Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

27.02.2023

W tym śmiałym zestawieniu pokazujemy najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Będzie trochę o megapromocji programu profilaktycznych badań dla osób 40+ oraz o efektach 4-dniowego tygodnia pracy. Zaczynamy!

Dzień po dniu - gospodarczy tygodnik

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka 17-23 lutego

Piątek 17 lutego

Promocja zdrowia na niezdrowych zasadach?

„Gazeta Wyborcza” wzięła pod lupę rządowy program badań profilaktycznych dla osób 40+. Zachętą do skorzystania z bezpłatnych badań była m.in. loteria z rowerami, kartami podarunkowymi itp. Promocja tego programu kosztowała ok. 5,5 mln złotych. Kłopot w tym, że wartość nagród w loterii wynosić miała tylko 3,5 mln, a resztę pochłonęły koszty organizacji. Według publikacji – znacznie zawyżone w stosunku do cen rynkowych. Nie znamy szczegółów tej sprawy ani zapisów umowy i nie chcemy jej komentować. Szczerze mówiąc nie słyszeliśmy zbyt wiele o tym programie prozdrowotnym (był ponoć promowany w mediach regionalnych). Przyszło nam jednak do głowy, że pojawienie się nieprawidłowości – na tyle „grubych”, że zainteresują się nimi media – to w sumie najlepszy sposób na promowanie rozmaitych inicjatyw. Afery po jakimś czasie cichną, ale promocja – i to w czołowych mediach ogólnopolskich – gwarantowana. No i koszty w stosunku do efektu, mogą wcale nie okazać się zawyżone.

 

Weekend 18 – 19 lutego

Ktoś pracuje, aby nie pracować mógł ktoś

W Wielkiej Brytanii opublikowano wyniki pilotażowego programu 4-dniowego tygodnia pracy. Wzięło w nim udział 61 firm zatrudniających 2900 pracowników. Efekty? Wzrost przychodów o 35% w firmach, a u pracowników poprawa zdrowia psychicznego i fizycznego oraz zmniejszenie wypalenia zawodowego. Komentatorzy skupili się m.in. na zaskakująco wysokim wzroście przychodów po wprowadzeniu 4-dniowego tygodnia pracy. Wytykają błędy w badaniu i brak dowodów, że wzrost nie wynikał np. z lepszej koniunktury, a nie lepszej produktywności. Nam najbardziej przypadł do gustu komentarz mówiący, że tym którzy „byczą się” pracując przez 4 dni, towary i usługi dostarczają ci, którzy muszą pracować 5 dni albo więcej.

 

Poniedziałek 20 lutego

To piwo coś w sobie ma

Media informują o nowej inwestycji Billa Gatesa. Tym razem miliarder zakupił udziały w holenderskim koncernie Heineken. Nie jest to jakaś wielka sensacja, ponieważ to nie pierwsza inwestycja założyciela Microsoftu w sektor spożywczy. Wspominamy jednak o tej transakcji ponieważ współczujemy tym wszystkim, którzy sięgając teraz po złocisty napój, zamiast bąbelków, będą w nim widzieć nanochipy.

 

Wtorek 21 lutego

Doradzali zwolnienia, teraz sami będą zwalniać

Media z nieco ukrywaną schadenfreude informują o planach redukcji zatrudnienia w jednej z dużych i renomowanych firm konsultingowych. Powodem zainteresowania polityką personalną firmy jest fakt, że specjalizuje się ona w doradztwie „restrukturyzacyjnym”. Teraz przynajmniej nikt nie będzie mógł jej zarzucić, że „szewc w dziurawych butach chodzi”

 

Środa 22 lutego

Złodzieju oddaj miecz

„Dziennik Gazeta Prawna” opisuje problem coraz powszechniejszych kradzieży w grach komputerowych, których ofiarą padają miłośnicy rozrywki online, głównie młodzież. Łupem złodziei padają m.in. wirtualne (ale posiadające czasami wysoką wartość w realnym świecie) przedmioty używane w grach albo też konta graczy. Nie bagatelizujemy problemu ale zastanawiamy się, jak na zgłoszenia tego typu kradzieży reagują organy ścigania, gdy ktoś  zgłasza np. kradzież 10 czołgów albo elfickich mieczy. Na marginesie dodamy, że problem – od trochę innej strony – znany jest już skarbówce. Już od jakiegoś czasu trafiają do niej wnioski o udzielenie interpretacji podatkowych, które wyjaśnią czy sprzedaż wirtualnych mieczy jest opodatkowana i jaką stawką. Tak czy inaczej, spodziewamy się, że problem będzie narastał.

 

Czwartek 23 lutego

Lepszy wróbel w garści

Szczęśliwiec, który wygrał niedawno 1,35 miliarda dolarów w amerykańskiej loterii odbierze tylko 498 milionów. Dlaczego? Nie tylko z powodu podatków. Okazuje się, że gdyby zdecydował się na całą kwotę, otrzymałby ją dopiero po 29 latach (w kilkudziesięciu ratach). Podejrzewamy, że wpływ na decyzję mogła mieć obawa, czy dożyje do ostatniej wypłaty.  To trochę jak z emeryturą w ZUS-ie – ale w tym przypadku nie ma co liczyć na wcześniejszą, nawet częściową płatność.

 

Plus tygodnia

Podatek PIT można już opłacać za pomocą BLIK-a za pośrednictwem rządowych portali. Tak nas cieszy ta wiadomość, że nie będziemy pisać o tym, że – tradycyjnie – strona, na której można składać roczne deklaracje przez internet przestała działać w dniu uruchomienia.

 

Minus tygodnia

Zeznania podatkowe niemieckiej fundacji Stiftung Klimaschutz, która wspomagała „w trudnych chwilach” uruchomienie Nord Stream 2 – spłonęły. Urzędniczka skarbowa jednego z urzędów w Meklemburgii – Pomorzu Przednim wrzuciła je do kominka. Tym bardziej należy docenić nasz e-Urząd Skarbowy.


Sprawdź także Tygodnik „Dzień po dniu”  >>> wydanie 27 stycznia – 2 lutego

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.