Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

13.03.2023

W tym śmiałym zestawieniu pokazujemy najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Będzie trochę o majonezowym szaleństwie oraz o zuchwałej kradzieży 26 ton węgla … fiatem seicento. Zaczynamy!

Dzień po dniu - gospodarczy tygodnik

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka 3-9 marca

Piątek 3 marca

Cudze łatwiej się oddaje

Prędzej piekło zamarznie, niż Polacy będą współczuć deweloperom – można by rzec czytając komentarze internautów w trakcie niedawnego budowlanego boomu i okresu wzrostu cen mieszkań. A jednak wszystko jest możliwe. „Najpierw oddaj pół swojej chałupy i połowę zbiorów” – to jeden z łagodniej brzmiących komentarzy po tym, jak lider jednego z ruchów rolniczych zaproponował, aby deweloperzy oddawali 20 proc. mieszkań na cele komunalne.

 

Weekend 4-5 marca

Toalety zamiast wiatraków

Nie tak dawno media donosiły o pomyśle władz Nowej Zelandii, które chcą wprowadzić specjalny podatek od emisji gazów cieplarnianych przez – wydzielające w dużych ilościach metan – krowy. Teraz dowiadujemy się, że władze Holandii chcą walczyć z innym „krowim” problemem – czyli wydzielaniem związków azotu. Z tego powodu, coraz bardziej popularne stają się tam toalety dla krów. Nie służą oczywiście do zapewnienia zwierzętom intymności w trakcie czynności fizjologicznych, ale są sposobem na zebranie i spożytkowanie (np. do nawożenia) pochodzących z moczu związków azotu. Tak sobie myślimy, że gdyby udało się w ramach tej samej toalety odzyskiwać wydzielany przez bydło metan – byłaby to mała elektrownia produkująca dodatkowo cenny nawóz. Takie „elektrownie” w przyszłości mogłyby zastąpić np. elektrownie wiatrowe i – kto wie –  w przyszłości stać się nowym symbolem Niderlandów.

 

Poniedziałek 6 marca

Dźwig trojański

Coraz głośniej wyrażane w USA obawy o nielegalne ściąganie danych przez wyprodukowane w Chinach urządzenia dotyczą nie tylko telefonów. Podejrzenia padły teraz na portowe dźwigi. Jak informują media, powołując się na doniesienia „Wall Street Journal”, chińskie dźwigi kontenerowe w amerykańskich portach wyposażone są w czujniki, które mogą rejestrować i śledzić pochodzenie i miejsce przeznaczenia załadunków. W ten sposób Chiny mogą przechwytywać informacje o wysyłkach dla wojsk USA. Wcześniej pojawiały się również informacje o potencjalnych zagrożeniach – pod kątem przekazywania danych, związanych z użytkowaniem systemów prześwietlania bagażu i transformatorów energetycznych. Brak jest jak na razie doniesień na temat zagrożeń ze strony przenośnych toalet.

 

Wtorek 7 marca

26 ton węgla przewiezione fiatem seicento

Pracownik składu opału w jednej z wielkopolskich wsi ukradł przez rok ponad 26 ton ekogroszku – informuje portal Money.pl. Co ciekawe, cały „urobek” wywiózł (małymi partiami) fiatem seicento. Przypominamy, że według wcześniej planowanych zmian w przepisach o normach jakości węgla, nazwa „ekogroszek” miała być od wiosny tego roku zakazana w obrocie handlowym. Niestety (dla nieuczciwego pracownika składu opału) zdaje się, że przepisy złagodzono i nie będzie mógł bronić się, że nie mógł ukraść czegoś, czego nie ma.

 

Środa 8 marca

Majonez straszy z półek

Śledząc polskie media można dojść do wniosku, że na dobry horror – zamiast do kina – najlepiej wybrać się do restauracji albo sklepu spożywczego. Były „paragony grozy”, teraz mamy „majonez grozy” – to zdobywająca coraz większą popularność nazwa ilustrująca drastyczny wzrost cen tego popularnego produktu. Nas też niepokoją wysokie ceny majonezu, ale bardziej martwi nas to, że medialna burza przyćmiła trochę tradycyjny i nierozstrzygnięty do tej pory spór o wyższość „napoleońskiego” nad „kieleckim” (albo odwrotnie). Głośno jest również o wysokich cenach importowanych warzyw, szczególnie papryki. Temat warzyw jest na tyle poważny, że wypowiedział się w tej kwestii sam prezes NBP.  Zachęcam do kupowania krajowych. Powiedziałbym jakich, ale to zaraz będą niekończące się memy, że zapraszam do jedzenia kapusty kiszonej – mówił Adam Glapiński. My też – wzorem szefa NBP – powiedzielibyśmy, jaki majonez preferujemy, ale zaraz będą memy, że zachęcamy do konsumpcji „kieleckiego”.

 

Czwartek 9 marca

Budzikom śmierć

Z niesłabnącym entuzjazmem śledzimy pojawiające się często na portalach ekonomicznych publikacje dotyczące tzw. rozwoju osobistego i podające proste recepty na sukces w biznesie. Na jednym z portali opublikowano artykuł z poradami: jak wcześnie wstać. Bo wstawanie o wczesnej porze to jedna z dróg do sukcesu – czytamy w tytule publikacji. „Postaw budzik w drugim końcu pokoju” – brzmi pierwsza z dziesięciu porad. My dodalibyśmy – „a przed snem odłóż daleko wszystkie przedmioty, którymi w ten budzik będziesz mógł rzucić”. Kolejna rada to: „śpij tyle ile potrzebujesz, ani chwili dłużej”. To trochę tak, jakby poradzić komuś, kto żali się, że z powodu braku pieniędzy nie może nic zjeść: „no to zmuś się, zmuś”.

 

Plus tygodnia

ZUS informuje o kolejnej nagrodzie dla Pani Prezes Gertrudy Uścińskiej. Tym razem jest to nagroda Kreatorka Zdrowia 2023 przyznana podczas Kongresu Zdrowia Kobiet. Gratulujemy. Z komunikatu ZUS dowiadujemy się również, że wyróżnienie przyznano m.in. za wieloletnie, nieprzerwane występowanie w debacie publicznej z pozycji racjonalizmu i zdrowego rozsądku. To rzeczywiście rzadkość w dzisiejszych czasach.

 

Minus tygodnia

To doniesienie sprzed kilkunastu dni, ale warte odnotowania. Jak poinformował Auto Świat, w Polsce na zarejestrowanych niemal 30 mln pojazdów, ponad 10 mln nie ma wykupionego ubezpieczenia OC, a ponad 13 mln nie ma ważnych badań technicznych.


Sprawdź także Tygodnik „Dzień po dniu”  >>> wydanie 17-23 lutego  

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.