Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka // 3-9 czerwca

13.06.2022

W tym śmiałym zestawieniu pokazujemy najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Będzie trochę o nowozelandzkim podatku od emisji krowiego metanu, czy bajońskich cenach pomidorów w Hongkongu. Zaczynamy!

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik

 

Piątek 3 czerwca

Wieżowce po horyzont

Arabia Saudyjska chce postawić w projektowanym megamieście Neom dwa tzw. wieżowce horyzontalne. W Polsce mamy kilka tego typu budowli (m.in warszawski jamnik) ale z saudyjskimi wieżowcami nie mają się co mierzyć. Tamtejsze konstrukcje będą wysokie nawet do 500 metrów i szerokie nawet na…… kilkadziesiąt kilometrów. Będą pełnić różne funkcje – mieszkalne, biurowe, usługowe itd. Oczywiście pojawiają się już żarty w stylu: ile będzie miał klatek i ile będzie zarabiać dozorca. Niektórzy obawiają się, że pomysł Arabów może zainspirować polski rząd (mający skłonności do megaprojektów) do stworzenia koncepcji Centralnego Bloku Mieszkaniowego.

 

Weekend 4-5 czerwca

Klocki z masłem

Portal „Money.pl” w ramach cyklu publikacji o tematyce ekologicznej opublikował materiał na temat produkcji klocków LEGO. Duńska firma dużo ostatnio mówi o proekologicznych zmianach w tym m.in. o poszukiwaniach nowych przyjaznych dla środowiska materiałów do produkcji klocków i opakowań. Ciekawe są szczególnie informacje na temat testów. Chcąc jak najbardziej odwzorować realne sytuacje, klocki testuje się np. smarując je masłem albo wrzuca się je do piekarnika – badając jak zareaguje materiał, z którego zostały wykonane. Skoro mowa o testach w realnych warunkach, ciekawe czy testy uwzględniają również badanie reakcji po nadepnięciu na klocek bosą stopą.

 

Poniedziałek 6 czerwca

Wielki test krótszej pracy

W Wielkiej Brytanii ruszył największy na świecie (zdaniem organizatorów) program testowania 4 dniowego dnia pracy. Potrwa 6 miesięcy i weźmie w nim udział ponad 3000 pracowników w 70 firmach. W trakcie programu analitycy będą mierzyć wpływ na produktywność i samopoczucie pracowników. Jeśli test się powiedzie, może skłonić innych pracodawców do zmian. Jeśli się nie powiedzie…No cóż, przynajmniej będziemy wiedzieć komu zawdzięczamy radosne chwile spędzone w miejscu pracy w słoneczne, piątkowe popołudnie.

 

Wtorek 7 czerwca

Jedna ładowarka, ale na jak długo?

Po wielu latach udało się dojść w UE do porozumienia w sprawie ładowarek do telefonów komórkowych. Do jesieni 2024 roku ma zostać wprowadzone jednolite wejścia do ładowarek w telefonach komórkowych, tabletach i aparatach fotograficznych. Wspólnym portem będzie USB-C.  Nie będziemy zdziwieni jeśli się okaże, że w 2024 roku producenci telefonów przejdą na inne niż USB-C wejście, a urzędnicy będą mogli spokojnie powrócić do wieloletnich debat nad ujednoliceniem standardu ładowarek.

 

Środa 8 czerwca

Pomidory na wagę złota

Hongkong jest najdroższym miastem na świecie dla ekspatów – wynika z rankingu firmy ECA International. Najwyższa pozycja w rankingu to m.in. „zasługa” bardzo wysokich cen. Filiżanka kawy w Honkongu kosztuje 5,21 dolarów, a kilogram pomidorów ponad 11 dolarów.  Mamy pewne wątpliwości co do rzetelności rankingu. W dziesiątce najdroższych nie znalazło się żadne miasto z Polski, chociaż za kilogram czereśni jeszcze nie tak dawno trzeba było u nas płacić 260 zł.

 

Czwartek 9 czerwca

Podatkiem w krowi metan

Nowa Zelandia, jako pierwszy kraj na świecie, chce opodatkować gaz wydzielany przez krowy i owce. Propozycja zakłada, że nowe podatki zostaną wprowadzone od 2025 roku. W komentarzach pojawiają się żarty dotyczące metod pomiaru emisji, porady dotyczące eliminowania kapusty i grochu z diety krów oraz inne mało wybredne żarty. Żartownisiom chcemy przypomnieć, że metan u przeżuwaczy wydalany jest do środowiska przede wszystkim podczas odbijania.

 

Plus tygodnia

Cenimy dobre i proste pomysły. Dosyć popularna ostatnio liderka partii Mam Dość zaproponowała wprowadzenie euro – pod warunkiem, że wymiana złotówek na euro odbędzie się w stosunku jeden do jednego. My dorzucilibyśmy jeszcze inny postulat: zamiana litrów na galony na stacjach benzynowych (przy niezmienionej cenie).

 

Minus tygodnia

UE chce w perspektywie kilku lat zakazać sprzedaży i montowania w nowych budynkach pieców gazowych (a później we wszystkich). Tymczasem w Polsce w najlepsze trwa program Czyste Powietrze, w ramach którego można dostać dopłatę do wymiany starego pieca na nowy na przykład gazowy.

Sprawdź ostatnie wydanie Tygodnika >>> TUTAJ

 

 

 

 

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.