Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka, 19-25 sierpnia

29.08.2022

W tym śmiałym zestawieniu pokazujemy najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Będzie trochę o polskim miodzie z Chin, czy uprzywilejowanych przejazdach transportów węglowych. Zaczynamy!

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik

 

Piątek, 19 sierpnia

Kto w porę daje, dwa razy daje

Tego dnia ministerstwo finansów na swoich stronach opublikowało „Poradnik turystyczny – wakacyjny must have”. W publikacji znajdziemy wiele cennych porad dotyczących np. wymaganych w podróżach zagranicznych dokumentów, przepisów celnych i przewozowych itd., zasad podróżowania z dziećmi. Trochę się dziwimy, że poradnik pojawił się pod koniec sierpnia. Równie dobrze mógłby to być początek listopada.

 

Weekend, 20-21 sierpnia

Polski miód z chińskich pasiek

20 sierpnia obchodzony był międzynarodowy dzień miodu (dodajmy, że 20 maja obchodzony jest światowy dzień pszczół). Z tej okazji Eurostat opublikował statystyki dotyczące importu miodu. Mogą być nieco szokujące m.in. dla tych, którzy łudzą się, że na przydrożnych straganach i w sklepach, sprzedawany jest wyłącznie miód z polskich pasiek. Okazuje się, że Polska jest na drugim miejscu w UE jeśli chodzi o ilość sprowadzanego z krajów pozaunijnych miodu  (ponad 32 tysiące ton w 2021 roku). Warto też dodać, że w 2021 roku cała UE sprowadziła 173 tysiące ton miodu o wartości ponad 400 milionów euro. Najwięcej, bo aż 31% pochodziło z Ukrainy, a 28% z Chin.

 

Poniedziałek, 22 sierpnia

Najbliższy czynny salon motoryzacyjny w Katarze

Jak informuje Puls Biznesu powołując się na Reutersa, Międzynarodowy Salon Samochodowy w Genewie, którego najnowsza edycja miała się odbyć w lutym przyszłego roku, został odwołany. Nie byłoby w tej informacji nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że europejska edycja popularnej imprezy (salon obywa się również w Katarze) została odwołana już po raz czwarty. Organizatorom – zamiast co roku ogłaszać odwołanie – polecamy powieszenie na drzwiach wejściowych do hali wystawowej kartki z informacją: „Salon odwołany do odwołania”.

 

Wtorek, 23 sierpnia

Awantura o parówkę

Przez media gospodarcze przetoczyła się sensacyjna wiadomość ze sklepu (bezobsługowego) jednej z popularnych sieci handlowych, w którym zainstalowano robota serwującego hot-dogi. W internecie pojawił się film, na którym robot zamiast hot-doga podaje samą parówkę. Z powodu medialnego zainteresowania sieć musiała się gęsto tłumaczyć i zapewniła, że był to jednorazowy incydent (chociaż to raczej robot powinien zapewniać, że więcej już tego nie zrobi). A naszym zdaniem? Wpadka jak wpadka, z filmu wynika, że skomplikowany robot wymaga tylko lekkiego podregulowania. Na szczęście klient dostał parówkę. Podejrzewamy, że afera byłaby dużo bardziej rozdęta gdyby klient dostał samą bułkę.

 

Środa, 24 sierpnia

Węgiel zawsze ma pierwszeństwo

Pociągi towarowe transportujące węgiel, gaz, ropę lub inny ładunek, potrzebny do utrzymania działalności fabryk i elektrowni w Niemczech dostają pierwszeństwo przejazdu przed pociągami pasażerskimi – informuje portal Deutsche Welle. Pociągi pasażerskie będą musiały przepuszczać na szlakach pociągi towarowe. Tak sobie myślimy – mając w pamięci triki, jakie stosowały niektóre firmy do obchodzenia zakazu handlu w niedzielę – że w Polsce po wprowadzeniu podobnych regulacji połowa składów pasażerskich jeździłaby z doczepionymi wagonami z węglem.

 

Czwartek, 25 sierpnia

Nie piłuj gałęzi, na której siedzisz

Rozzłoszczeni z powodu powtarzających się przerw w dostawie prądu mieszkańcy Kuby atakują lokalne elektrownie – informuje portal Money.pl. Protesty przybierają coraz gwałtowniejszą formę – używane są kamienie i betonowe kulki. Rozumiemy zdenerwowanie brakiem energii, ale zniszczenie elektrowni to chyba nie jest najlepszy pomysł na rozwiązanie problemów z dostawami prądu.

 

Plus tygodnia

Pomimo pandemicznych trudności w 2021 r. Polska utrzymała pozycję światowego lidera w eksporcie pieczarek z 32-proc. udziałem w światowym eksporcie – informuje Polski Instytut Ekonomiczny. Choć pieczarka od lat jest nasza specjalnością eksportową (ok. 60-70% produkcji) podejrzewamy, że duża część zagranicznych konsumentów nie ma pojęcia skąd pochodzą smakowite grzyby, ani na jakim podłożu są uprawiane… ale może to i lepiej.

 

Minus tygodnia

Szefowa ZUS poinformowała, że najniższa wypłacana emerytura wynosi .. 10 groszy. Koszt wypłaty świadczenia to około 100-150 zł. To efekt przepisów, które dają prawo do emerytury już po zapłaceniu pierwszej składki.

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.