Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

22.01.2024

W styczniowym tygodniku: Schwarzenegger, bezradny na lotnisku w Monachium – zatrzymany i przez kilka godzin przesłuchiwany za niezgłoszenie wartościowego zegarka a także palący problem z odpadami. Czytaj więcej w najnowszym wydaniu.

Dzień po dniu

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka, 12 – 18 stycznia

Piątek, 12 stycznia

Wielka kontrola szamb

W całym kraju trwa kontrola przydomowych zbiorników na nieczystości nazywana szumnie w mediach „wielką kontrolą szamb”. Akcja ma związek ze zmianą przepisów i nałożeniem dodatkowych obowiązków na gminy mających na celu usprawnianie systemu odprowadzania i oczyszczania ścieków. Gmina, która nie dopełni obowiązku, może zapłacić nawet 50 tys. złotych kary a właściciel nieruchomości, który nie wpuści kontrolerów i nie przedstawi dokumentów potwierdzających odbiór ścieków – kilka tysięcy złotych. Portal Money.pl przytacza dane GUS, z których wynika, że w Polsce ponad 90 proc. ścieków z szamb trafia w stanie nieoczyszczonym do środowiska. Nic dziwnego, skoro wśród wielu rodaków wciąż popularne są szamba „ekologiczne” – bez dna albo gęsto perforowane.

 

Weekend, 13-14 stycznia

„Wyjątkowa” kolacja?

W związku ze zbliżającym się kolejnym finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w intrenecie pojawiło się mnóstwo aukcji. Jak co roku, w akcję ochoczo włączył się biznes i świat finansów. Na aukcjach wylicytować unikatowe przedmioty, takie jak np. rower Leszka Balcerowicza. Nas najbardziej ujęła aukcja, na której wystawiona została „wyjątkowa” kolacja z Januszem Palikotem. Chętni na spożycie posiłku przygotowanego przez biznesmena muszą wyłożyć już ponad 20 tysięcy złotych. Ujęło nas to, że znany biznesmen, pomimo głośno komentowanych kłopotów z nietrafionymi inwestycjami i niespłaconymi zobowiązaniami, wciąż ma siłę i energię żeby poświęcać dla wyższych celów. Trochę się tylko martwimy, ze spotkanie wylicytuje jeden z wierzycieli (którzy, swoją drogą, zaapelowali do WOŚP o usunięcie aukcji) i „wyjątkowość” kolacji może przybrać niekoniecznie pożądany przez jej uczestników wymiar.

 

Poniedziałek, 15 stycznia

Długa droga od żabki do rekina

Czy prowadząc Żabkę, można być rekinem biznesu? – brzmi tytuł wywiadu z menedżerką sklepu popularnej sieci i jej franczyzobiorcami, jaki ukazał się na jednym z gospodarczych portali. Naszym zdaniem, bardziej pasowałby tytuł: czy można być bocianem biznesu.

 

Wtorek, 16 stycznia

Maszyna do szycia zamiast wypłaty

PAP informuje, że działająca w Serbii turecka fabryka tekstyliów w ciągu jednej nocy zakończyła działalność. Pracownicy – zamiast pensji – dostali maszyny do szycia i niesprzedane ubrania. Najwyraźniej management tureckiej firmy mocno wziął sobie do serca zasadę: „Chcesz pomóc? Daj wędkę zamiast ryby”

 

Środa, 17 stycznia

Terminator bezradny w walce z niemieckimi celnikami

Arnold Schwarzenegger zapewne na długo zapamięta podróż na odbywający się w austriackim Kitzbühel szczyt klimatyczny. Na lotnisku w Monachium, skąd miał się udać do Austrii, został zatrzymany i był przez kilka godzin przesłuchiwany. Co więcej, nałożono na niego kilkadziesiąt tysięcy euro kary i czeka go jeszcze postępowanie o uchylanie się od podatków.  Powód? Aktor nie zgłosił przy odprawie wartościowego zegarka, który miał zostać wylicytowany w trakcie kolacji poprzedzającej szczyt. Kiedy chciał uregulować karę za niezgłoszenie wartościowego przedmiotu za pomocą karty płatniczej okazało się, że nie może tego zrobić bo zgodnie z lokalnymi przepisami, połowę opłat celnych należy opłacić gotówką. A tyle gotówki przy sobie nie miał. Ludziom wcale nie grozi bunt maszyn, wykończą się sami  – zapewne nie raz pomyślał sobie gwiazdor.

 

Czwartek, 18 stycznia

Po co eksportować, lepiej spalić w domu

W minionym tygodniu pojawiło się kilka interesujących doniesień z rynku odpadów. Eurostat poinformował, że w 2022 roku UE wyeksportowała łącznie 32 miliony ton odpadów. Ponad połowa z odpadów to metale do odzysku, ale eksport obejmuje także plastiki, tekstylia, gumę i trafia do takich krajów, które budzą poważne wątpliwości odnośnie ich ponownego wykorzystania.  Polska nie jest liderem unijnych statystyk eksportu odpadów. Być może dlatego, że – jak podał Polski Instytut Ekonomiczny – ponad pół miliona gospodarstw w Polsce pali w domu śmieciami.

 

Plus tygodnia

Ponad połowa Polaków jest gotowa zrezygnować z samochodu aby zapobiec zmianom klimatu – pisze „Rzeczpospolita” powołując się na badania sopockiej pracowni PBS przeprowadzone na zlecenie Multiconsult Polska. Cieszymy się, ze mamy takie odpowiedzialne społeczeństwo. Patrząc na wciąż zapchane ulice – wierzymy na słowo.

Minus tygodnia

Jeden z portali opisuje raport, z którego wynika, że już niedługo doczekamy się na świecie pierwszego bilionera. Tytuł artykułu brzmi: Niedługo świat doczeka się pierwszego bilionera. I nie, nie będziesz to Ty. Ty też nie – odpowiemy autorowi błyskotliwego tytułu.

 


 

Sprawdź także Tygodnik „Dzień po dniu”  >>> wydania archiwalne

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.