Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

03.04.2023

W tym śmiałym zestawieniu pokazujemy najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Będzie trochę o nowych technologiach w zrównoważonej konsumpcji oraz o ekokatastrofie elektrycznych pojazdów. Zaczynamy!

Dzień po dniu - gospodarczy tygodnik

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka 24-30 marca

Piątek, 24 marca
Raz, dwa, trzy – terminator patrzy

Nie maleje zgiełk wokół platform sztucznej inteligencji (SI). Media donoszą m.in. o pomyśle właściciela startupu z Portugalii, który na 30 dni powierzył sztucznej inteligencji kierowanie swoją firmą. Jak pisze money.pl, sztuczna inteligencja już po kilku dniach rozkręciła sprzedaż i znalazła inwestorów. Gwałtowny rozwój możliwości SI zaczyna trochę niepokoić największych graczy na tym rynku. Elon Musk wraz z grupą prezesów firm oraz ekspertów od sztucznej inteligencji wezwał w liście otwartym do sześciomiesięcznej przerwy w rozwoju nowych narzędzi opartych na SI. Dlaczego? Niekontrolowany rozwój może nieść ryzyko dla społeczeństwa i ludzkości – uważają autorzy listu. Zastanawiamy się, czy pisanie i podpisywanie podobnych listów to dobry pomysł. „Terminator patrzy i notuje kto jest przeciw” – komentuje jeden z internautów.

 

Weekend 25-26 marca
Zrównoważona konsumpcja

Kolejna technologiczna sensacja z Chin. Tamtejsi naukowcy stworzyli szkło, które – w przeciwieństwie do tradycyjnego – można przetwarzać i rozkłada się w naturze. Wszystko dzięki temu, że zbudowane jest z aminokwasów i peptydów. Pojawiły się pomysły, aby to nowe „szkło” wykorzystywać do produkcji np. sprzętu medycznego, który rozkładałby się w organizmie. Doskonały pomysł. Nie możemy się doczekać czasów kiedy napoje będzie można spożywać razem z butelką. To będzie prawdziwie zrównoważona konsumpcja.


Poniedziałek 27 marca

Mielony z mamuta

Nie brakuje kolejnych ciekawostek z obszaru spożywczego rynku przyszłości. Obok gorącego ostatnio tematu ubogacania diety o owady, co pewien czas pojawiają się nowinki ze świata technologii produkcji sztucznego mięsa. Jedna z australijskich firm, stosując biotechnologiczne sztuczki i mieszając komórki różnych zwierząt, stworzyła ponoć kotleta z mięsa mamuta – informuje interia.pl. To dopiero początek. Firma chce mieszać i dopasowywać komórki różnych gatunków zwierząt, aby tworzyć nowe rodzaje mięs. Oczywiście wszystko dla dobra planety i ograniczania emisji z tradycyjnych hodowli. Sami jesteśmy ciekawi jak będzie smakował np. triceratops w sosie śmietanowym z mleka leśnego tura.


Wtorek 28 marca

Płonie dłużej niż jedzie

Media obiegła informacja o skomplikowanej i długotrwałej akcji gaszenia elektrycznego auta na Kaszubach. Samochód palił się blisko dobę a ogień udało się stłumić dopiero po zanurzeniu auta w kontenerze – basenie, który schłodził baterię. Pojawiły się już żarty mówiące, że prawdziwym przełomem na rynku „elektryków” będzie stworzenie auta, które na jednym ładowaniu pojedzie dłużej niż – w razie awarii – będzie płonąć.


Środa 29 marca

Czuj się w domu jak u siebie w pracy

Uregulowanie w przepisach kwestii dotyczących pracy zdalnej – choć jest do niego coraz bliżej – nadal budzi sporo wątpliwości. Dziennik Gazeta Prawna donosi o nieścisłości w nowych przepisach. Zgodnie z nimi pracownik zdalny nie będzie miał prawa do refundacji zakupu okularów. Rząd ponoć pracuje już nad poprawką przepisów ale przy okazji nowych uregulowań pracy zdalnej wciąż pojawia się sporo pytań, czy pracujący w domu mają prawo do rekompensaty za zużytą w domu kawę czy papier toaletowy. Patrząc na te oczekiwania spodziewamy się niebawem pierwszych pozwów za niewłaściwą atmosferę „w pracy” – krzyczące dzieci i awanturujących się sąsiadów.

Czwartek 30 marca
Wszystkim po równo

Wysokość wynagrodzenia poszczególnych pracowników jest jedną z pilniej strzeżonych tajemnic pracodawców. Już niebawem może się to zmienić. Parlament Europejski przyjął przepisy, które nałożą na pracodawców obowiązek udzielania pracownikom informacji o wysokości wynagrodzenia innych zatrudnionych osób. Nie wiemy jeszcze jak te przepisy będą wyglądały w szczegółach, ale jeśli okaże się, że wysokość wynagrodzenia poszczególnych pracowników rzeczywiście będzie w pełni jawna, no to się zacznie porównywanie. Mamy tutaj mieszane uczucia i spore obawy. O tym, że są one uzasadnione, przekonują nas komentarze. „Koleżanka pracuje na takim samym stanowisku co ja, tylko zajmuje się czymś innym, generalnie w pracy na ogół się nudzi, z zegarkiem w ręku punkt 16 już jej nie ma, nie skończyła szkoły wyższej ani nawet nie ma matury oraz nie zna języka, robi wszystko po najniższej linii oporu, nie pomoże a jeszcze utrudnia” – to jeden z komentarzy do decyzji PE na portalu money.pl.

 

Minus tygodnia
Disney planuje zwolnić 7 tysięcy pracowników. Niestety, życie to nie bajka.

Plus tygodnia
Od 1 kwietnia piekarnie i ciastkarnie będą mogły korzystać z preferencyjnych stawek za gaz. Mamy nadzieję, że te ulgi spowodują spadek cen i dadzą trochę wytchnienia dziennikarzom, którzy tropią, w którym to sklepie prezes Glapinski kupił chleb po 2,99 zł.

 


Sprawdź także Tygodnik „Dzień po dniu”  >>> wydanie

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.