Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka, 1 – 7 października

08.10.2021

Tygodnik „Dzień po dniu” to cykl, w którym pokazujemy Wam najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia.

Piątek 1 października

Polska kusi immersyjną przestrzenią

Ruszyła światowa wystawa EXPO w Dubaiu a wraz z nią uruchomiony został polski pawilon. Jak informuje resort rozwoju i technologii przez 6 miesięcy odbędzie się blisko 1000 organizowanych przez Polskę wydarzeń, a z oferty programu gospodarczego skorzysta niemal 2500 polskich firm. Jak czytamy, twórcy projektu oraz koncepcji architektoniczno-tematycznej pawilonu oraz wystawy wspólnie stworzyli wyjątkową, immersyjną, przenikającą się przestrzeń, zapraszającą odwiedzających do doświadczania polskiej natury, kultury, innowacyjnych rozwiązań technologicznych”. Nie do końca rozumiemy o co chodzi, ale mamy nadzieję, że zachęci to odwiedzających nasz pawilon przedstawicieli światowego biznesu do kontaktów gospodarczych z Polską.

 

Weekend 2-3 października

Metka dla naiwnych

Szerokim echem odbił się komunikat UOKIK, który poinformował o wynikach przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową kontroli jakości i oznakowania odzieży dla małych dzieci. Wynik? W prawie 40% badanych produktów skład rzeczywisty różnił się od deklarowanego. Bawełna okazywała się poliestrem itp. Co na to użytkownicy ubrań? No cóż, jak dorosną będą mogli powiedzieć, że kiedyś wierzyli w Świętego Mikołaja i w to, że ich ubrania były z bawełny.

 

Poniedziałek 4 października

Będzie nowa kadencja, będzie nowy banknot

Powraca temat wprowadzenia do obiegu banknotu 1000 złotowego. Prezes NBP w wywiadzie dla magazynu „Strefa Biznesu” powiedział, że jeśli powierzone mu będzie pełnienie funkcji prezesa NBP na kolejną kadencję, będzie proponował wprowadzenie do obiegu banknotu o nominale tysiąca złotych. Będzie to pierwszy w obecnym obiegu banknot z wizerunkiem kobiety. Szef NBP zdradził, że będzie proponował aby na banknocie znalazł się wizerunek św. Jadwigi Andegaweńskiej. Wypowiedź oczywiście nie pozostała bez komentarza. Złośliwi mówią – przypominając komedię „Miś”, gdzie jeden z bohaterów nazwał swoją córkę „Tradycja” – że patronką banknotu powinna być nie Jadwiga a raczej „Inflacja”.

 

Wtorek 5 października

Kierowcy ciężarówek wyciągani z lamusa

Wielka Brytania nie ustaje w poszukiwaniu sposobów na rozwiązanie kryzysu z niedoborem kierowców ciężarówek. Jego efektem są m.in. braki paliwa na stacjach benzynowych. Jak informuje „Deutsche Welle”, rząd w Londynie zaapelował do zamieszkałych na Wyspach niemieckich posiadaczy starych praw jazdy o podjęcie pracy na ciężarówkach. Dlaczego akurat do nich? Okazuje się, że prawo jazdy zdane w Niemczech przed rokiem 1999 uprawnia do prowadzenia mniejszych samochodów ciężarowych. Ciekawe czy urzędnicy w Londynie w kolejnym kroku nie wpadną na pomysły wysyłania kierowców na kursy na Ukrainę.  Swego czasu prawo jazdy na ciężarówkę można tam było załatwić w trakcie dwóch jednodniowych kursów.

 

Środa 6 października

I tak źle i tak niedobrze

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. Na ten ruch czekało wielu analityków, którzy nie mogąc już krytykować RPP za bierność teraz narzekają, że decyzja została podjęta za późno albo i jest przyznaniem się do błędu. Ale najbardziej cieszą się chyba media najwyraźniej znudzone powielaniem od dłuższego czasu komunikatu: „RPP zdecydowała o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie”. Teraz mogą wreszcie puścić wodze fantazji i pastwić się nad posiadaczami kredytów, wyliczając każdemu z osobna o ile złotych wzrośnie miesięczna rata.

 

Czwartek 7 października

Współczujący Gazprom

Media szeroko publikowały wypowiedź wiceprezes Gazpromu Jeleny Burmistrowej, która przekonywała, że „Gazprom szczerze współczuje wszystkim krajom, które dotknął szok cenowy na rynku gazu”. Wypowiedź prowokuje do różnych komentarzy ale my, łącząc się we współczuciu z panią wiceprezes, przypomnimy na pocieszenie maksymę La Rochoefoucauld: Zawsze mamy dość siły aby znieść cudze nieszczęścia.

 

Plus tygodnia

Premier Czech w przeddzień wyborów zapowiedział, że rząd jest gotowy do czasowego zniesienia podatku VAT od energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Szkoda, że w Polsce wybory będą dopiero za dwa lata.

 

Minus tygodnia

Międzynarodowe śledztwo dziennikarskie „Pandora Papers” ujawniło wiele nazwisk z europejskiej śmietanki m.in. biznesowej i politycznej, które transferują pieniądze do rajów podatkowych. Znalazł się tam m.in. holenderski minister finansów i czeski premier. Ten ostatni jeszcze nie tak dawno mówił, że oczekuje od UE większego wsparcia w walce z rajami podatkowymi. No i się doczekał. Komisja Europejska do końca roku ma przedstawić nowe (które to już z kolei?) propozycje przepisów w sprawie walki z unikaniem i uchylaniem się od opodatkowania.

Foto: AbsolutVision on Unsplash

Foto: AbsolutVision on Unsplash

Przeczytaj poprzedni tygodnik „Dzień po dniu”

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.