Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

07.05.2021

Tygodnik „Dzień po dniu” to cykl, w którym pokazujemy Wam najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Będzie trochę o powrocie kaset magnetofonowych czy winie z kosmosu. I przyznajemy, to nie jest obiektywne zestawienie.

 

Piątek 30 kwietnia

W pustyni i na Oktoberfest

Pomimo coraz większych postępów w walce z pandemią, daleko jeszcze do normalności.  Pojawiają się informacje o odwoływaniu kolejnych, tegorocznych imprez. Prawdopodobnie po raz kolejny odwołana zostanie organizacja słynnego monachijskiego Oktoberferst. To ogromne straty gospodarcze nie tylko dla producentów piwa ale całego regionu. Niepotwierdzone informacje głoszą, że impreza może zostać zorganizowana w Dubaiu w ramach wystawy EXPO. Na terenie wystawowym mają stanąć namioty, w których serwowane będzie piwo. Zachowany ma zostać również specyficzny klimat imprezy łącznie z odpowiedną oprawą muzyczną. Jest tylko jednej problem. W stolicy ZEA nie można przechadzać się swobodnie ulicami pod wpływem alkoholu. Ale i na ten problem jest lekarstwo – biesiadnicy będą ponoć dowożeni i odwożeni do swoich hoteli specjalnymi busami. Już teraz zazdrościmy wszystkim, którzy będą mieli okazję odwiedzić „Oktoberferst na pustyni” (jeśli pogłoski okażą się prawdą) ale zastanawiamy się, co będzie się działo w autobusach powrotnych.

 

Weekend 1-2 maja

Wrzuć monetę

Brytyjska mennica państwowa wybiła monetę giganta. Ma średnicę 20 cm, waży 10 kg, a jej polerownie zajmuje 4 dni – pisze portal money.pl. Moneta o nominale 10 tys. funtów została wypuszczona tylko w jednym egzemplarzu. Jest ona zwieńczeniem kolekcjonerskiej serii. Choć pomysł trąci trochę megalomanią, nie będziemy z niego zbytnio żartować – w końcu kto nie chciałby mieć takiej monety w swojej skarbonce. Zasugerujemy tylko, że byłoby jeszcze bardziej w brytyjskim stylu gdyby przy okazji BT wyprodukowało odpowiadającą wymiarom monety czerwoną budkę telefoniczną. 

 

Poniedziałek 3 maja

Kasety wracają do łask

Portal money.pl opisuje fenomen renesansu kaset magnetofonowych. Nowe nośniki kosztują nawet pond 100 zł. W USA, według danych Nielsen Music, sprzedaż kaset wzrosła w 2018 roku w porównaniu do 2017 roku o 23 proc. Sprzedano ich tam 219 tys. Warto przypomnieć, że w szczytowym momencie popularności kaset w samej Wielkiej Brytanii produkowano 83 miliony kaset rocznie. Zastanawiamy się, gdzie zatrzyma się ten sięgający coraz dalej w przeszłość  powrót do starych technologii zapisu dźwięku. Do wykorzystania zostały jeszcze m.in. szpule no i pokryte woskiem wałki, na których dźwięki zapisywał edisonowski fonograf. Znając słabość niektórych miłośników wysokiej jakości sprzętu, czyli tzw. audiofilów, do oryginalnych i kosztownych gadżetów jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, że dobry marketingowiec będzie w stanie ich przekonać do zakupu za grube pieniądze wosku od unikatowego gatunku audiopszczół.  

 

Wtorek 4 maja

Paczkomaty parafialne

Starania o nowe lokalizacje dla paczkomatów podejmowane przez największych operatorów można śmiało zacząć nazywać walką „o każdą piędź ziemi”. Teraz będzie to ziemia należąca do parafii. Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej” operatorzy wysyłają do niektórych parafii oferty ustawienia paczkomatów. Do współpracy ma zachęcić kilkusetzłotowa opłata miesięczna za możliwość postawienia paczkomatu. Maszyny mają być również pomocne dla księży – w celu komunikacji z parafianami czy z kurią albo innymi parafiami. Wszystko w porządku, interesuje nas tylko, w jaki sposób przedstawiciele operatorów informują proboszczów, ze do parafialnych paczkomatów będą trafiać różne produkty, również te, których dostawcy piszą  „zapewniamy dyskretne opakowanie”. 

 

Środa 5 maja

GIS ostrzega, ale kto posłucha

Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące pochodzących od jednego z producentów olejków z konopi, sprzedawanych m.in. jako suplementy diety. Zawierają  one niedozwolony THC. Ich spożycie może zagrozić zdrowiu – alarmuje GIS, który nakazał natychmiastowe wycofanie produktów z rynku. Sprawa szeroko rozlała się w internecie. Niektóre portale opublikowały ostrzeżenie GIS dając tytuł „Uwaga, THC w produktach z konopi. Nie kupuj tych olejków!”. Ciekawi nas jak sprawnie odbędzie się akacja wycofywania produktu z rynku i jak chętnie nabywcy będę je zwracać. Zastanawiamy się – i to na poważnie – nad polityką informacyjną w przypadku wykrycia tego typu problemów. Bo brzmi to trochę jak ostrzeżenie, że w pewnej partii metalowych pierścionków dla dzieci wykryto niedopuszczalnie wysoką zawartość złota w związku czyn należy je jak najszybciej zwrócić.

 

Czwartek  6 maja

Wino z kosmosu, cena również

Nawet milion dolarów może kosztować na aukcji butelka francuskiego wina, które leżakowało ponad rok w kosmosie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Butelkę wystawił znany dom aukcyjny Christie’s. Przy tej okazji warto przypomnieć, że w Polsce już dawno temu sprzedawano wino marki „Kosmos”. Było znacznie tańsze niż to ze stacji kosmicznej i różniło się zapewne smakiem. Ale jak głosił napis na etykiecie, umożliwiało dotarcie „w pół godziny na orbitę”.  

 

Plus tygodnia

Co zrobić z papierowymi torbami na zakupy? Wyrzucić szkoda, ale jak je wykorzystać? – to pytanie zadaje sobie zapewne niejeden z nas. Dlatego plus dajemy za oryginalny pomysł wykorzystania papierowej torby na zakupy z logo firmy „Zara”. W interncie krąży zdjęcie, przedstawiające drzwi gabinetu z powieszoną na klamce papierową torebką.  Na torebce pod nazwą firmy jest doklejona kartka z napisem „wracam”. 

 

Minus tygodnia

Zarejestrowana w Luksemburgu europejska filia Amazona nie zapłaciła w ubiegłym roku ani centa podatku CIT, mimo rekordowych przychodów ze sprzedaży w Europie – donosi brytyjski dziennik „The Guardian”. Co prawda przychody firmy wyniosły 44 mld euro ale – jak widać – z dochodem do podatkowania było marnie. Wiemy, że firma inwestuje, zatrudnia tysiące pracowników, ale i tak brzmi to zaskakująco. Szczególnie w zestawieniu z niedawnymi informacjami, że majątek Jeffa Bezosa przekroczył 200 mld dolarów.

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

Foto: AbsolutVision on Unsplash

Przeczytaj poprzedni tygodnik „Dzień po dniu”

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.