Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

29.01.2021

„Dzień po dniu” to cykl, w którym pokazujemy Wam najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Będzie trochę o Prostej Spółce Akcyjnej czy elektrowni atomowej w Polsce. I przyznajemy, to nie jest obiektywne zestawienie.

 

Piątek 22 stycznia

Nowa logika działań rządu, tylko jaka?

Wprowadzamy nową logikę w działaniach państwa w obszarze mieszkalnictwa – poinformował wicepremier Gowin prezentując założenia nowego programu, który ma wspomóc budowę mieszkań na terenach należących do samorządów. Czekamy niecierpliwie na pierwsze efekty programu ale już teraz zastanawia nas, jaką to „nową” logikę przyjmie rząd. Przypomnijmy, że tzw. klasycznej występują tylko dwie wartości „prawda” albo „fałsz”. Ale istnieją również inne logiki, w których może występować więcej wartości. Naszym zdaniem do działań rządu pasowałaby najbardziej logika rozmyta (stosowana szeroko w nowoczesnych technologiach). W uproszczeniu polega na tym, że między fałszem a prawdę jest się szereg wartości pośrednich. Dzięki temu na pytanie: „panie ministrze, czy są już gotowe mieszkania w ramach programu?” będzie można odpowiedzieć np. „trochę ich jest a trochę nie ma”.

 

Weekend 23-24 stycznia

Pokaż mi człowieka a stanowisko się znajdzie

Odpowiednia polityka kadrowa w firmie to problem, na którym połamało sobie zęby już wielu przedsiębiorców. Ustalenie jakich stanowisk pracy potrzebuje firma, liczby pracowników, znalezienie ludzi o odpowiednich kompetencjach – to trudne i skomplikowane zadanie. Nie wszyscy mają takie problemy. Jak doniósł portal prawo.pl na stronach Sejmu pojawiła się nietypowa oferta pracy. Sejm poszukiwał pracownika na „dowolne stanowisko w kancelarii Sejmu”. Doceniamy to humanistyczne podejście do HR – u, zgodnie z którym na pierwszym miejscu jest człowiek, a stanowisko dla niego zawsze się znajdzie.

 

Poniedziałek 25 stycznia

Strzela coraz mniej korków

W ostatnich latach, przy okazji rozmaitych sposób politycznych bardzo chętnie stosowanym (przez różne strony) zarzutem jest domniemane sprzyjanie interesom Rosji. Najczęściej wyrażane jest to w formule: „W Moskwie już strzelają korki od szampana”, która sugeruje, że w rosyjskiej stolicy znajduje się centrum sterowania polską i globalną polityką. Wszystko wskazuje jednak, że korki nie strzelają już tak często jak kiedyś. Globalna sprzedaż szampana zmniejszyła się w 2020 roku o 18 proc. i była o miliard euro mniejsza niż przed rokiem. Spadki dotyczyły większości najważniejszych odbiorców tego trunku. W statystykach podejrzanie wygląda jednak Australia. W ubiegłym roku zamiast ograniczać zakupy, wypito tam o 14% więcej szampana niż rok wcześniej.

 

Wtorek 26 stycznia

Kręta droga do prostej spółki

Jeśli ktoś liczył, że – zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami – będzie mógł od marca założyć Prostą Spółkę Akcyjną, to nic z tego. Najwcześniej będzie można ją zarejestrować dopiero od lipca. To już kolejny raz, w którym przekłada się start Prostej Spółki Akcyjnej. Przypomnijmy, że m.in. dzięki uproszczonym procedurom, miała być to idealna forma działalności dla startupów. Jak to często bywa, sprawa ma drugie dno. W tym przypadku są nim ciągłe problemy z elektronizacją Krajowego Rejestru Sądowego. Zgodnie z wcześniejszymi planami, pełna elektronizacja KRS miała nastąpić już kilka lat temu, potem przełożono ją na 2020 roku, następnie termin przesunięto o rok, a teraz znowu o kilka miesięcy. Kulisy prac nad programem elektronizacji KRS (funkcjonującej obecnie tylko w ograniczonym zakresie) pokazują, że problem z informatyzacją administracji nie leży w brakach technologicznych, ale również (a może przede wszystkim) w mentalności. Jeszcze na etapie opiniowania założeń projektu informatycznego „Elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy” przez różne urzędy, ówczesne ministerstwo przedsiębiorczości i technologii postulowało, aby – mówiąc w uproszczeniu – nowy KRS był otwarty na współpracę z innymi portalami dla przedsiębiorców, takimi jak biznes.gov.pl czy CEIDG. „Nie można”, „nie da się”, „może później” – brzmiało stanowisko urzędników ministerstwa sprawiedliwości odpowiedzialnych za KRS. Jak widać na przykładzie PSA, urzędnicy są konsekwentni w poglądach.

 

Środa 27 stycznia

Pakujcie dobytek! W Polsce będę budować elektrownię!

Plan budowy elektrowni atomowej w Polsce (choć droga do niej jeszcze długa) budzi kontrowersje nie tylko w Polsce. W przypadku jej awarii „w skrajnej sytuacji nawet 1,8 mln Niemców będzie musiało opuścić swoje domy na przynajmniej rok”. Tak przynajmniej wynika przygotowanego na zlecenie niemieckiej partii Zieloni raportu badaczy z uniwersytetów w Genewie i Lucerny. Raport jest wykorzystywany do nacisku na rząd w Berlinie aby ten zaczął bardziej aktywnie protestować przeciwko polskim planom. Niektórzy komentatorzy w Polsce podważają te wnioski mówiąc, że analizowane są scenariusze zakładające katastrofę większą od tej w Czarnobylu. Rozumiemy troskę niemieckich polityków niektórych frakcji o swoich obywateli, trudno jednak uniknąć wrażenia, że chodzi tu bardziej o jakąś formę lobbingu niż o fakty. Tym bardziej, że samo środowisko ekologów jest podzielone w sprawie atomu. Dobrze opisało to OkoPress przy okazji planów wyłączenia bloku elektrowni atomowej w Philippsburgu w 2019 roku. Aktywiści klimatyczni protestowali wtedy przeciwko tej decyzji, uzasadniając, że „czysta” energia z atomu może wspierać walkę o klimat. Portal przypomniał, że partia Zielonych i związana z nimi organizacja Greenpeace wpierające niemiecki plan odejścia od atomu (na fali szoku, jaki wywołała awaria w Fukushimie). Przypomniał również, że organizacje takie jak Greenpeace zbudowały swoją tożsamość na sprzeciwie wobec energii atomowej w latach 70. ubiegłego wieku. I są niechętne do rewizji poglądów. Przykładem jest wypowiedź Jany Wiechmann, działaczki niemieckiego Greenpeace z Bremy, z roku 2011, która mówiła, że  „Jeśli będziemy musieli wybierać między ryzykiem energii jądrowej (…) a jedynie podgrzewaniem atmosfery, wówczas wybierzemy węgiel, ponieważ nie ma lepszej alternatywy”. Przy takim zabetonowaniu poglądów można oczekiwać, że w kolejnych raportach liczba Niemców, którzy będą musieli opuścić domy po awarii elektrowni, której jeszcze nie ma, będzie stale wzrastać.

 

Czwartek 28 stycznia

Sprawdzić, czy nie ksiądz

Wielu kierowców doświadczyło sytuacji, w której kontrolujący samochód policjanci próbowali na siłę szukać jakichś uchybień. A to sprawdzili termin ważności gaśnicy, a to trójkąt ostrzegawczy, a jak wszystko było w porządku to stan bieżnika albo zapasowe żarówki (jak zdarza się u południowych sąsiadów). W humorystycznej formie pokazano to komedii „Miś”, w  której – jak pamiętamy – jest charakterystyczna scena obławy na kierowców przekraczających prędkość „w terenie zabudowanym” czyli postawionych naprędce zabudowań z dykty. Jak donosi Business Insider rząd planuje zmasowaną kontrolę przedsiębiorców, którzy otworzą swój biznes wbrew zakazowi. W kontrole ma być zaangażowany m.in. sanepid, który będzie sprawdzał czystość, ale również straż pożarna, która skontroluje, czy lokal spełnia przepisy przeciwpożarowe i sprawdzi czy gaśnice nie są przeterminowane. Proponujemy też przygotowanie instrukcji dla funkcjonariuszy na wypadek ewentualnych protestów ze strony przedsiębiorców. Mogłaby brzmieć „Jeśli właściciel będzie dyskutował, należy go zapytać co by było, gdyby w przyszłości jego mały synek, którego jeszcze nie ma, postanowił nagle w przyszłości odwiedzić jego lokal i zaraził się wirusem. Sprawdzić, czy nie ksiądz”

 

Plus tygodnia

Polska Agencja Inwestycji i Handlu ma uruchomić w tym roku dodatkowe projekty wsparcia dla przedsiębiorców rozważających ekspansję zagraniczną w czasie pandemii i w okresie wychodzenia gospodarek z recesji spowodowanej COVID-19. PAHI zamierza przeprowadzić również projekt związany z akcją promocyjną polskich branż strategicznych w połowie 2021 roku. Te programy to m.in. „Biznes Mikser” i „Aktywny e-Program Eksportowy”.  Plus dla PAIH za wspieranie eksportu ale czy naprawdę nazwy tych projektów muszą brzmieć jak programy w myjni samochodowej? To brzmi prawie jak „E-program Eksportowy z aktywną pianą”

 

Minus tygodnia

Prawdopodobnie od 1 stycznia 2022 r. wszystkie umowy zlecenia zostaną ozusowane. To „doskonały” z perspektywy przedsiębiorców pomysł na walkę ze skutkami kryzysu.

 

Foto: AbsolutVision on Unsplash

Foto: AbsolutVision on Unsplash

Przeczytaj poprzednie zestawienie „Dzień po dniu”

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.