Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

18.06.2021

Tygodnik „Dzień po dniu” to cykl, w którym pokazujemy Wam najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Będzie trochę o Mistrzostwach Europy czy ekologicznych samochodach. I przyznajemy, to nie jest obiektywne zestawienie.

 

Piątek 11 czerwca

Drużyna wiele warta ale poziom jej gry…..

Wszyscy żyją Mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Wśród nich są i tacy, którzy zajmują się kreowaniem scenariuszy w alternatywnej rzeczywistości. Zgodnie z nimi polska reprezentacja radzi sobie dużo lepiej niż w rzeczywistości. Pożywkę dla takich scenariuszy dała m.in. firma konsultingowa Grant Thornton, która przeanalizowała, jak wyglądałaby tabela mistrzostw, gdyby o wynikach decydowała wartość rynkowa piłkarzy. Polska drużyna, której wartość szacuje się na 254,8 mln euro, wyszłaby z grupy z drugiego miejsca! Szkoda, że o pozycji Polski w rozgrywkach nie decyduje np. poziom inflacji. Spokojnie doszlibyśmy do finału.

 

Weekend 12-13 czerwca

Banany z bonusem

Apelujemy o to, żeby do listy najbardziej stresogennych zawodów powinien zostać dodany „pracownik sieci handlowej”. I to nie z powodu awanturujących się klientów czy ciężkiej pracy. Po raz kolejny do sieci handlowej w Polsce trafiła zagraniczna partia bananów z „bonusem” w postaci setek kilogramów kokainy. Towar odkryli pracownicy jednej z sieci. Oczywiście w komentarzach do artykułów o niecodziennym odkryciu nie brakuje „dobrych rad” dla pracowników, którzy znaleźli narkotyki –  np. takich, że mogli je po cichu przygarnąć i nie pracować do końca życia. Bardzo nas ciekawi, co zrobiliby ci „doradcy” gdyby sami znaleźli taką przesyłkę. A gdyby jednak ją przygarnęli, to co by zrobili, gdyby  dowiedzieli się, że nadawca przesyłki np. z Ameryki Południowej zna ich personalia i adres.

 

Poniedziałek 14 czerwca

Cały kontenerowiec tylko dla siebie

Amerykańską sieć sklepów Home Depot zarezerwowała cały kontenerowiec dla siebie – donosi „Puls Biznesu” bazując na doniesieniach zagranicznych mediów. Ta zapobiegliwość wynika z ostatnio obserwowanych problemów na rynku przewozów kontenerowych gdzie rosną koszty i pojawiają się problemy z opóźnieniami dostaw. Informacja nie jest może wielką sensacją – chociaż wynajmowanie całych kontenerowców nie jest chyba częstym zjawiskiem (duże statki mogą przewozić ponad 10 tys. standardowych kontenerów). Zastanawiamy się jednak, czy sygnał o tym, że można mieć cały kontenerowiec dla siebie, nie skłoni któregoś z kapryśnych miliarderów do wynajęcia kilku jednostek do celów rekreacyjnych.

 

Wtorek 15 czerwca

Z czego powinien być zrobiony ekologiczny samochód?

Firma Volvo poinformowała, że zamierza za pięć lat produkować auta z „zielonej” stali. Czyli takiej, w której nie użyto węgla w procesie produkcji. Podpisano już w tej sprawie list intencyjny z firmą, która planuje uruchomienie w Szwecji „zielonej” huty, produkującej stal w oparciu o technologie wodorowe. W kontekście „ekologicznych” materiałów, ciekawe informacje płyną również z kosmosu. Jeszcze w tym roku, ma tam zostać wysłany pierwszy w historii satelita z drewna – a dokładnie z brzozowej sklejki.  Pojazd będzie testowany m.in. pod kątem wytrzymałości. Jeśli testy wypadną pomyśle, kto wie – może zainspiruje to Volvo do przerzucenia się w produkcji ze stali na płyty paździerzowe.

 

Środa 16 czerwca

„Zrównoważony łańcuch dostaw”  – kończy się PR a zaczyna obowiązek

Od pewnego czasu hasło tzw. zrównoważonego łańcucha dostaw, które dotyczy m.in. dbania o przestrzeganie praw człowieka i ochronę środowiska przez dostawców, staje się jednym z ważniejszych elementów budowania wizerunku wielu znanych marek. Na ich stronach internetowych można znaleźć sporo o dbałości o najwyższe standardy we współpracy z dostawcami i promowaniu dobrych praktyk itp. Nie podważamy oczywiście wiarygodności takich deklaracji, ale medialne śledztwa pokazują, że u niektórych firm różnie z tym bywa.  W każdym razie sprawa przestaje być tylko kwestią dobrej woli. W Niemczech uchwalono przepisy, które nakazują tamtejszym firmom zapewnienie przestrzegania praw człowieka i standardów ochrony środowiska także przy wytwarzaniu produktów za granicą. Jak informuje portal Deutsche Welle, nowe prawo ustanawia wieloetapową procedurę dla firm, która ma zapewnić, że prawa człowieka  przestrzegane są także przez zagranicznych poddostawców. Dotyczy to także norm środowiskowych, jeśli zanieczyszczenia zagrażają zdrowiu pracowników. Naruszenia mogą skutkować wysokimi karami pieniężnymi lub czasowym wykluczeniem z zamówień publicznych. Warto wspomnieć, że duża część niemieckich parlamentarzystów głosowała przeciw wprowadzeniu nowych przepisów, tłumacząc, że ich wprowadzenie negatywnie odbije się na działalności wielu firm. Z przyzwoitości nie będziemy drążyć tematu i zastanawiać się, co w takim razie robią obecnie w zakresie „zrównoważonego łańcucha dostaw” niemieckie firmy, skoro przepisy mają im tak mocno zaszkodzić.

 

Czwartek 17 czerwca

Tych z listy nie ruszaj!

Nie słabną echa spotkania prezydentów USA i Rosji w Genewie. Jednym z tematów spotkania było cyberbezpieczeństwo. Nie bez powodu, bo do Rosji  prowadzą ślady wielu niebezpiecznych ataków m.in. na ważne elementy infrastruktury USA. Media doniosły, że po zakończeniu szczytu Joe Biden powiedział na konferencji prasowej, że przekazał przywódcy Rosji listę 16 „krytycznych infrastruktur”, które muszą być wolne od wszelkich ataków. No dobrze, na liście jest 16 ale co z pozostałymi? Można je atakować do woli?

 

Plus tygodnia

Od 1 lipca 2021 r. ZUS przywraca w poniedziałki standardowe godziny obsługi klientów we wszystkich placówkach ZUS. Czyli od 8.00 – do 18.00. Przyznamy, że przez ostatnie kilkanaście miesięcy było już tyle komunikatów o zmianach zasad przyjmowania i zmianach w godzinach przyjęć itd, że trochę się pogubiliśmy. W każdym razie jeśli ZUS wraca do „normalnych” godzin urzędowania, to znak, że wszystko idzie ku lepszemu!

 

Minus tygodnia

W Teksasie znowu problemy z dostawami energii. „Puls Biznesu” pisze za Reutersem, że operator sieci energetycznej w Teksasie zwrócił się do mieszkańców stanu, aby do końca tygodnia zmniejszyli najmocniej jak to możliwe korzystanie z energii elektrycznej. Dlaczego? Bo sieć jest w remoncie a spodziewane wysokie temperatury mogą podnieść konsumpcję energii. Wszystko rozumiemy, ale taki komunikat kojarzy nam się z sytuacją, w której kierowca zepsutego autobusu oczekuje od pasażerów, żeby pomogli popchnąć pojazd.

 

Foto: AbsolutVision on Unsplash

Foto: AbsolutVision on Unsplash

Przeczytaj poprzedni tygodnik „Dzień po dniu”

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.