Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

23.04.2021

Piątek 16 kwietnia

Wszystko na tory

Było już hasło „TIR-y na tory” teraz będzie „Samoloty na tory”. Jak informuje portal gazeta.pl z powodu zmian klimatu Francja zakazuje część lotów krajowych. Zastąpi je transport kolejowy.  Ciekawe, czy ktoś zastanawiał się w jaki sposób będzie można zrekompensować miłośnikom latania przymusową przesiadkę do kolei. Mamy pomysł. Pisaliśmy ostatnio pomyśle otwierania restauracji w stojących na lotnisku samolotach, w których sprzedawane są dania przeznaczone do serwowania w trakcie lotu.  Idąc za tym przykładem, francuskie koleje mógłby podawać dania w naczyniach z napisem „Air France”.

 

Weekend 17-18 kwietnia

Nie ma klucza nie ma prezentu

Rynek tzw. komunijny w Polsce wart jest według niektórych szacunków nawet 4 mld złotych. Nic więc dziwnego, że w doniesieniach o planach odmrażania gospodarki, temat organizowania komunii zajmuje ważne miejsce (oczywiście obok wesel). Media informowały ostatnio o nowym, oryginalnym pomyśle na prezent komunijny. Jeden z producentów wypuścił na rynek kopertę na pieniądze. Koperta jest przykręcona do specjalnej obudowy za pomocą 26 potężnych śrub, które trzeba odkręcić aby dostać się do jej zawartości. Jeśli rynek upominków komunijnych będzie szedł w tę stronę, tzn. głównym kryterium będzie trudność w dostaniu się do prezentu, to mielibyśmy kilka propozycji. Zapewne każde dziecko chciałoby otrzymać w prezencie na komunię np. prawa do eksploatacji złóż węgla na głębokości 4 km.

 

Poniedziałek 19 kwietnia

W ZUSie coraz nowocześniej

W ostatnim tygodniu sporo było doniesień o sukcesach informatyzacji ZUS. Dowiedzieliśmy się m.in., że jako jedna z pierwszych instytucji w Europie, wdrożył on europejski system elektronicznej wymiany danych. ZUS ogłosił również strategię rozwoju na kolejne lata zakładającą dalszą informatyzację. Oczywiście wszystko dla wygody klientów. Gratulując sukcesu, życzymy aby wraz z pomyślnym unowocześnianiem zakładu poprawiał się jego społeczny wizerunek. O tym, jaki jest obecnie świadczą m.in. krążące ostatnio w internecie memy. Przedstawiają przesłuchanie zmarłego niedawno Bernarda Madoffa, twórcy „Piramidy Madoffa”. Śledczy pytają, skąd wziął pomysł, żeby wcześniejszym inwestorom płacić pieniędzmi od kolejnych inwestorów. Na to Madoff: – z ZUS.

 

Wtorek 20 kwietnia

Przenoście się do Polski, tutaj nie utkniecie w kanale

Znany producent rowerów dziecięcych Woom przeniesie 40 proc. produkcji z Azji do Polski – informuje niemiecki „Handelsblatt” i zastanawia się, czy inny pójdą w jego ślady. To doskonała wiadomość, bo od dawna się mówi, że problemy z dostawami z Chin w czasie pandemii mogą skłonić inwestorów do przenoszenia się do bardziej bezpiecznych lokalizacji, takich jak Polska. Możemy się reklamować również tym, że transportując towary z Polski na Zachód nie trzeba płynąć przez Kanał Sueski (nie wspominając o inspekcji drogowej, która działa czasem skuteczniej niż stojący w poprzek kanału kontenerowiec). Przy okazji warto odnotować, że odblokowanie kanału wcale nie oznacza końca kłopotów dla właścicieli, armatorów, operatorów i innych „orów” kontenerowca. Jak wiemy, Egipt przetrzymuje statek wraz z ładunkiem i załogą do czasu wypłaty odszkodowania. Administracja kanału domaga się od ubezpieczyciela statku ponad 900 mln dolarów. Nas zaciekawiła  informacja, że w tej kwocie zawarte jest 300 mln dolarów za „prace ratunkowe”. Przypominając sobie zdjęcia stojącej na brzegu kanału jednej koparki, stojącej naprzeciw ogromnego statku, zastanawiamy się ile musi kosztować budowa kilometra drogi w Egipcie. Biorąc pod uwagę koszt wynajęcia koparki z operatorem może grubo przekraczać 100 miliardów dolarów.

 

Środa 21 kwietnia

Gdzie są chipy?

Coraz głośniej jest o problemach z dostawami chipów. Z tego powodu cierpią nie tylko producenci samochodów ale wiele innych branż, wykorzystujących podzespoły elektroniczne. Problem jest na tyle poważny, że – jak informuje „Puls Biznesu” głos w tej sprawie zabrała nawet amerykańska sekretarz handlu Gina Raimondo. „Brak adekwatnej produkcji półprzewodników powoduje, że USA stoją w obliczu kryzysu bezpieczeństwa” – mówiła w trakcie spotkania z senatorami. Globalni liderzy zapowiadają duże inwestycje w zwiększenie mocy produkcyjnych. Ale to trochę potrwa. Zwolennicy teorii spiskowych mają inny, szybszy sposób na zwiększenie dostępności chipów na rynku. Wystarczy wyciągnąć je ze szczepionek na COVID-19.

 

Czwartek 22 kwietnia

„Urwał się” z pracy na 20 lat

We Włoszech wybrano nowego „Króla nieobecności” – informuje portal gazeta.pl. Okazało się, że pracownik jednego ze szpitali „urwał się” z pracy na blisko 20 lat –  nie przychodził do niej od 2005 roku. Choć formalnie pracował i pobierał wynagrodzenie. Portal opisuje też wyniki innej kontroli przeprowadzonej kilka lat temu w San Remo, którą objęto 70 proc. pracowników pewnego urzędu. Okazało się, że część osób przychodziło do pracy tylko żeby podbić kartę. Niektórzy w kapciach i szlafrokach. Historia dotyczy co prawda Włoch ale zastanawiamy się, czy i u nas w rozmaitych instytucjach (jak np. media) nie znaleźliby się mocni kandydaci do korony. Tyle, że w Polsce nazywa się to „rezerwa kadrowa”.

 

Plus tygodnia

Mamy coraz więcej aut elektrycznych! Jeśli rząd zdoła uruchomić nowy program dopłat, na koniec 2021 roku park osobowych i dostawczych samochodów z napędem elektrycznym może wzrosnąć do 40 tys. sztuk – informuje „Rzeczpospolita”. Nieśmiało tylko przypominamy, że deklaracje sprzed 5 lat mówiły o milionie aut do 2025 roku.

 

Minus tygodnia

Po tej historii prezes PFR zapewne dwa razy się zastanowi zanim skomentuje dane z gospodarki.  Po tym, jak po publikacji danych o wynagrodzeniach powiedział, że „Polacy wychodzą z pandemii z wyższymi wynagrodzeniami i oszczędnościami” wylała się na niego potężna fala krytyki i wszelakich złośliwości. „Nic tylko czekać na kolejną pandemię” – skomentował jeden z dziennikarzy. Oczywiście szef PFR mógł w inny sposób skomentować dane, ale minus przyznajemy krytykom za czepianie się za słówka i szukanie taniej sensacji. Lepiej byłoby, gdyby płace spadły?

 

 

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

Foto: AbsolutVision on Unsplash

Przeczytaj poprzednie zestawienie „Dzień po dniu”

 

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.