Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka, 17 – 23 września

27.09.2021

Piątek 17 września

Podatkowa wymiana doświadczeń

W Warszawie spotkali się ministrowie finansów Polski i Litwy – poinformowało ministerstwo finansów. Jak zwykle przy okazji tego typu spotkań, oficjalne komunikaty mówiły m.in. że „służyło ono wymianie doświadczeń we wprowadzaniu rozwiązań podatkowych”. Litewscy przedsiębiorcy czytając takie komunikaty zapewne zaczęliby drżeć ze strachu, czy minister Kościński nie zaraził przypadkiem swojej litewskiej koleżanki koncepcją „Litewskiego Ładu”.

 

Weekend 18-19 września

Ranking Doing Business do lamusa

Popularny ranking Doing Business przechodzi do historii. Przypomnijmy, że w przygotowywanym co roku przez ekspertów Banku Światowego zestawieniu porównywano warunki prowadzenia biznesu na całym świecie. Decyzję o zaprzestaniu publikacji rankingu podjęto po wykryciu manipulacji przy jego tworzeniu. Polegać miały na „podkręcaniu” wyników niektórych państw, w tym m.in. Chin. Nad rankingiem już od pewnego czasu zbierały się czarne chmury. Nie tak dawno grupa ponad 300 organizacji pozarządowych, związków zawodowych, przedstawicieli środowisk naukowych zaapelowała w liście otwartym do Banku Światowego o całkowite zaprzestanie publikacji raportu. Ich zdaniem, premiując deregulację, zmniejszanie podatków, zwiększanie elastyczności przepisów pomija aspekty społeczne. Niektóre zarzuty mówiły, że ranking zbyt długo zachęcał państwa do prowadzenia polityki prowadzącej do pogłębiania nierówności na rynku pracy (ze względu na płeć czy rasę), obniżania standardów ochrony rynku pracy itp. Kto wie, być może Doing Business pojawi się w nowej odsłonie, uwzględniając tym razem gospodarcze aspekty równości ras, płci czy orientacji.

 

Poniedziałek 20 września

Polska czekoladą płynąca

Portal „Business Insider”  informuje o sukcesach rodzimych producentów czekolady. Według danych agencji Nielsen, polski rynek na koniec czerwca 2021 roku wart był 7,65 mld złotych. Rozwija się także eksport – pod względem sprzedaży produktów czekoladowych za granicę zajmujemy czwartą pozycję na świecie, za Niemcami, Belgią i Włochami. Co ciekawe, czołowym producentem czekolady na świecie jest sieć Lidl. Według danych Lotte Wedel w ciągu kilkunastu lat spożycie czekolady w Polsce wzrosło o blisko 30 proc. (z 4 kg na osobę w 2004 roku do 5,3 kg w 2020). Cieszymy się z sukcesów branży, ale nie chwalilibyśmy się tak bardzo wynikami. Po „sukcesach” podatku cukrowego, kto wie co wpadnie do głowy naszym specom od polityki podatkowej. Poza tym, pamiętamy, że przy okazji kolejnych kryzysów ekonomicznych pojawiały się informacje o wzroście spożycia czekolady jako lekarstwa na stres. Patrząc na dane mówiące, że Polacy opychają się coraz większymi ilościami czekolady, nie wiemy czy się cieszyć czy martwić.

 

Wtorek 21 września

Wrony polują na drony

Czy przyszłość nowoczesnej logistyki opartej na transporcie dronami stoi pod znakiem zapytania? Takie pytanie zadaje sobie zapewne wielu ekspertów rynku logistycznego po tym co wydarzyło się w Australii. Firma Wing, spółka zależna Alphabet – właściciela Google, wstrzymała loty dronów, które dostarczały towary mieszkańcom Canberry – informuje portal „Altair” powołując się na zagraniczne media. Powód? Ataki ptaków, głównie wron i srok, które ostatnio są coraz bardziej aktywne i coraz bardziej rozzuchwalone brakiem ludzi na ulicach (z powodu rygorów covidowych). Firma tłumaczy, że wstrzymała loty m.in. ze względu na bezpieczeństwo ptaków i zastanawia się, co począć z tym fantem. Podpowiadamy – wypuścić latające strachy na wróble.

 

Środa 22 września

Samochód jak wino?

Eurostat opublikował dane dotyczące liczby samochodów w krajach UE w 2019 roku. Najwięcej, bo aż 681, aut na 1000 mieszkańców jest w Luxemburgu. Ale i Polska jest liderem w jednej z kategorii. Jesteśmy na pierwszym miejscu w UE pod względem liczby samochodów, których wiek przekroczył 20 lat. Zgodnie z danymi Eurostat, to aż 37,9% wszystkich aut w Polsce.

 

Czwartek 23 września

Jak za dużo – źle, jak za mało – też niedobrze

Czego jak czego, ale artykułów alarmujących, że na świecie zaczyna brakować dwutlenku węgla, w dobie walki z globalnym ociepleniem to się nie spodziewaliśmy. Tymczasem jest to coraz poważniejszy problem, który dotyka mocno Wielką Brytanię. Chodzi o braki w dostawach „przemysłowego” CO2 wykorzystywanego w różnych branżach (np. jako suchy lód, środek konserwujący żywność albo środek stosowany przy uboju zwierząt). Co jest przyczyną braków? Dwutlenek węgla jest produktem ubocznym produkcji nawozów, którą mocno ograniczono na Wyspach z powodu wysokich cen gazu ziemnego.

 

Plus tygodnia

Poczta Polska podpisała umowę z Polską Grupą Górniczą. W ramach rocznej umowy będzie dostarczać węgiel. Świetnie. Chodzi oczywiście o transport paletowy a nie dostarczanie przez listonoszów w teczkach. Przy okazji, ciekawi nas czy przy transporcie węgla też stosowana będzie praktyka pozostawiania awizo (np. z informacją, że paczka jest do odebrania w ciągu 7 dni w Katowicach) pomimo tego, że odbiorca jest w domu.

 

Minus tygodnia

Głośno dyskutowany jest ostatnio raport na temat ekonomicznego bilansu członkostwa Polski w Unii Europejskiej, z którego wynika, że nie jest on korzystny dla Polski. Raportu nie będziemy komentować, odnotowujemy natomiast głosy mówiące, że autorzy raportu powinni świadczyć usługi obliczania rachunków za prąd i gaz, z których jasno wynikałoby, że elektrownie i gazownie powinny dopłacać konsumentom, a nie odwrotnie.

 

Foto: AbsolutVision on Unsplash

Foto: AbsolutVision on Unsplash

Przeczytaj poprzedni tygodnik „Dzień po dniu”

 

 

 

 

 

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.