partner Strategiczny DOR.


Partnerzy Główni Plus DOR 2024 

 


Partnerzy Główni DOR 2024

Partnerzy DOR 2024

 

 

 

Patroni medialni DOR 2024


Partner Strategiczny Miasto Białystok. Blisko 300-tysięczny Białystok jest największym miastem północno-wschodniej Polski i stolicą województwa podlaskiego. Pełni rolę administracyjnego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego centrum tej części kraju, która ze względu na wyjątkowe walory ekologiczne, zwana jest Zielonymi Płucami Polski. Położenie miasta w czystym ekologicznie i pełnym atrakcji turystycznych regionie oraz bogata infrastruktura czynią Białystok i jego otoczenie miejscem atrakcyjnym do życia, wypoczynku i rozwoju turystyki.

 

Partner Główny Plus Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna to jedna z najszybciej rozwijających się stref ekonomicznych w Polsce. Jako INVEST-PARK oferuje atrakcyjne ulgi i zwolnienia podatkowe, doskonale położone tereny inwestycyjne, a także know-how i kompleksowe wsparcie technologiczne na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Współpraca z WSSE to możliwość korzystania ze specjalistycznej wiedzy, wsparcia w procesie eksportowym i promocji na rynkach zagranicznych. To także doradztwo dla podmiotów zainteresowanych inwestycją na obszarze południowo-zachodniej Polski.

 

Partner Główny Plus AIR-POL Sp. z o.o. zajmuje się obsługą i serwisem sprzętu spadochronowego jak i ratowniczo -wysokościowego w tym automatów spadochronowych. W ofercie znaleźć można również systemy precyzyjnego zrzutu (JPADS) jak i systemy szkolenia skoczków w formie symulatorów lotu swobodnego jak i lotu na otwartej czaszy. AIR-POL posiada systemy spadochronowe przeznaczone dla Sił Zbrojnych jak i dla użytkownika cywilnego. Gama produktów cywilnych pozwala na wybór spadochronów przez skoczków początkujących jak i bardzo zaawansowanych. Firma posiada w swoim portfolio także Symulator skoków i lotu na otwartej czaszy SOKOL M.

 

Partner Główny Plus Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. od ponad 30 lat wspiera polskie firmy w rozwoju. Spółka odegrała kluczową rolę w polskiej transformacji wolnorynkowej, a teraz staje się jednym z liderów transformacji energetycznej. Nowa strategia ARP S.A. „Czysty przemysł” to inwestycje w morską energetykę wiatrową, przemysł wodorowy, technologie cyfrowe i kosmiczne. ARP S.A. tworzy przyszłość polskiego przemysłu. Do portfolio spółek w nadzorze ARP S.A. należy Polanex (z marką własną Adalbertus): firma specjalizująca się w szyciu koszul dla największych marek modowych i klientów prywatnych z Polski i całego świata, a także ARP E-Vehicles – posiadającą w swojej ofercie oparty na polskiej myśli technicznej innowacyjny autobus elektryczny o nazwie PILEA.

Partner Główny Plus Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Województwo dolnośląskie należy do trzech najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie regionów Polski. Jednym z jego głównych atutów jest m.in.: wysoki poziom rozwoju gospodarczego – znacznie przekraczający średnią krajową, dzięki czemu Dolny Śląsk jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów w całej Unii Europejskiej. Samorząd województwa prowadzi programy, które inspirują pozostałe polskie regiony i angażują je do działań. Ambitnie inwestuje w rozwój kolei, prowadząc niespotykany w skali kraju projekt rewitalizacji linii kolejowych; rozwija infrastrukturę drogową; nowoczesną ochronę zdrowia; edukację oraz innowacyjną gospodarkę, wspierając ze szczególną troską regionalnych przedsiębiorców.

 

Partner Główny Plus White & Case M. Studniarek i Wspólnicy – Kancelaria Prawna sp.k. White & Case to międzynarodowa kancelaria prawna obsługująca firmy, rządy i instytucje finansowe. Jej długa historia jako firmy globalnej oznacza, że ​​może pomagać swoim klientom w rozwiązywaniu najbardziej złożonych problemów prawnych, gdziekolwiek oni się znajdują. Jej innowacyjne podejście pozwala stworzyć oryginalne rozwiązania dla najbardziej złożonych transakcji i sporów jej klientów na szczeblu krajowym i obejmującym wiele jurysdykcji.

 

Partner Główny Bank Pekao jest liderem sektora bankowego w Polsce w obszarze finansowania handlu. Oferuje całe spektrum usług i produktów w obszarze wspierania gospodarczej ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorców. W bankowym Departamencie Bankowości Międzynarodowej i Finansowania Handlu zbudowane zostało centrum kompetencji międzynarodowych, łączące  know-how z zakresu wspierania inwestorów zagranicznych, usług finansowania i zabezpieczania ryzyka w obrocie handlowym oraz wspierania transakcji międzynarodowych. Klienci Pekao otrzymują kompleksowe oferty finansowania, dopasowane do ich indywidualnych potrzeb.


 

Kontakt
Biuro Współpracy z Zagranicą

Agnieszka Salamończyk
tel: 22 630 97 73
e-mail: asalamonczyk@kig.pl

Marzena Kuczyńska-Pyczot
tel: 22 630 97 23
e-mail: mkuczynska@kig.pl

 

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.