Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

20.12.2021

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka, 10-16 grudnia 

Piątek 10 grudnia 

Plakaty na makulaturę. A nowy system opłat? 

W urzędach skarbowych w całym kraju odbyła się akcja zrywania plakatów promujących nowy, państwowy system poboru opłat autostradowych e-TOLL. Powód? Twarzą kampanii promocyjnej był znany rajdowiec, który niedawno został aresztowany w związku z podejrzeniami o oszustwa VAT. Czytając pierwsze wrażenia kierowców samochodów osobowych na temat korzystania z aplikacji do obsługi płatności autostradowych pomyśleliśmy sobie, że może to i lepiej, że plakaty nie będą się rzucać w oczy. 

 

Weekend 11-12 grudnia 

Posłowie nie chcą już akademika 

Temat może nie do końca gospodarczy, ale na pewno mający wpływ na otoczenie biznesowe w Polsce. W końcu w dużej mierze zależy ono od decyzji parlamentarzystów. Kancelaria Sejmu planuje budowę nowego hotelu poselskiego. Zastąpi on dotychczasowy budynek wybudowany na przełomie lat 80. i 90. Koszt budowy to około 300 mln złotych. Jak informuje portal money.pl posłowie skarżą się, że obecny hotel ma standard akademika. Wierzymy, że tak rzeczywiście jest. Potwierdzają to zresztą inne relacje.– Nasze pokoje w hotelu sejmowym to klitki, trzy na trzy metry. Ostatnio widziałem u kolegi taką scenę: w pokoju z dwunastu chłopa, muzyka z jamnika, flaszki na stole – relacjonował słowa jednego z posłów dziennikarz Michał Majewski w książce „Tak to się robi w polityce”. 

 

Poniedziałek 13 grudnia 

Wilki w skórze resortu finansów 

Ministerstwo Finansów po raz kolejny przestrzega przed fałszywymi e-mailami z logo resortu wysyłanymi w celu wyłudzenia danych. W wysłanych przez „Ministerstwo Finansów” mailach znajduje się informacja o nadpłacie podatku oraz fałszywy link do otrzymania jego zwrotu. Jesteśmy oczywiście oburzeni procederem. Zastanawiamy się jednak dlaczego hakerzy wciąż próbują złapać naiwnych na informacje, że Ministerstwo Finansów chce coś im zwrócić. Mail z informacją, że skarbówka domaga się uregulowania niedopłaty byłby chyba bardziej wiarygodny.  

 

Wtorek 14 grudnia 

Nie przeszkadzać w pracy!  

Ta informacja może spowodować, że pracodawcy zastanowią się trzy razy zanim przyjmą kogoś na staż. Jak poinformował PAP – w Lublinie zatrzymano 38-letnią kobietę odbywającą staż w jednej z firm. Przyznała się do podpalenia biura, w którym pracowała. Powód? Nie podobało jej się, że pracodawca oraz inni pracownicy zaburzali jej dzień pracy, zlecając nowe zadania. Postanowiła więc przyjść rano do pracy i podpalić dokumenty w sekretariacie. Hasło „w pracy panuje zapalna atmosfera” nabiera nowego znaczenia.  

 

Środa 15 grudnia 

Wypaleni ale zadowoleni 

Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS aż 84 procent Polaków jest w mniejszej lub większej mierze zadowolonych ze swojej pracy. Wspaniała wiadomość. Zastanawiamy się tylko, czy przypadkiem badania nie były prowadzone w obecności przełożonych. Niecały miesiąc temu media informowały, że według innego badania przeprowadzonego przez inną platformę badawczą, wśród pracujących zawodowo Polaków aż 65 procent wskazuje symptomy wypalenia zawodowego.   

 

Czwartek 16 grudnia 

UOKiK nikogo się nie boi 

Z zadowoleniem odnotowujemy, że chociaż nie jesteśmy wielkim graczem na globalnej arenie nasz urząd antymonopolowy nie boi się stawiać czoła gigantom. UOKIK poinformował, że prezes urzędu prowadzi postępowanie wyjaśniające wobec firmy PayPal, w którym sprawdza czy firma nie stosuje niedozwolonych postanowień umownych. To nie wszystko. Na celowniku UOKiK znalazł się również Apple. W tym przypadku prezes UOKiK będzie wyjaśniał, czy nowe zasady polityki prywatności i przetwarzania danych osobowych wprowadzone przez Apple na urządzeniach z systemem iOS mogą naruszać konkurencję. Trzymamy kciuki w tym w starciu z gigantami i przy okazji chcielibyśmy nieśmiało zapytać, czy Gazprom i inne spółki budujące Nord Stream 2 zapłaciły już ponad 29 miliardów zł kar nałożonych w ubiegłym roku przez prezesa UOKiK? 

 

Plus tygodnia 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uruchomiło infolinię dla poszukujących rzetelnych informacji na temat rozwiązań Polskiego Ładu. Świetnie! Mamy tylko nadzieję, że ktoś zadbał o dobór odpowiedniej, relaksującej muzyki dla oczekujących na połączenie. Spodziewamy się, że im bliżej terminu wprowadzenia zmian, tym dłużej trzeba będzie jej słuchać zanim usłyszymy głos konsultanta. 

 

Minus tygodnia 

Media donoszą o wypowiedziach nowego kanclerza Austrii, który uważa, że gazociąg Nord Stream 2 daje Unii Europejskiej bezpieczeństwo dostaw energetycznych i nie powinien być wykorzystywany jako środek nacisku przeciwko Moskwie (w podobnym tonie wypowiada się również nowy kanclerz Niemiec). Jeden z internautów skomentował: czyżby na ciepłą posadę w Gazpromie szykował się kolejny szef europejskiego rządu? 

 

 

 

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.