Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka, 20-26 stycznia

30.01.2023

W tym śmiałym zestawieniu pokazujemy najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Będzie trochę o interesie życia miliardera Petera Thiel’a oraz o niezawodnych – zdawałoby się – przesyłkach kwiatowych. Zaczynamy!

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka, 20-26 stycznia

 

Piątek, 20 stycznia

Kto w porę daje…

UOKiK nałożył ponad 1,5 mln złotych kary na jedną ze spółek świadczących usługi poczty kwiatowej. Powodem były niedozwolone zapisy w regulaminie, które pozwalały spółce uniknąć odpowiedzialności za nieterminowe dostarczenie kwiatowych przesyłek w najbardziej popularne święta (Walentynki, czy Dzień Kobiet), a właśnie w okolicy tych świąt firma nie do końca radziła sobie z realizacją zleceń na czas. Co więcej, w hasłach reklamowych przekonywała klientów hasłami: „Jeszcze zdążysz!”. Firmie doradzilibyśmy przebranżowienie. W segmencie dostarczania przesyłek sądowych i komorniczych firma mogłaby odnieść spory sukces.

 

Weekend, 21-22 stycznia

Na ratunek nigdy … za wcześnie

Bohaterem mediów została w ostatnich tygodniach fabryka porcelany „Krzysztof” w Wałbrzychu. Działającej od ponad 200 lat firmie grozi upadek – dobiły ją podwyżki ceny gazu. Jest światełko w tunelu – pojawił się pomysł zrzutki na ratowanie firmy. Popieramy oczywiście pomysł i życzymy wytwórni porcelany wszystkiego dobrego. Z ciekawością odnotowaliśmy jednak, że informacja o zrzutce pojawiła się dopiero kilka dni po wcześniejszych doniesieniach o (tłumnie obleganej) wyprzedaży produktów upadającej firmy. Tak to czasem bywa, że o ratunku myśli się na samym końcu.

 

Poniedziałek, 23 stycznia

Zły klimat dobry dla trufli

Ocieplenie klimatu może mieć swoje jasne strony. Przynajmniej dla tych, którzy zachęceni ogromnymi cenami zbieranych we Francji trufli, marzą o ich uprawie w Polsce. „Money.pl” opublikowało reportaż z wizyty u francuskiego farmera z Prowansji, specjalizującego się w uprawie cennych grzybów. Bohater tekstu uważa, że pod koniec tego stulecia w Prowansji nie będzie już czarnych trufli. Z powodu zmian klimatycznych biznes ten będzie kwitnąć w takich krajach jak Czechy czy Polska. Tych, którzy z niecierpliwością i nadzieją na wielki zysk wyczekują ocieplenia w Polsce przestrzegamy, że być może niedługo po truflach mogą być zmuszeni przerzucić się na kaktusy.

 

Wtorek, 24 stycznia

A dziad wiedział, nie powiedział

Media doniosły (za „Financial Timesem”), że działający na rynku kryptowalut miliarder Peter Thiel (znany m.in. jako współzałożyciel PayPal) sprzedał posiadane przez siebie kryptowaluty tuż przed załamaniem rynku … i to z zyskiem wynoszącym ok. 1,8 mld dolarów. Kłopot w tym, że mniej więcej w tym samym czasie kiedy dokonywał korzystnej transakcji, publicznie głosił, że wartość bitcoina wzrośnie 100-krotnie. Sądząc po komentarzach, działania miliardera spotkały się ze sporym oburzeniem. Trochę nas to dziwi i zastanawiamy się jak ci, którzy są oburzeni postawą miliardera postąpiliby przy sprzedaży własnego, zdezelowanego auta. Czy mając świadomość, że lada chwila przestanie jeździć, poinformowaliby o tym potencjalnego kupca?

 

Środa, 25 stycznia

Co dalej z Telegazetą

Portal Wirtualnemedia.pl przynosi czasem ciekawostki z niszowych obszarów rynku medialnego.  Ostatnio zainteresował się losem Telegazety i zwrócił się z pytaniem do TVP o przyszłość tej nieco archaicznej dzisiaj platformy. Jak się okazało, TVP nie planuje jej zamknięcia argumentując, że jest to nadal ważne źródło informacji dla około 1,5-milionów użytkowników, którzy miesięcznie korzystają z Telegazety. Zastanawiamy się, czy na decyzję o dalszym utrzymywaniu Telegazety nie wpłynęły również inne argumenty – np. obawy przed buntem w zakładach karnych. W przeszłości media niejednokrotnie informowały, że Telegazeta jest używana tam jako środek komunikacji z osadzonymi.

 

Czwartek, 26 stycznia

Ani słowa o jajkach

W mediach pojawia się coraz więcej informacji o problemach na rynku jajek i wzrostach cen. Dziennikarze dopytują u największych sieci handlowych jak wygląda sytuacja pod kątem zaopatrzenia w jajka, ich cen i potencjalnych niedoborów. My drżymy z obawy, że w temacie jajek wypowie się jakiś polityk rządzącej ekipy i będzie zapewniał społeczeństwo, że jajek nie zabraknie. Po takich zapewnieniach „run” na jajka – jak wcześniej na cukier – jest bardziej niż pewny.

 

Minus tygodnia

Tak, jak w lecie królował temat paragonów grozy i wysokich cen smażonego dorsza, tak zimą nadszedł również czas na wysyp publikacji alarmujących o wysokich cenach za korzystnie z toalety w Zakopanem.  Tak sobie myślimy, że jeśli np. za 300 lat ktoś będzie analizował polskie publikacje medialne z początku XXI wieku pod kątem najbardziej gorących tematów, może dojść do wniosku, że nasza aktywność sprowadzała się do jedzenia ryb latem, a zimą – spędzania czasu w toalecie.

 

Plus tygodnia

Polski Instytut Ekonomiczny informuje, że praca zdalna pracy pozwala zaoszczędzić 54 minuty dziennie – głównie dzięki temu, że nie trzeba w niej tracić czasu na dojazdy. Zaoszczędzony na dojazdach czas pracownicy wykorzystują m.in. na odpoczynek. Dojazdy dojazdami, ale my z chęcią poznalibyśmy wyniki badań mówiących ile czasu na odpoczynek przeznacza przeciętny „zdalny” pracownik w trakcie pracy.

 

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.