Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka, 2-8 września

12.09.2022

W tym śmiałym zestawieniu pokazujemy najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Będzie trochę o kontrolach skarbówki z paragonami grozy w roli głównej oraz o szwedzkich sposobach walki z inflacją. Zaczynamy!

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik

Piątek, 2 września 

Jedni na wakacjach, inni ciężko pracują 

Gdy Polacy wypoczywali na wakacjach, pracownicy skarbówki w pocie czoła tropili nieprawidłowości przy wystawianiu paragonów. Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa, w okresie letnim przeprowadzili ponad 32 tysięcy kontroli. Okazało się, że co czwarty sprzedający nie wystawił prawidłowego paragonu. Nie jesteśmy zaskoczeni takimi wiadomościami. Jeśli media przez całe wakacje straszą „paragonami grozy” to nic dziwnego, że sprzedawca dwa razy się zastanowi zanim wystawił paragon. To oczywiście żart – kontrolerzy wykazali się mniejszym poczuciem humoru i wystawili ponad 7,5 tysiąca mandatów na kwotę prawie 9 mln złotych.  Domyślamy się, że takie „polowanie” – gdy wokoło ma się uśmiechniętych i miło spędzających czas turystów – może być obciążające. Na szczęście kontrolerzy mają zapewnioną pomoc psychologiczną. 

 

Weekend 3-4 września 

Co można zrobić z cukrem 

Staramy się zbyt często nie komentować wypowiedzi polityków ale tym razem odnotowujemy duże poruszenie jakie wywołało przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy do rolników na Jasnej Górze.  Nawiązał w nim m.in. do niedawnej paniki na rynku cukru mówiąc: Znowu jakaś grupa naszych rodaków zakupiła dziesiątki kilogramów cukru, które pewnie będą musieli zjadać przez lata”. No cóż, wydaje nam się, że Polacy mają lepsze pomysły na wykorzystanie cukru niż jego zjedzenie.  

 

Poniedziałek, 5 września 

Pod latarnią najciemniej 

Obecny kryzys energetyczny nie jest raczej powodem do żartów, mimo to zainteresowały nas doniesienia z Ostrowa Wielkopolskiego. W ramach polityki oszczędzania energii, tamtejsze władze podjęły decyzje, że uliczne oświetlenie w mieście będzie wyłączane od północy do godz. 5 nad ranem. Na podobne rozwiązania zdecydowały się też inne samorządy. I słusznie, po co marnować prąd, skoro, jak mówią, pod latarnią i tak najciemniej.  

 

Wtorek, 6 września 

Droższe hot-dogi to wina szwedzkiej matematyki? 

Spore poruszenie zapanowało wśród osób, które łączą w sobie zamiłowanie do mebli oraz dobrej kuchni. Znana skandynawska sieć meblowa podniosła o 100% ceny hot-dogów serwowanych w swoich placówkach – informuje Money.pl. Wnioskując po komentarzach, klienci poczuli się mocno dotknięci podwyżką. Jeden z internautów szydził: „Inflacja 16,1% a cena poszła do góry o 100%. Wyższa szkoła szwedzkiej matematyki”. Daleko nam do wyśmiewania tamtejszego modelu edukacji – jest nowoczesna i nie stroni od nowinek. W ubiegłym roku media donosiły o przeprowadzonym w szwedzkich szkołach eksperymencie, który polegał na tym, że nauczyciele nie poprawiali dzieciom błędów w równaniach matematycznych, aby nie zniechęcić ich do nauki. 

  

Środa, 7 września 

Polacy nie chcą podatku Belki 

Ponad 67 proc. Polaków chce zlikwidowania tzw. podatku Belki. Tak wynika z najnowszego sondażu UCE Research i SYNO Poland. A co na to sam Marek Belka? W niedawnym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” mówił, że powinien zostać utrzymany. Domyślamy się, że trudno byłoby krytykować rozwiązanie podatkowe sygnowane własnym nazwiskiem. Ciekawi nas jednak, jaki byłby stosunek prof. Belki do tej daniny, gdyby nazywała się np. „podatkiem Kościńskiego” albo „podatkiem Glapińskiego”. 

 

Czwartek, 8 września 

Marketing strachu  

Jeszcze jeden news z branży cukrowej. Jedna z największych sieci handlowych zniosła limity przy zakupie cukru – poinformowała „Rzeczpospolita”. Od momentu wybuchu cukrowego kryzysu jeden klient mógł kupić w sklepie sieci maksymalnie 10 kg. Wygląda na to, że krótkotrwała cukrowa gorączka powoli mija. Ale na horyzoncie pojawiają się kolejne. Z branży drobiarskiej dochodzą głosy, że ceny jaj mogą wzrosnąć w najbliższym czasie o kilkadziesiąt procent. Komentatorzy żartują sobie, że przemysł drobiarski nie śpi i wziął dobry przykład z cukrowników – którzy z powodu cukrowej paniki mogli liczyć na duży zbyt. Nie zdziwimy się jeśli zimą ogromne podwyżki ogłoszą producenci materacy plażowych. I towar rozejdzie się w trzy dni, pomimo mrozu na zewnątrz. 

  

Minus tygodnia 

„Dostrzegamy potrzebę zmian w Ordynacji podatkowej i pracujemy nad największą jej nowelizacją w ostatnich latach” – powiedział ponoć podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu przedstawiciel ministerstwa finansów. To trochę tak, jakby saper w naszej obecności powiedział: „Ostatnio podobna bomba mi co prawda wybuchła, ale tym razem spróbuję rozbroić ją w inny sposób”.  

 

Plus tygodnia 

Polska porozumiała się z Nigerią w sprawie dostaw gazu. Mamy tylko nadzieję, że umowa nie jest pokłosiem korespondencji zapoczątkowanej mailem w stylu: „Nazywam się John Young i jestem prawnikiem. Tydzień temu zmarł mój klient, który był właścicielem 3 miliardów metrów sześciennych gazu. Nie mogę sam go wykorzystać ale jeśli podasz mi numer swojej karty i PIN to podzielę się tym gazem z tobą”. 


Sprawdź również ostatnie wydanie Tygodnika >>> TUTAJ

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.