Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka, 24 – 30 września

01.10.2021

Piątek 24 września

Sąsiad zawsze prawdę powie

Dobra wiadomość dla pracodawców borykających z nadmiernymi absencjami pracowników. Po niedawnych zmianach przepisów, ZUS uzyskał nowy oręż do walki z nadużyciami w korzystaniu ze zwolnień chorobowych czy zasiłków. Chodzi np. o sytuację, w której przebywający na L4 pracownik wypoczywa w Grecji zamiast kurować się w domu. Jak informuje portal prawo.pl – dzięki nowym uprawnieniom ZUS będzie mógł domagać się od różnych podmiotów szerokiego zakresu informacji na temat ubezpieczonych. Tropiąc nieuczciwość, urzędnicy będą mogli np. przepytywać sąsiadów „podejrzanego”. Znając życie spodziewamy się, że kontrolerzy dowiedzą się nie tylko tego, w jakim kraju wypoczywa „obłożnie chory”, ale również tego, że pracuje nielegalnie, nie płaci alimentów i żyje ponad stan.

 

Weekend 25-26 września

Referendum wywłaszczeniowe – kto następny

Mieszkańcy Berlina przy okazji odbywających się w Niemczech wyborów parlamentarnych, wzięli udział w referendum. Wypowiedzieli w nim na temat ewentualnego wywłaszczenia firm nieruchomościowych, które obwinia się m.in. o gwałtowny wzrost cen mieszkań i czynszów. Jak nietrudno się domyślić, większość opowiedziała się za zabraniem mieszkań kapitalistom. Oddano ponad milion głosów.  56 proc. głosujących było „za” a przeciw 39 proc. Wyniki referendum nie są wiążące, ale czytając komentarze (z których wiele bardzo poważnie traktuje wyniki) zastanawiamy się, czy następne w kolejce nie będzie referendum w sprawie wywłaszczenia koncernów samochodowych. Samochody też są przecież drogie.

 

Poniedziałek 27 września

Latający inspektor pracy

Państwowa Inspekcja Pracy nie będzie już zawiadamiać o zamiarze przeprowadzenia  niezapowiedzianej kontroli. Portal money.pl informuje, że zakończyły się konsultacje zmian w przepisach, które umożliwią PIP kontrole bez wcześniejszego zawiadamiania o nich przedsiębiorcy. Do tej pory z powodu bałaganu w przepisach kontrole były wcześniej anonsowane. To niejedyna nowinka w PIP w ostatnim czasie. Inspekcja planuje wykorzystywać drony do kontrolowania stanu bezpieczeństwa na budowach. We wrześniu w Kielcach odbył się pierwszy testowy lot dronów. Nie sugerując oczywiście stosowania żadnych sztuczek w kontaktach z PIP przypomnimy tylko, że w ubiegłym tygodniu głośno było o pladze ataków wron i srok na drony firm kurierskich w Australii. Czekamy więc kiedy w sklepach budowlanych obok frezarek, pojawia się zagłuszacze dronów. Albo oferty wynajęcia na budowę wygłodniałego stada srok.

 

Wtorek 28 września

Jest benzyna, nie ma kierowców

Jednym z częściej poruszanych w mijającym tygodniu tematów był kryzys paliwowy w Wielkiej Brytanii, który spowodował poważne braki na tamtejszych stacjach. Paliwo jest w magazynach i nie ma go kto dowieźć, ponieważ po brexicie Wielka Brytania zmaga się z problemem niedoboru kierowców cystern. Przedstawiciele branży zrzucają winę za tę sytuację na kierowców, którzy na wieść o problemach zaczęli tankować paliwo na zapas. Rozwiązaniem problemu ma być m.in. specjalny tryb wizowy, który pozwoli uzupełnić niedobory kierowców. Rząd brytyjski zakłada również użycie wojska do transportu benzyny. W zanadrzu zostaje jeszcze wiele innych, sprawdzonych swego czasu w Polsce pomysłów: system kartek na paliwo, tankowanie w dni parzyste i nieparzyste w zależności od ostatniej cyfry numeru rejestracyjnego. Albo rozmowa ze znajomym taksówkarzem.

 

Środa 29 września

UOKIK bierze się za influencerów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów lubi ostatnio zaskakiwać jeśli chodzi o poszukiwanie nowych obszarów kontroli przestrzegania zasad uczciwej konkurencji i praw konsumentów. Niedawno kontrolował żużlowe związki sportowe, teraz weźmie się za influencerów, czyli za popularnych w internecie blogerów, youtuberów, instagramerów i innych -erów, z których duża część zajmuje się promocją produktów i usług. UOKIK zajmie się sprawdzaniem, czy sponsorowane wpisy na blogach, Instagramie czy Facebooku są właściwie oznaczane (jako reklama) i czy nie wprowadzają konsumentów w błąd. Biorąc pod uwagę liczbę różnej maści i popularności blogerów itd., mamy nadzieję, że UOKiK-owi uda się zakończyć kontrolę do końca dekady. Chyba że wcześniej kontrolerzy dotrą do krańca internetu.

 

Czwartek 30 września

Poczta na dwa miesiące

Portal Wiadomości Handlowych informuje, że kolejna sieć sklepów, tym razem znana francuska marka hipermarketów, uruchomi handel w niedzielę w swoich dużych sklepach. Korzystając oczywiście z furtki w przepisach, która zezwala na działanie sklepów w dni świąteczne, jeśli świadczą usługi pocztowe. Wszystko ok, warto jednak przypomnieć, że prawdopodobnie od 1 stycznia wejdą w życie nowe przepisy, które zablokują korzystanie z „pocztowej” furtki np. przez sklepy spożywcze. Zastanawiamy się ilu znajdzie się ryzykantów, którzy w okresie przedświątecznym będą zamawiać przesyłki z opcją odbioru w takim punkcie. Bo po 1 stycznia 2022 roku zamiast paczki może być szukanie wiatru w polu.

 

Minus tygodnia

Utrzymujące problemy z dostawami półprzewodników dla przemysłu motoryzacyjnego powodują, że niektórzy producenci zaczynają mieć kłopoty ze składowaniem wyprodukowanych samochodów. Jak pisze portal Business Insider przedstawiciele branży mówią nieoficjalnie, o „produkcji aut na hałdy”. Życzymy producentom, żeby udało się sprzedać te samochody zanim hałdy zostaną zalesione i zrekultywowane. I mamy nadzieję, że gdy chipy dotrą np. za dwa lata, auta „z hałd” nie będą sprzedawane jako „nowiutki rocznik 2023”.

 

Plus tygodnia

Prezydent podpisał ustawę, która uniemożliwi sprzedawcom odmowę przyjmowania płatności gotówkowych. Plus za determinację dla prezesa Glapińskiego, który mocno forsował wprowadzenie tego przepisu. Obrót bezgotówkowy ma swoje duże zalety, ale słysząc o pomysłach na programowalne e-waluty albo elektroniczne pieniądze z datą ważności, dobrze będzie mieć alternatywę. Docenimy ją wtedy, gdy np. za kilka lat stojąc przy kasie dowiemy się, że nasze elektroniczne pieniądze są przeterminowane. Albo są tak zakodowane, że można nimi zapłacić tylko za ziemniaki, a nie za alkohol.

Foto: AbsolutVision on Unsplash

Foto: AbsolutVision on Unsplash

Przeczytaj poprzedni tygodnik „Dzień po dniu”

 

 

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.