Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka, 15 – 21 października

22.10.2021

Tygodnik „Dzień po dniu” to cykl, w którym pokazujemy Wam najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. I przyznajemy, to nie będzie obiektywne zestawienie

Tygodnik

Tygodnik „Dzień po dniu”, 15 – 21 października

Piątek 15 października

Alkohol na jedno kliknięcie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce wreszcie umożliwić sprzedaż alkoholu przez internet – informuje portal wiadomoscihandlowe.pl. Takie zapisy mogą pojawić się w tzw. tarczy prawnej, nad którą pracuje rząd choć sprawa nie jest jeszcze przesądzona (przypomnijmy, że KIG wspiera wprowadzenie takiego rozwiązania). W medialnych komentarzach podkreśla się, że ustawa regulująca sprzedaż alkoholu pochodzi z 1982 roku, czyli z czasów, kiedy nikt nie zakładał, że będzie można w ten sposób handlować napojami alkoholowymi. Od siebie dodamy tylko, że prognozowanie kierunków rozwoju rynku alkoholu jest generalnie obarczone sporym ryzykiem. W 1922 roku „Ilustrowany Kurier Codzienny” opisywał artykuł z amerykańskiej prasy, w którym rozmaite autorytety wypowiadały się, jak będzie wyglądać świat za 100 lat. „W.H. Anderson, dyrektor ligi antyalkoholowej prognozował, że w 2022 alkohol zupełnie zniknie z powierzchni ziemi. Tylko kilku rzadkich degeneratów spożywać będzie po kryjomu to, co świat uważać będzie wyłącznie za truciznę” – cytował „Kurier”.

 

Weekend 16-17 października

Kto tym razem kupi chryzantemy?

Zbliża się Wszystkich Świętych więc w mediach zaczyna się wałkowanie tematu cen chryzantem. Portal interia.pl informuje, że za chryzantemy w doniczce trzeba zapłacić od kilkunastu do nawet 90 złotych za duże kompozycje. Tym, którzy emocjonują się teraz cenami kwiatów nieśmiało przypominamy, że w ubiegłym roku też się tym ekscytowano. Do czasu, gdy rząd nie podjął decyzji o zamknięciu cmentarzy i interwencyjnym skupie kwiatów od zdesperowanych sprzedawców przez rządową agencję rolniczą. Płaciła 20 zł za chryzantemę doniczkową i 3 zł za ciętą.

 

Poniedziałek 18 października

Atom niezgody?

Pojawia się coraz więcej chętnych do współpracy przy budowie w Polsce elektrowni atomowych. Oprócz Amerykanów swój lobbing uruchomiają już inne kraje – Francja a nawet Korea Południowa. Z pozoru nie ma się czym martwić – konkurencja powinna pozwolić wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę. Kłopot w tym, że doświadczenie z rozmaitymi inwestycjami w Polsce pokazuje co innego. Jak komuś przemknie koło nosa kilkadziesiąt miliardów euro zazwyczaj jest bardzo niezadowolony i przestaje nas lubić. Im mniej kandydatów, tym mniej obrażonych.

 

Wtorek 19 października

W Moskwie płaci się twarzą

W moskiewskim metrze można zapłacić twarzą. System uruchomiono po kilkumiesięcznych testach. Specjalne urządzenia do skanowania i rozpoznawania twarzy są połączone z aplikacjami płatniczymi u pasażerów. Pomysł budzi sporo kontrowersji i obaw m.in. o wykorzystywanie danych z kamer. Warto jednak dodać, że już teraz w stolicy Rosji jest ich około 200 tysięcy. Dowcipni komentatorzy zauważają, że po wprowadzeniu systemu nie będzie można już pojechać metrem – jak mawia młodzież – na „krzywy ryj”. I trudno też będzie wmawiać kontrolerowi, że zapomniało się wziąć biletu z domu.

 

Środa 20 października

Pierwszy bilioner

Elon Musk może zostać pierwszym na świecie bilionerem – prognozują analitycy Morgan Stanley. To oczywiście bardzo emocjonująca informacja ale ciekawi nas, jak reagują na nią np. mieszkańcy Zimbabwe. Jeszcze kilkanaście lat temu w portfelach nosili banknoty o nominale 100 bilionów dolarów. Tyle że zimbabweńskich. Ale bilion to bilion.

 

Czwartek 21 października

Lemoniadowa mafia

Portugalskie służby maja coraz większy kłopot z przemytem słodkich napojów – informuje portal Deutche Welle. Podobnie jak w Polsce, w Portugalii obowiązuje tam podatek cukrowy. Przemytnicy sprowadzają więc tańsze napoje słodzone z sąsiedniej Hiszpanii. ”O tym, o jakiej skali działania tu mowa, może świadczyć próba przemytu sprzed półtora roku. Służby skonfiskowały wtedy aż 600 litrów nieopodatkowanej lemoniady o wartości przynajmniej 40 tys. euro – czytamy na portalu. To raczej pomyłka w druku, bo wychodziłoby na to, że litr lemoniady z przemytu kosztuje około 70 euro czyli drożej niż dobry łyskacz. Tak czy inaczej brzmi to wszystko groźnie niczym w „Sensacjach XX wieku” a portal Deutsche Welle nazywa grupę zajmującą się przemytem „lemoniadową mafią”. Oczywiście rozumiemy, że rolą dziennikarzy jest przyciągnięcie czytelników sensacyjnymi tytułami. Ale zastanawiamy się co myślą sobie bossowie „prawdziwych” mafii, czytając kolejne informacje o dzielnych zmaganiach policji w różnych krajach z mafią ogórkową, czosnkową, kartoflaną, parówkową (bo takie już pojawiały się w mediach) czy teraz – lemoniadową.

 

Plus tygodnia

„Wzywamy obie strony do opanowania” – apelują niemieccy przedsiębiorcy ze Stowarzyszenia Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki w kontekście ostatniego sporu polskiego rządu z Brukselą. O apelu informują niemieckie media. Przedsiębiorcy zza Odry argumentują m.in., że opóźnienia w rozdziale środków unijnych uderzają także w niemieckie przedsiębiorstwa w Polsce, bo współfinansowane przez UE inwestycje są, ważnym czynnikiem napędzającym wzrost gospodarczy. Przypominają też, że Polska i Węgry są poza tym ważnymi lokalizacjami dla inwestycji i innowacji ze strony niemieckich firm, które zainwestowały w tych krajach prawie 56 miliardów euro. Szkoda byłoby je stracić.

 

Minus tygodnia

Polskie podatki należą do najbardziej skomplikowanych wśród państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Tak przynajmniej wynika z rankingu „International Tax Competitiveness Index” przygotowanego przez Tax Foundation. Dodamy tylko, że ranking opublikowano jeszcze przed wdrożeniem „Polskiego Ładu”.

Sprawdź wszystkie wydania Tygodnika

 

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.