Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka, 22-28 października

02.11.2021

Tygodnik Dzień po dniu poleca …

tygodnik dzień po dniu

tygodnik dzień po dniu

Ekspercka dawka newsów z przymrużeniem oka – Tygodnik „Dzień po dniu”, 22-28 października

Piątek 22 października
Lumpeksy przenoszą się do sieci

W Polsce zniknęło 38 proc. lumpeksów – informuje „Rzeczpospolita”. Powód? Zakupy ubrań z drugiej ręki przenoszą się w coraz większym stopniu do Internetu. Jak widać, pandemia zmieniła również oblicze tego rynku. Czekamy na kolejne etapy pocovidowej ewolucji rynku ale mamy nadzieję, że nie doczekamy sytuacji – jak w motoryzacji – że zabraknie chipów do ubrań (stosowanych np. do znakowania) a używane ciuchy będą droższe niż nowe.

Weekend 23-24 października
Półki pełne tapet

Problemy z łańcuchami dostaw i wywołane nimi pustki w sklepach w Wielkiej Brytanii i USA uruchomiły spore pokłady kreatywności u kierowników placówek handlowych. W mediach społecznościowych pojawiały się zrobione w sklepach zdjęcia, na których widać, że puste miejsca zakrywa się fototapetami przedstawiającymi półki wypełnione produktami. To trochę tak, jakby kierownik sklepu mięsnego z okresu PRL-u (zazwyczaj z pustymi hakami na mięso i wędliny) zarządził, że na hakach należy powiesić ubrania. I udawać szatnię.

Poniedziałek 25 października
Statkiem przez tunel

W Norwegii ma powstać pierwszy na świecie tunel dla statków – pisze „Puls Biznesu”. Stad Ship Tunnel połączy zatokę Kjødepollen i Vanylvsfjorden, i będzie miał długość 1,7 km. Ruch w tunelu będzie jednokierunkowy. Trzeba przyznać, że Norwegowie mają rozmach.  Przypomnijmy, że mają też u siebie najdłuższy i najgłębszy podmorski tunel drogowy (są dłuższe ale kolejowe) na świecie (14,4 km długości i 290 m głębokości) A w budowie jest jeszcze dłuższy. Ciekawe czym jeszcze zaskoczą świat. Może podmorskim tunelem dla samolotów?

Wtorek 26 października
Każda okazja jest dobra

Tadeusz Kościński został powołany na ministra finansów – poinformował resort finansów na swojej stronie. Opublikowano też zdjęcie z uroczystości wręczenia nominacji. Wiele osób znających obecną funkcję pana ministra zaczęło się zapewne zastanawiać o co chodzi i czy ktoś nie pomylił daty. Wyjaśnieniem są ostatnie zmiany w rządzie.  Minister finansów został powołany na stanowisko ministra finansów ponieważ przestał być ministrem finansów, funduszy i polityki regionalnej.  Roszady związane z rekonstrukcją rządu są różnie komentowane ale nas cieszy, że stały się okazją do przypomnienia na stronie internetowej ministerstwa finansów bogatego życiorysu ministra Kościńskiego i jego dokonań zawodowych. Jest więc co świętować. I oczywiście wypada złożyć gratulacje! W końcu ministrem finansów nie zostaje się na co dzień. A taka okazja jest dobra do świętowania i gratulowania sukcesów.

Środa 27 października
Dobre rady zawsze w cenie

Jeden z portali ekonomicznych w kontekście nadchodzącej zmiany czasu, opublikował tekst z poradami, jak odzyskać straconą godzinę w ciągu dnia. Wśród porad znalazły się m.in.: ograniczanie korzystania z mediów społecznościowych, podział czasu pracy na „bloki” czy „sprinty”, skupienie się na priorytetach, działanie zgodnie ze swoim dobowym rytmem.  Bardzo dobre rady. Ale i tak jedną z najlepszych jakie słyszeliśmy jest maksyma autorstwa jednego z niemieckich marszałków (na szczęście mało znana wśród menedżerów), który ponoć mawiał: „Dzień ma dwadzieścia cztery godziny. Dodaj do tego noc i zdołasz wykonać robotę”

Czwartek 28 października
Zmiany klimatu uderzą w najczulsze miejsca

Media ostrzegają, że zmiany klimatu zmniejszą produkcję i zmienią smak whisky. Jeśli ten argument nie przekona klimatycznych denialistów, to już sami nie wiemy, co może ich przekonać.

Plus tygodnia
W biznesie sporo jednak zależy od przypadku. Kurs kanadyjskiej spółki zajmującej się materiałoznawstwem Meta Meterials wystrzelił po tym, jak Facebook ogłosił zmianę nazwy na Meta Platforms. Najprawdopodobniej część inwestorów pomyliła spółki. Sukces Kanadyjczyków niezasłużony, ale to zawsze sukces.

Minus tygodnia
„Inflacja wyznacza kolejny szczyt. Są nowe dane GUS. To już naprawdę przestaje być zabawne” – przeczytaliśmy na jednym z głównych portali informacyjnych po publikacji przez GUS tzw. szybkiego szacunku inflacji w październiku. Gratulujemy redaktorowi od tytułów poczucia humoru, skoro do tej pory dane o inflacji były dla niego zabawne.

Sprawdź poprzedni numer Tygodnika!

 

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.