Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka, 6-12 sierpnia

16.08.2021

Tygodnik „Dzień po dniu” to cykl, w którym pokazujemy Wam najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia.


Piątek 6 sierpnia

Ktoś nie płaci, żeby windykować mógł ktoś

Praca na czarno, płacenie gotówką bez rachunku, aby uniknąć VAT oraz przepisywanie majątku na rodzinę, aby uciec przed wierzycielami – to zachowania, które na rynku finansowym spotykają się z największym społecznym przyzwoleniem. Tak przynajmniej wynika z badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych pt. „Moralność Finansowa Polaków 2021”. Co ważne podkreślenia, partnerami badania są firmy BIG InfoMonitor i zajmująca się m.in. windykacją długów Ultimo. W komentarzu do badań przedstawiciele Związku Przedsiębiorstw Finansowych wyrażają niepokój z usprawiedliwiania nieuczciwych działań. Oczywiście wierzymy w ten niepokój i troskę o moralność finansową Polaków. Kłopot w tym, że gdyby wszyscy byli uczciwi, to partnerzy badania nie mieliby co robić.

 

Weekend 7-8 sierpnia

Medale z odzysku nie przekonały klimatystów

Igrzyska Olimpijskie zakończyły się, ale w mediach wciąż można znaleźć wiele ciekawostek na ich temat. „Business Insider” pisze, że medale, które wręczono najlepszym sportowcom wykonane były z elektrozłomu (m.in. smartfonów). Cenny złom zbierano w ramach  inicjatywy Tokyo 2020 Medal Project. Przez dwa lata w całej Japonii udało się zebrać 78 985 ton sprzętu elektronicznego, w tym m.in. 6,21 mln telefonów komórkowych. Posłużyły one do produkcji 5 tys. medali. Jak przekonują organizatorzy, wykorzystywanie surowców pochodzących z recyklingu do produkcji medali stanowiło element strategii na rzecz ograniczenia śladu węglowego igrzysk. Niestety wysiłków tych nie docenili naukowcy z uniwersytetu w Lozannie. Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy w Tokio opublikowali raport, w którym przeanalizowali obecne i wcześniejsze igrzyska pod kątem negatywnego wpływu na środowisko i społeczeństwo. W rankingu najmniej szkodliwych olimpiada w Tokio zajęła trzecie miejsce. Ale od końca. Przy okazji warto też przypomnieć, że po igrzyskach w Rio de Janeiro (2016), sportowcy zwrócili co najmniej 130 medali. Krążki rdzewiały i niszczały. Mamy nadzieje, że japońskie kruszce były lepszej jakości.

 

Poniedziałek 9 sierpnia

Proste spółki akcyjne nie zalały rynku

„Kończymy prace nad tzw. prostą spółką akcyjną!” – z entuzjazmem informował o pracach nad nową formą prowadzenia działalności premier Morawiecki…..w 2017 roku. Długo trwało to zakończenie prac, bo proste spółki akcyjne można rejestrować dopiero od kilku tygodni (od 1 lipca). Jak donosi „Puls Biznesu”, w lipcu zarejestrowano tylko 39 spółek akcyjnych. Cóż. Najwyraźniej nowe spółki są jak dobre wino. Skoro tak długo dojrzewały, nie wypada ich wypić jednym haustem.

 

Wtorek 10 sierpnia

Już lecę, tylko załaduję walizki

Na lotnisku Schiphol w Amsterdamie piloci pomagają w załadunku bagaży pasażerów do samolotów. Dlaczego? Powodem jest niedobór personelu naziemnego wynikający ponoć ze zbyt niskich stawek, oferowanych przez pracodawców. Najpierw problem dotykał tanich przewoźników, ale ostatnio za bagażowych robią również piloci KLM. Jak tak dalej pójdzie, to pasażerowie będą wypychać samoloty spod terminali na pas startowy.

 

Środa 11 sierpnia

Ekologiczne hamowanie

Deutsche Welle pochyliła się na losem niemieckich koncernów samochodowych, które każdego roku tracą miliony euro z powodu podrabianych części zamiennych do aut. Największe firmy zatrudniają specjalne grupy dochodzeniowe, których zadaniem jest tropienie producentów podróbek. Nielegalny rynek części mocno irytuje firmy motoryzacyjne a ich przedstawiciele porównują handel podróbkami do handlu narkotyków. Tłumaczą też, że podróbki nie spełniają norm bezpieczeństwa i są dużo gorszej jakości niż oryginały. Przedstawiciele Daimlera dla lepszego zobrazowania niebezpieczeństwa, jakie kryje się za korzystaniem z podróbek, podali przykład klocków hamulcowych, wykonanych z trocin.  Dzisiaj straszą a kto wie, czy za jakiś czas podobne klocki nie pojawia się w ofercie firmy. W końcu są dużo bardziej ekologiczne od obecnych. Tylko szybciej można je spalić.

 

Czwartek 12 sierpnia

Nowe stare ministerstwo

Po odejściu Jarosława Gowina z rządu powstał nowy resort – Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Zastąpi dotychczasowe Ministerstwo Pracy, Rozwoju i Technologii. Przypomnijmy, że zanim stery tego gospodarczego resortu przejął Jarosław Gowin, nazywał się on Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii a jeszcze wcześniej Ministerstwem Rozwoju Jesteśmy pod wrażeniem kreatywności autorów nazw dla urzędu, który w zamierzchłej przeszłości nazywał się po prostu Ministerstwem Gospodarki. A jednocześnie współczujemy tym, którzy po raz kolejny w ciągu ostatnich lat muszą zmieniać nazwy w oficjalnych dokumentach, portalach internetowych czy mediach społecznościowych. Podpowiadamy też, że gdyby – odpukać – coś nie wyszło, to do wykorzystania jest jeszcze m.in. nazwa: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Rozwoju

 

Plus tygodnia

Hakerzy, którzy kilka dni temu ukradli z platformy PolyNetwork 610 mln dolarów w kryptowalutach, już prawie wszystko oddali. Media podają, że internetowi włamywacze działali z „dobrych pobudek”.

 

Minus tygodnia

Minus dla wszystkich urzędów, które uprzykrzają życie księgowym. Jak informuje portal prawo.pl, tysiące biur rachunkowych z całej Polski skierowały list otwarty do ministra finansów. Zwracają uwagę, że liczba nakładanych na przedsiębiorców i biura obowiązków podatkowych wymyka się spod kontroli. Powszechną praktyką jest ogłaszanie przepisów tuż przed ich wprowadzeniem. A czasem na nawet po. Przykłady? Znowelizowane przepisy ustawy o VAT commerce zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw z 28 czerwca 2021 r. a zaczęły obowiązywać od 1 lipca! Inny przykład: przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kasy obowiązujące od 1 lipca zostały ogłoszone dopiero 9 lipca 2021. A szykują się kolejne „kwiatki” związane m.in. z wprowadzeniem od 1 stycznia 2022 nowych przepisów w ramach „Polskiego Ładu”. Dotychczasowa praktyka pozwala przypuszczać, że zapewne zostaną ogłoszone 31 grudnia.

 

Foto: AbsolutVision on Unsplash

Foto: AbsolutVision on Unsplash

Przeczytaj poprzedni tygodnik „Dzień po dniu”

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.