Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka, 19-25 listopada

29.11.2021

Tygodnik „Dzień po dniu” to cykl, w którym pokazujemy Wam najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. I przyznajemy, to nie będzie obiektywne zestawienie

tygodnik

Tygodnik Dzień po dniu, 19-25 listopada

Piątek 19 listopada
Co kraj to obyczaj

Dwaj menedżerowie Amazon India usłyszeli zarzuty po tym jak wykryto, że za pośrednictwem strony internetowej firmy sprzedano około tony marihuany – pisze „Puls „Biznesu” na podstawie doniesień BBC. Gdyby mieszkali w Kandzie i skorzystaliby z usług Uber Eats nie byłoby problemu. Klienci tego dostawcy mogą od niedawna legalnie zamawiać marihuanę. Ale na razie tylko w Ontario w Kanadzie.

 

Weekend 20-21 listopada
Łamacz monopoli

Pojawiają się kolejne doniesienia o losach zapowiadanego od pewnego czasu państwowego holdingu spożywczego. „Holding spożywczy powinien rozpocząć swoją działalność, polegającą na łamaniu monopolu i zmów cenowych, jeszcze przed sezonem owoców miękkich w 2022 roku” – zapowiedział wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Ciekawe czy poza łamaniem monopoli i zmów cenowych holding będzie miał czas zająć się produkcją i handlem żywnością.

 

Poniedziałek 22 listopada
Oksymoron na talerzu

Media donoszą, że firmy z Izraela produkujące żywność z wykorzystaniem najnowszych technologii, w tym druku 3D próbują zdobyć europejski rynek. Chodzi tutaj o „wyprodukowane ze składników roślinnych i wydrukowane w technice 3D mięso” – czytamy. Czytając informacje o wyprodukowanym z roślin mięsie nie zdziwią nas doniesienia o pojawieniu się na rynku metalu wyprodukowanego z papieru czy drewna zrobionego z metalu. Na Tajwanie robi się już papier z kamienia.

 

Wtorek 23 listopada
Urzędy pokazują lepszą stronę

Wystartowała kolejna edycja konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” organizowanego przez BCC we współpracy z Ministerstwem Finansów i Krajową Administracją Skarbową (KAS). Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu przedsiębiorców nazwa konkursu mogłaby równie dobrze brzmieć „Wilk przyjazny owcy”.  Ale mimo wszystko doceniamy, że są w Polsce urzędy, które starają się być przyjazne.

Środa 24 listopada
Przerwa od pracy, czy przerwa na pracę?

W ubiegłym tygodniu sporo było ciekawych doniesień związanych z tematyką pracowniczą. Jeden z angielskich banków ogłosił wprowadzenie 4 dniowego dnia pracy. Z kolei w Polsce media pisały o wynikach badania przeprowadzonego przez serwis LiveCareer Polska, z którego wynika m.in., że na jedzenie posiłków, rozmowy ze współpracownikami, korzystanie z toalety, palenie papierosów itp. przeciętny pracownik w Polsce traci średnio 1 godzinę i 18 minut w ciągu dnia. Mnóstwo czasu pożerają też media społecznościowe – najwięcej TikTok. Wśród 14 proc. użytkowników, którzy korzystają z tego serwisu w trakcie pracy, co piąty spędza na nim od 1 do 2 godzin dziennie. „Jak mówią eksperci, lekarstwem na marnowany czas może być redukcja czasu pracy” – pisze Money.pl. Zdumiewa nas ta wiara, że redukcja czasu pracy spowoduje, że pracownicy będą tracić mniej czasu np. na wizyty w toaletach.

 

Czwartek 25 listopada
Węgiel wraca do łask

Jeszcze za nim zatęsknicie – mówili obrońcy węgla w odpowiedzi na coraz ostrzejszą krytykę wykorzystywania tego źródła energii. Przepowiednie spełniły się szybciej niże przewidywano. Brakuj węgla! – alarmują media. Problemy mają zakłady energetyczne i zwykli użytkownicy, którzy stoją w długich kolejkach po czarne paliwo. W niektórych miejscach przywrócono pamiętające zamierzchłą przeszłość „zapisy na węgiel”. Brakuje także wagonów do przewozu węgla. Tymczasem eksperci pozostają niewzruszeni. „Aktualne problemy z dostępnością węgla energetycznego są przejściowe. W średnim i długim terminie Polska stoi w obliczu nadpodaży tego surowca, w wyniku czego krajowe kopalnie nie będą w stanie sprzedać swojej produkcji na rodzimym rynku” – mówi opublikowana kilka dni temu analiza Instytutu Jagiellońskiego i ekspertów Polskiej Akademii Nauk. Nie podważamy oczywiście wniosków z analizy ale sugerujemy autorom nie pojawianie się w najbliższym czasie w okolicach punktów sprzedaży węgla.

 

Minus tygodnia

Dopiero co podpisane przez prezydenta ustawy podatkowe „Polskiego Ładu” już muszą być poprawiane bo zauważono pewne nieszczelności w przepisach dotyczących składki zdrowotnej.  Polskie prawo pod jednym względem od lat pozostaje stabilne – można być pewnym, że po uchwaleniu zaraz będzie wymagało poprawek.

 

Plus tygodnia

Indonezyjscy naukowcy wytworzyli ze zużytej mielonej kawy grafen, który obniża wagę baterii stosowanych w pojazdach elektrycznych i skraca czas ich ładowania – informuje „Puls Biznesu”. A może ktoś wymyśli samochód napędzany kapsułkami z kawą? Trzymamy kciuki.

Sprawdź wszystkie wydania tygodnika

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.